Youtube’ da para kazanmaya başlayabilmeniz için ilk olarak Youtube İş Ortağı Programına başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz kabul edildikten sonra Youtube üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.
Ayrıca Youtube İş Ortağı Programına katılmadan Youtube Shorts Fonu kapsamında kısa videolar paylaşarak da Youtube’ dan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yotube Shots Fonu, Youtube kullanıcılarının seveceği, kısa be orjinal videoların yayınlayan içerik üreticilerini ödüllendirmek amacıyla oluşturulmuş bir fondur. Bu fonun tutarı yaklaşık 100 milyon ABD doları kadardır. Her ay binlerce içerik yayıncısı içi Youtube Shorts Fonu tarafından ödül bonusları verilmektedir.

Youtube İş Ortağı Programı, içerik üreticilerinin Yotube’da daha fazla içerik üretebilmesini ve aynı zaman da bir çok özelliğe erişim yapmalarına imkan sunan bir programdır. İçerik üreticileri, Youtube İçerik Üretici Destek Ekibi’ ne doğrudan erişim sağlayabilir. Bununla birlikte Copyright Match Tool’ a da erişim hakkına sahip olabilirsiniz. Ayrıca Youtube İş Ortağı Programı sayesinde yayınlamış olduğunuz içeriklere reklamlar ekleyerek, eklediğiniz reklamlar üzerinden para kazanabilirsiniz.

Youtube İş Ortağı Programı’ na başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 1 ay sonra sizinle iletişime geçilecektir. Bu 1 aylık süre içerisinde Youtube’ da görevli gerçek kişilerden oluşan inceleme ekipleri hesabınız üzerinde detaylı incelemeler yapacaklardır. Youtube İş Ortağı Programı’ na katılabilmeniz için gerekli olarak politikalara uymanız durumunda 1 incelemeler tamamlandıktan sonra alınan karar ile ilgili olarak sizinle iletişime geçeceklerdir.

YouTube İş Ortağı Programı’nda para kazanma yolları

Youtube İş Ortağı Programı kapsamında erişebildiğiniz her özellik için abone ve izlenme sayısına göre farklı koşullar sunulmaktadır. Açmış olduğunuz Youtube kanalınızın, Youtube İş Ortağı Programı denetleyicileri tarafından eğer ki kanalınız uygun olmadığı belirtilmesi durumunda içerik üreticilerine sağlanan özelliklerden yararlanamayabilirsiniz.

Youtube İş Ortağı Programı kapsamında para kazanmanın bazı yolları aşağıdaki şekildedir.

 • İçerik paylaşımlarınız da eklemiş olduğunuz reklam, yer paylaşımı ya da paylaştığınız içeriğin izlenme sayısına göre para kazanabilirsiniz.
 • Kanalınıza üye olan kullanıcılarınız için sunduğunuz özel ayrıcalıklar karşılığında her ay düzenli olarak para kazanabilirsiniz.
 • Canlı yayın esnasında, hayranlarınız kendi yorumlarını üst sıralarda gösterilebilmesi için kanalınıza ödeme yaparlar ve böylelikle ek kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Youtube Premium aboneleri, paylaşmış olduğunuz içeriklerinizi izlemeleri durumunda, abone ücreti ne kadarsa, o kadar ödeme payı alırsınız.
 • Yayınlamış olduğunuz içeriklerdeki ürün tanıtımlarında, hayranlarınız ürünlere göz atabilir ve bu ürünleri satın alabilir. Siz de bu satışlardan ek ücret kazanabilirsiniz.
 • Tüm bu yöntemler üzerinden para kazanırken, Youtube İş Ortağı Programı denetleyicileri tarafından kanalınız sürekli olarak incelenmektedir. Kurallara uygun içerik paylaşımı yapılmadığında kanaldaki içeriğiniz yayından kaldırılabilir.

Youtube İş Ortağı Programına başvuru yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Youtube hesabınıza giriş yapınız.
 • İçerik Stüdyosu sayfasını açınız.
 • Sol menüde yer alan Kanal sekmesine ve ardından Durum ve Özelliklere yıklayınız.
 • Para Kazanma seçeneği altında ya da yanında yer alan Etkinleştir özelliğine tıklayınız.
 • Ekranda yapılacak olan yönlendirmeleri gerçekleştirerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Not : Youtube İş Ortağı Programı’ na yapılan başvuruların kabul edilme sürelerinin 1 aydan fazla süreceği bilgisini paylaşmıştır.

Youtube Para Kazanma Koşulları

Youtube İş Ortağı Programı’ na kabul edildikten sonra para kazanabilmeniz için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Reklam gelirlerinden kazanç sağlayabilmeniz için en az 18 yaşında olmanız ve ödemelerinizi AdSense ile yönetim sağlayabilecek 18 yaşından büyük bir yasal vasinizin olması gerekmektedir.
 • Kanalınıza üye olan kişilerden kazanç elde edebilmeniz için en az 18 yaşında olmanız ve abone sayınızın 1000 olması gerekmektedir.
 • İçeriklerde paylaşmış olduğunuz reklam amaçlı tanıtım ürünlerinizden kazanç elde edebilmeniz için 18 yaşında olmalısınız ve 10.000′ den fazla aboneye sahip olmanız gerekmektedir.
 • Youtube Premium’ dan kazanç elde edebilmeniz için, paylaşmış olduğunuz içeriklerin Youtube Premium abonesi olması gerekmektedir.

YouTube Videolarından Para Kazanma Yöntemleri

Teknolojinin ilerlemesi ve insanların zamanının büyük çoğunluğunu sosyal medya platformlarında geçirmesi, internetten para kazanma kapısını büyük anlamda arttırmıştır. İnternette para kazanmak için insanların en çok tercih ettiği platformlardan bir tanesi Youtube’ dur. Youtube’ da her ay yaklaşık 1 milyardan fazla kişi ziyaret etmektedir. Bu nedenle de bir çok kişi Youtube üzerinden para kazanmak için içerikler yayınlamaktadırlar.
Youtube’ dan para kazanabilmeniz için ilk olarak para kazanma özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Bunun için de videolarınızın 10.000 izlenme barajını geçmesi gerekmektedir.

Aşağıda Youtube’ da para kazanma yöntemleri ile ilgili bilgilendirmelere yer verilmiştir. Siz de Youtube’ da para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz.

Youtube ‘dan Web Sitenize Trafik Çekme

Bu yöntem ile birlikte hazırlayacağınız videolar üzerinden sitenize trafik çekebilirsiniz. Örnek olarak web üzerinden bir satış siteniz veya blogunuz var diyelim. Video içerisinde satışını yaptığınız ürün için kısa tanıtım ve açıklamalar yapabilirsiniz ya da blogunuz da paylaştığınız içerik ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapıp daha sonrasında site linkini paylaşarak kullanıcılarınızı Youtube’ dan web sitenize yönlendirerek para kazanabilirsiniz. Böyle bir durum da he Youtube platformundan hem de web siteniz üzerinden para kazanabilirsiniz.

Youtube’ da Ürün Satışı Yapmak

Youtube’ da hemen hemen artık bir çok Youtuber’ ın yapmış olduğu para kazanma yöntemlerinden birisi de ürün satışı yapmaktır. Kendi çıkartmış olduğunuz bir ürün ya da ürünleriniz var ise, Youtube’ da bu ürünlerin tanıtımını yaparak, nedir, nasıl çalışır veya nerelerde kullanılır ve kimler tarafından çoğunlukla tercih edilir gibi açıklamalar yaparak, Hepsiburada, n11, trendyol ve hepsiburada gibi alışveriş sitelerinizin linkini paylaşarak ve hatta mecut kendi web sitenizi de paylaşmanız durumunda ürün satışlarınızdan para kazanabilirsiniz.

Satış Ortaklığı ile Para Kazanmak

Satış Ortaklığı yöntemi ile para kazanabilmeniz için Amazon Affiliates Programına kayıt olmanız gerekmektedir. Bu programa katılabilmeniz için uygun bir web siteye sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca bu programa mobil uygulamaya sahip blogcular, yayıncılar ve içerik oluşturuculara hak kazanabilmektedir.

Amazon Affiliates Programına katılım sağladıktan sonra Youtube üzerinden para kazanabilmeniz video çekerken kullanmış olduğunuz kamera, tripod ya da giymiş olduğunuz bir kıyafet veya kullandığınız bir teknolojik ürünü Amazon.com adresi üzerinden bulup, içeriğinizin altında paylaşmanız ve son 24 saat içerisinde paylaşmış olduğunuz link üzerinden aboneleriniz bir ürün satın alması durumunda satın alınan ürün üzerinden yüzde 5 ile yüzde 10 arasında bir komisyon ücreti alabilirsiniz.

Ayrıca Youtube da üreteceğiniz içerikler, yapacağınız iş ortaklıkları ve diğer para kazanma yöntemleri sayesinde evden çalışarak para kazanabilirsiniz. Bununla birlikte Youtube’ da para kazanmaya başladıkça bir çok Youtuber (Üye sayısı 1 milyondan fazla kullanıcılar özellikle) buradan kazanmış oldukları ücretler doğrultusunda kendi şirketlerini de oluşturmaktadır. Sizde Youtube’ da para kazanmaya başladıktan sonra güzel kazançlar elde etmeye başladığınız da kendi şirketinizi kurabilir ve şirketinizi internette görünür yapabilirsiniz.

Dizi Çekimi Yaparak Para Kazanma

Son zamanlar da dijital platformlarda yayınlanan diziler oldukça artmaktadır. Youtube’ da kısa ya da uzun diziler çekerek para kazanabilirsiniz. Ülkemizde ilk Youtube dizilerinden birisi olan ” Sıfır Bir ” her yıl izlenme oranlarını arttırmış ve ülkemizde büyük bir kitleye dizilerini ulaştırmışlardır. Ayrıca dizi popülerliğinin artması ile birlikte ayrıca dizinin sinema filmi de çıkmıştır. Sizde Youtube’ da dizi çekimi yaparak para kazanabilirsiniz.

Google AdSense ile Para Kazanma

Günümüzde Youtube para kazanma yöntemlerinden en yaygın olanı belki de Google AdSense’ dir. Google AdSense sayesinde Youtube da yayınlamış olduğunuz içeriklere eklediğiniz reklamlara göre AdSense tarafından yapılan reklama göre ödemeler alırısnız. Google AdSense’ den para kazanabilmeniz için Youtube videolarınızın en az 10.000 izlenmiş olması gerekmektedir. 10.000 izlenme sayısına ulaştıktan sonra Google AdSense’ ye başvuru da bulunabilirsiniz. Yapılacak incelemeler sonrasında başvurunuz kabul edilmesi durumunda Youtube’ da paylaştığınız reklamlar için her ay izlenme oranına göre Google AdSense üzerinden para kazabilirsiniz.

Eğitim Videoları Paylaşarak Para Kazanmak

Youtube her gün bir konu hakkında bir şeyler öğrenmek için eğitici videolar izlemişizdir hata halen de izliyoruzdur. Youtube’ da eğer ki bir konu hakkında uzmanlığınız var ise, sizde eğitici videolar paylaşarak para kazanabilirsiniz. Eğitici video çekmeniz için ayrıca bir konuda aslında uzman olmanıza da gerek yoktur. Örnek olarak bilgisayarınız da bir mavi ekran hatası aldınız. Bu sorun ile ilgili bir işlem yaptınız ve sorunu çözdünüz. Bu sorunun çözümünü bir videoya çekerek eğitici bir video yayınlamış olursunuz ve Youtube’ dan para kazanabilirsiniz.

Sponsorlar bularak Para Kazanma

Youtube’ da bir çok Youtuber’ ın para kazanma yöntemlerinden ve en yaygınlarından birisi de Sponsorluk anlaşmaları üzerinden para kazanmaktadır.
Youtube’ da hatırı sayılır bir takipçi kitleniz var ise, sponsor anlaşmaları yaparak para kazanabilirsiniz. Örnek olarak kanalınızda yemek yapımı ile ilgili içerikler paylaşıyorsanız kullanmış olduğunuz araç ve gereçler için üretici firmalar ile anlaşıp bu ürünlerin reklamını yaparak para kazanabilirsiniz. Ya da bir motovlog yayıncısıysanız kullanmış olduğunuz motor ve hatta üzerinizdeki kıyafetlerin üretici firmaları ile anlaşarak motor ve kıyafet reklamını yaparak da para kazanabilirsiniz. Bununla birlikte bir gezginseniz ve gezdiğiniz yerlere ait ve kaldığınız otellerin işletme sahipleri ile anlaşarak, videonuz da otel tanıtımı yapabilir ve aynı şekilde sponsor firma tarafından para kazanabilirsiniz.

Super Chats ve Super Stickers Yöntemi ile Para kazanma

Super Chats ve Super Stickers yöntemi Youtube da yeni para kazanma yöntemlerinden birisidir. Bu özellik sayesinde Youtuber’lar canlı yayın esnasında yayıncılar tarafından bağış toplayabilmektedirler. Super Chats ve Super Stickers yöntemi sayesinde bir izleyici, paylaşmış olduğu bir mesajı istediği süre boyunca öne çıkarabilmesi için bağış yapması gerekmektedir. İçerik üreticileri de yapılan bu bağışlar sayesinde reklamlar dışında da Youtube da ek gelir elde edebilmekteler.

Youtube Müzik Kanalı ile Para Kazanmak

Youtube her ne kadar sadece içerik üreticileri için para kazanma platformu gibi görünse de, Youtube da aynı zaman da müzisyenler için de bir etkili para kazanma platformudur. Müzik üreten herkes Youtube kanalları üzerinden müziklerini söyleyerek para kazanabilir. Müzik üretebilen herkes Youtube kanalları üzerinden şarkılarını dinleyiciler ile paylaşabiliyorlar. Youtube sunmuş olduğunu video formatı sayesinde müzisyenlerin alternatif performans videoları çekebilmeleri için olanak sağlamaktadır. Ayrıca müzisyenler canlı yayın özelliği ile birlikte yapmış oldukları yayınlar ile de para kazanabilmekteler.
Ayrıca Youtube İş Ortağı Programına kabul edilen müzisyenler de reklam ve Youtube Premium ile Youtube’ dan para kazanabilirler.

Not : 

Bir çok kullanıcı zaman zaman internette Youtube’ da para kazanmak için web sitesinin olması gerekip gerekmediği konusu ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Youtube da para kazanmanız için bir web sitenizin olmasına gerek yoktur. Web siteniz olmadan da para kazanabilirsiniz.
Ancak Youtube da paylaşım yaptığınız içeriğe uygun bir web sitenizin olması, siz ek gelir kazanmanızı da sağlayabilmektedir. Örnek olarak, Youtube’ da Yemek yapımı ile ilgili içerikler paylaşıyorsunuz. Bir web sitesi açarak, Youtube içeriğinizin altına kullanıcılarınıza yemek tariflerine ulaşabilecekleri bir link paylaşmanız durumunda sitenize yönlendirebilirsiniz. Siyenize giriş yapan kullanıcılardan da Google AdSense sayesinde ek gelir elde edebilirsiniz.