WordPress SMTP Nedir?

WordPress SMTP bir WordPress eklentisidir.  Web sitemizde bulunan İletişim sayfalarından kolay bir şekilde mail almamıza olanak sağlamaktadır.

WordPress SMTP Ne İşe Yarar?

WordPress SMTP, göndereceğimiz maillerin, karşı tarafın Gelen Kutusu’na düşmesini sağlamak amacıyla kullanılan bir eklentidir. WordPress SMTP sayesinde maillerimiz SPAM kutusuna değil, gönderdiğimiz kişinin Gelen Kutusu’na düşmesini sağlamaktadırr.

İletişim Formu ( Contact Form 7 ) Ayarları Nasıl Yapılır ?

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek İletişim Formu ile SMTP Sender eklentisini başarılı bir şekilde bağlantısını sağlayabilirsiniz.

Adım 1 :

Öncelikle İletişim Formu için Contact 7 Form eklentisini kurup etkinleştirme işlemini gerçekleştiriyoruz.
İletişim Formu (Contact Form 7) eklentisinin kurulumu tamamlandıktan sonra İletişim Formu Düzenle sayfasını açıyoruz.

Adım 2 :
Form :

Form menüsünde standart temel bir İletişim Formu için gereken bilgiler dahilinde mevcut bir Form kutuları yer almaktadır. Normal bir İletişim formunda, Ad, E-posta Adresi, Konu, ve Mesaj İçeriği yer almaktadır. Bu nedenle ekstra bir kutucuk ekleme işlemi yapılmayacaktır. Ancak siz Form kısmında yer alan kutucuklar sayesinde kendi istediğinize göre İletişim Formu oluşturabilirsiniz. Ayarlarımızı yaptıktan sonra Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Adım 3 :
Posta :

Posta menüsünde Mail iletme ayarları yapılmaktadır. Bu kısımda karşı tarafa gönderilecek olan mail içerik ayarları yapılmaktadır. Ayarlarımızı yaptıktan sonra Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Kime : Alan adı uzantınız ile açılan mail adresinizi yazınız.
Kimden : Bu kısma dokunmayınız.
Konu :  Bu kısım da aynı şekilde kalacaktır.
Ek Başlıklar : 
İleti Gövdesi :  İletişim Formu’ na ek bir kutu eklenmesi durumunda İleti Gövdesinde değişiklik yapılması gerekiyor. Bunun dışında bu kısımda aynı şekilde kalacaktır.

Adım 4 :
Mesaj:

Mesaj kısmında yapılan işlemler sonrasında gösterilecek olan Mesajlar yer almaktadır. Bu kısımda değişiklik yapılmasına gerek yoktur ancak dilediğiniz şekilde mesajlar da düzenleme yapabilirsiniz. İşlemlerimizi düzenledikten sonra Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Adım 5 :
Ek Ayarlar :

Ek Ayarlar kısmında herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

Adım 6 :

Ayarlarımızı tamamladıktan sonra aşağıdaki resimde yer alan kodu web sitemizin iletişim sayfasına yapıştırıyoruz.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirerek Contact Form 7 İletişim Formu ayarlarımızı tamamlıyoruz. İletişim formu ayarlarından sonra WP Mail SMTP ayarlarını düzenleyeceğiz.

WordPress SMTP Sender eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

WP Mail SMTP Ayarları aşağıdaki şekilde düzenlemeniz durumunda başarılı bir şekilde işleminizi tamamlayabilirsiniz.

From Mail : Alan adı uzantısı ile açılan mail adresimizi yazıyoruz.
From Name :  Gönderilen maillerin hangi isim altında gitmesini istiyorsak o ismi yazıyoruz.
Mailler : Default (PHP) seçeneğini seçiyoruz.

Ayarlarımızı kaydettikten sonra test işlemi için Mail Test sekmesine tıklayalım ve mail adresimizi yazıp send Mail butonuna tıklayalım.