DMOZ’un devasa bir referans kaynağı olduğunu söylemek mümkün. Bir dizin olarak hizmet vermekte olan DMOZ sistemi, internet kaynaklarını belli anahtar kelimelere göre sıralamakta ve kullanıcıların karşısına referans olarak çıkarmaktadır. DMOZ sistemi, dizin konusuna göre ve genelden özele doğru bir sıralamaya sahiptir. Dizine dahil edilecek siteler ise bir editör topluluğu tarafından kararlaştırılır ve düzenlenir. Sisteme eklenen bütün siteler editörler tarafından değerlendirilmektedir.

Web sitenizin DMOZ dizininde yer almasının birçok faydası olacaktır. Her şeyden önce DMOZ’un başvuru yapan bütün siteleri dizine eklemediğini ve yalnızca güvenilir kaynakları referans olarak sunduğunu belirtmek gerekir. Sitenizin bu dizinde yer alması, yayın yaptığınız ve içerik ürettiğiniz alanda güvenilir bir referansa sahip olmanızı sağlayacaktır.

Belirtildiği gibi, DMOZ başvuru yapan her web sitesini referans olarak dizine eklemez. Sitelerin kabul edilmek için yerine getirmeleri gereken belli koşullar bulunmaktadır.

  • Yansı (mirror) siteler, yani aynı içeriğe sahip olduğu hâlde farklı URL’lere sahip olan siteler DMOZ’a kesinlikle kabul edilmemektedir. Ayrıca dizindeki sitelerle benzer içeriğe sahip olan sayfaların tekrara yol açacağı düşünerek içerik kalitesi yüksek bile olsa bu siteler reddedilmektedir.
  • Fikir ve sanat telif kurallarına aykırı siteler ve yasa dışı içeriğe sahip siteler de DMOZ’a kayıt olamamaktadır.
  • DMOZ editörleri yapım aşamasında olan siteleri kesinlikle kabul etmemektedir.
  • Kategorizasyon, DMOZ dizininde büyük bir öneme sahiptir. Site içerik ve tasarım bakımından kaliteli olsa bile yanlış kategori altında kayıt ettirildiğinde kabul edilmeyecektir.

Sitemi DMOZ’a Nasıl Kaydedebilirim

Öncelikle siteniz belli bir hit almışsa ve arama motorlarında yüksek sıralamalara sahipse DMOZ’a zaten kayıt olmuş olabilir. Bu bakımdan zaman kazanmak için DMOZ’da arama yapmanız tavsiye edilir. Eğer siteniz sistem üzerinde zaten kayıtlıysa, başvurmanız gerekmez. Ancak kayıtlı değilse, aşağıdaki yönergeleri izleyerek sitenizi dizine kayıt ettirebilir ve güvenilir bir referans kaynağına sahip olabilirsiniz.

İlk etapta, sitenizin dizinde yer alacağı kategoriyi seçmeniz gerekir. Sitenizi içeriğiyle alakasız olan bir kategoriye kaydettiğinizde başvurunuz dikkate alınmayacak, onaylanmış olsa bile bu durum fark edildiğinde dizinden silinecektir. Siteniz dizinden silindikten sonra tekrar girmenin kolay olmadığını da belirtmek gerekir. Bu bakımdan sitenizin yer alacağı kategoriyi iyi seçmenizde fayda var.

Kategori seçimini yaptıktan sonra www.dmoz.org adresine girerek “adres öner”e tıklamanız gerekir. Buradaki yönergeleri izleyerek siteyi kaydedebilirsiniz. Açıklama kısmına reklam sayılabilecek bir metin yazmak, başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesine sebep olacaktır. Buraya sitenizi objektif ve sade bir şekilde anlatan bir açıklama yazarak şansınızı arttırabilirsiniz.