Sitenizdeki verileri garanti altına almak, başka bir sunucuya taşımak ya da herhangi bir siber saldırıya, altyapı sorununa karşı bilgilerinizin kaybolmasını engellemek için sık sık yedek almanız gerekir. Sitenizi yedeklediğinizde tekrar kurulum gerektiren durumlara karşı hazırlıklı olabilirsiniz. CPanel kullanıyorsanız, yedekleme işlemini oldukça kolay bir biçimde yapabilirsiniz.

Gelişmiş  bir tasarım arayüzüne sahip olan CPanel, kullanıcılarına yedekleme olanağı da sunmaktadır. Belirli periyotlarla yedek almanız, verilerinizin kaybolmasını önleyecektir. Veritabanınızı ve dosyalarınızı ihtiyaç duyduğunuz zaman tekrar yükleyebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle CPanel’de hosting yedeği nasıl alınır öğrenmeniz gerekir. Aşağıdaki yönergeleri izleyerek CPanel sisteminde hosting yedeği alabilir, verilerinizin ve dosyalarınızın güvence altına alınmasını sağlayabilirsiniz.

  • cPanel üzerinde “Yedekleme” menüsü bulunmaktadır. Yedekleme işlemini burada yapmanız gerekecektir.
  • Burada “Giriş dizini” adında bir buton bulunuyor. Bu butona tıkladıktan sonra “FTP Dosya Yedeği”ni ve ardından karşınıza çıkacak olan veritabanı yedeğini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir Yol Daha Var

CPanel’de yedekleme yapmak için başka bir yol daha var. Eğer web sitenizin tamamını yedeklemek istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu yönergelerle hosting alanınızda yer alan veri tabanını ve bütün dosyaları yedekleyebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde sitenizdeki e-postaların,verilerin ve dosyaların sıkıştırılmış birer yedeğini alarak bilgisayarınızda daha az yer kaplamasını sağlayabilir ya da bulut hesaplarında kolaylıkla muhafaza edilecek hâle getirebilirsiniz.

  • İlk yönergelerde olduğu gibi cPanel’e bağlanmanız gerekir. Tüm yedek alma işlemleri cPanel üzerinden yapılmaktadır.
  • Panele bağlantı sağladıktan sonra “Dosyalar” sekmesinin altında yer alan “Yedekleme” butonuna tıklayınız.
  • Burada çeşitli yedekleme seçeneklerinin yer aldığı bir ekran ile karşılaşacaksınız. Sitenizdeki bütün verileri indirmek istiyorsanız “Tam yedekleme” seçeneğine tıklamanız gerekecektir.
  • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra “Tam bir web sitesi yedeği indir” butonuna tıklayınız.
  • Verileri indirebilmek için “Yedekleme hedef yeri”ni seçmeniz gerekir. Bu şekilde verilerin bilgisayarınızda hangi dizine ineceğini ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz e-posta adresinizi yazarak yedekleme işlemi bittiğinde bunun mail yoluyla belirtilmesini sağlayabilirsiniz.

Tam yedekleme işlemi zaman alacaktır, bu yüzden e-posta ile bildirim almanız tavsiye edilir.