WordPress güncelleme işlemi, WordPress kullanımının en önemli adımlarından biridir. WordPress, dünyanın en çok kullanılan web sitesi platformlarından biri olmasının sebebiyle, hem yeniliklere uyum sağlamak hem de saldırılardan korunmak için sürekli olarak güncellenmektedir. WordPress Güncelleme işlemi, WordPress tabanlı sitelerde mutlaka takip edilmelidir. WordPress bu konuda oldukça aktif bir sistemdir ve tüm güncellemelerde sizi uyaracaktır. Aynı zamanda platformun kendisi de sürekli olarak güncellenmekte ve yeni sürümleri çıkmaktadır.

Neleri Güncelleyeceğim?

WordPress, güncellemeleri sizin için takip edecek ve neleri güncelleyeciğinizi bildirecektir. WordPress altyapısı, temanız ve eklentileriniz ayrı ayrı güncelleme bildirimleri göndermektedir. Bu bildirimleri en güncel sürümü takip etmek için kullanabilirsiniz.

Nasıl Güncelleyeceğim?

WordPress güncellemek için öncelike wp-admin sayfanıza bağlanmalı ve buradaki yönergeleri takip etmelisiniz. WordPress yönetim sayfanızda WordPress’in hangi sürümünü kullandığınızı görebilirsiniz.

WordPress Güncelleme
WordPress Sürüm Kontrolü

Aynı zamanda burada Tema ve Eklentileriniz için de güncelleme bildirimlerini görebilirsiniz. Turuncu rakamlar, kaç adet güncellemeniz olduğunu size gösterecektir.

WordPress Güncelleme
WordPress Güncelleme

Güncelleme uyarısı gösteren bölüme bastığınız zaman size güncellemeniz gereken eklenti ve temaları listeleyecektir. Buradan güncellemeyi istediğimiz uygulamayı seçebilr ve “Update Now / Hemen Güncelle” butonuna basarak hemen güncelleyebiliriz.

WordPress Güncelleme
WordPress Güncelleme

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

WordPress Güncelleme işlemi, mevcut dosylalar üzerinde değişiklik yapacağı için, bazı eklentilerin ya da kullandığımız özel kodların çalışmamasına sebep olabilir. Bu durumlarda eski haline getirebilmek için mutlaka sitenizin bir yedeğini almış olmalısınız.

Site yedeği almak konusunda önceki makalelerimize göz atabilirsiniz,

https://makaleler.limonhost.net/genel/wordpress-web-sayfasi-yedekleme/

WordPress’inizi güncel tutmak, size daha işlevsel ve güvenli bir WordPress sitesi sağlayacaktır. Bu yüzden güncellemeleri ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.