WordPress sitesi olsun olmasın site sahiplerinin isteyeceği son şeylerden bir tanesi internet sitesinin erişime kapanmasıdır. Site erişime kapandığında kaybedilen sadece kullanıcı sayı değil aynı zamanda o kullanıcıların güvenidir. İnternet sitesinin bir süreliğine erişilemez hale gelmesinin nedenlerinden bir tanesi de veritabanı bağlantı hatasıdır. İnternet sitesinin ana sayfasında sadece “Error establishing a database connection” hata mesajı çıkmaktadır. Hata mesajı çözüme yönelik herhangi bir ipucu barındırmadığı için özellikle bu konuda çok fazla bilgiye sahip olmayan site sahipleri için düzeltmesi zor olabilmektedir. Ancak bu hatayı gidermek oldukça kolaydır. İlk olarak bu hataya neden olan sorunu bulmak ve ona uygun adımları atmak yeterli olmaktadır. 

WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası Nedir?

Çözüm adımlarına geçmeden önce bu hataya neyin neden olduğunu bilmek gerekmektedir. WordPress veritabanı bağlantı hatası meydana geldiğinde kısaca PHP kodu sayfayı oluşturmaya yönelik bilgiyi almak için MySQL veritabanına bağlanamamaktadır. Hata mesajı yüzünden boş beyaz bir sayfada gösterilmektedir. Bu hatanın ortadan kalkması ve sitenin yeniden erişilebilir olması için veritabanı bağlantısının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası Neden Olur?

Hatanın ne olduğunu anladıktan sonra yapılması gereken neden kaynaklandığıdır. WordPress veritabanı bağlantı hatasının bir nedeni bulunmaktadır ve bunlardan bazıları altında farklı nedenler yatmaktadır. Ancak genel olarak bu hatanın iki büyük nedeni bulunmaktadır. Veritabanı kullanıcı bilgilerinin yanlış girilmesi ya da veritabanının bozulmuş olması bu hatanın meydana gelmesine neden olmaktadır.

1- Veritabanı Kullanıcı Bilgilerinin Yanlış Olması

Yönetici paneline erişim için gerekli olan kullanıcı adı ve şifresinin yanlış girilmesi veritabanı bağlantı hatasına neden olabilmektedir. Bu kontrol edilmesi ve düzeltilmesi en kolay durum olduğu için ilk adım olarak giriş bilgilerini kontrol etmek gerekmektedir. Özellikle yakın geçmişte giriş bilgilerinin değiştirilmesi nedeniyle eski kullanıcı adı ve şifrenin panel girişinde kalması veritabanı bağlantı hatasına neden olmaktadır.

2- Veritabanının Bozulması

Veritabanı bağlantı hatasının bir diğer nedeni de veritabanının bozulmuş olmasıdır. Uyumsuz pluginin kurulması WordPress veri tabanın bozulmasına neden olan örneklerden bir tanesidir. Bir diğer örnek ise veritabanının yer aldığı sunucunun geçici olarak erişime kapalı olmasıdır. Veritabanının bozulmasına neden olacak bazı farklı şeyler de bulunmaktadır. Bu nedenle sorunun nedenini öğrenmek son derece önemlidir. 

wordpress veritabanı bağlantı hatası neden olur

WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası İçin Nasıl Önlem Alınır?

WordPress veritabanı bağlantı hatasının meydana gelmemesi için yapılması gereken şeyler oldukça basittir. İlk olarak veritabanı kullanıcı bilgilerinin doğru olduğundan emin olmak gerekmektedir. Bu bilgiler değiştirildiğinde yönetici paneli girişine de yeni kullanıcı adı ve şifrenin yazılması gerekmektedir. Ayrıca uyumsuz plugin kullanmak, güncellenmeyen tema ya da plugin kullanmak bunlardan bazılarıdır. 

WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bağlantı hatasını gidermek ve siteyi tekrardan kullanıcıların erişimine açmak için hatanın kaynaklandığı noktayı bulmak ve onu düzeltmeye yönelik adımlar atmak gerekmektedir. 

Veritabanını Düzeltme

WordPress veritabanı bağlantı hattını gidermek için veritabanının normal bir şekilde çalışıp çalışmadığına bakmak gerekmektedir. Site düzgün bir şekilde yükleniyorsa ancak hata wp-admin sayfasında hata çıkıyorsa ya da hata “One or more database table unavailable. The database may nede to be repaired.” mesajı olarak gözüküyorsa veritabanı bozulmuş demektir. Ancak WordPress’in yerleşik özelliği sayesinde düzeltmek son derece basittir. 

Bu özellik varsayılan olarak kapatılmalıdır ve veritabanını düzeltmek için wp-admin.php dosyasına altta yer alan satırı eklemek gerekmektedir. 

<span class=”pln”>define</span><span class=”pun”>(</span><span class=”pln”> </span><span class=”str”>’WP_ALLOW_REPAIR'</span><span class=”pun”>,</span><span class=”pln”> </span><span class=”kwd”>true</span><span class=”pln”> </span><span class=”pun”>);</span>

Bu basit kod satırı ile veritabanını düzeltmek ve optimize etmek mümkün hale gelmektedir. Bu satırı ekledikten sonra www.alanadınız.com/wp-admin/maint/repair.php adresine gitmek yeterli olmaktadır. Bu sayfada kullanıcıların karşısına “Düzelt” ve “Düzelt ve Optimize Et” olmak üzere iki seçenek çıkmaktadır. Düzelt seçeneği veritabanında meydana gelen hataları gidermektedir. Diğer taraftan Düzelt ve Optimize et seçeceği ise veritabanını tamir eder ve gelecekteki potansiyel hatalara karşı optimize eder. 

Veritabanı Kullanıcı Bilgilerini Değiştirmek

Veritabanını düzelttikten sonra da aynı hata devam ediyorsa wp-confg dosyasında yer alan veritabanı giriş bilgilerini kontrol etmek gerekmektedir. Giriş bilgilerinin çalışmamasının nedeni hosting firmasını değiştirmek ya da wp-config dosyasının manuel olarak güncellenmemesinden kaynaklanabilmektedir. Bu dosya içerisinde yer alan “DB_NAME” veritabanı adını, “DB_USER” giriş için kullanıcı adını, “DB_PASSWORD” giriş şifresini ve “DB_HOST” ise veritabanı hostunu göstermektedir. Bu bilgilerin birinin yanlış olması WordPress veritabanı bağlantı hatasına neden olmaktadır. 

veritabanı kullanıcı bilgilerini değiştirmek

Bozuk Dosyaları Düzeltmek

Veritabanı giriş bilgilerinin de doğru olduğundan emin olduktan sonra hala daha bu hata meydana geliyorsa WordPress’in dosyalarını kontrol etmek gerekmektedir. Problemin nerede olduğunu tespit edemeyen kullanıcılar genellikle tüm dosyaları ve beraberinde hatayı da silmektedir. Ancak burada yapılması gereken bozuk WordPress dosyalarını bulmak ve onları düzeltmektedir. Bu dosyalar ana sistem dosyaları olduğu için üzerinde çalışma yaparken dikkat edilmesi gerekmektedir. Bozuk WordPress dosyalarını düzeltmek için ilk başta güncel WordPress dosyalarını indirmek gerekmektedir. Yerel depolama alanında wp-contents klasörünü ve wp-config dosyasını sildikten sonra FTP ile kalan dosyaları kök dizinine yüklemek ve oradaki dosyaları ile yeni indirilmiş dosyaları değiştirmek yeterli olmaktadır. Bu adımların tamamı doğru bir şekilde atıldığında WordPress veritabanı bağlantı hatası ortadan kalkmaktadır.