Exchange Maillerde Otomatik Yanıt Sistemi; Exchange mail sisteminin sunduğu avantajlardan biridir ve size gelen maillere otomatik yanıtlar verilmesini sağlar. Bu yanıtları tatilde olduğunuz, ofis dışında olduğunuz ya da otomatik yanıtlar göndermek istediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz. Mail gönderim süresini belirleyebildiğiniz gibi, dilerseniz sürekli olarak otomatik yanıt maillerinin gönderilmesini de sağlayabilirsiniz. Exchange mail sisteminde otomatik yanıtlar diğer sistemlerden farklı olarak sunucu üzerinden gönderilir. Bu sayede bilgisayarınız/cep telefonunuz/tabletiniz aktif olmasa dahi gelen her maile, her an otomatik olarak belirlediğiniz yanıt gönderilecektir.

exchange otomatik yanıt sistemi

Ofis dışı / out of office ayarlarını yapabilmeniz için öncelik Outlook Web Access üzerinden, mail adresiniz ve şifreniz ile mail arayüzüne bağlanmalısınız. Eğer ilk kez web arayüzüne girdiyseniz, size dil ve saat seçenekleri sunacaktır. Dilerseniz Türkçe dilini seçerek devam edebilirsiniz.

Mail yönetim sayfanıza girdikten sonra “İnsanlara tatilde olduğunuzu söylesin” sekmesinden gerekli ayarları yapacağız.

                https://cas.limonhost.net/ecp

Exchange Maillerde Otomatik Yanıt Sistemi
Exchange Maillerde Otomatik Yanıt Sistemi

Otomatik yanıtların ayarlarını yaparken bu ekranda kullanabileceğiniz birkaç özellik daha vardır;

Exchange Maillerde Otomatik Yanıt Sistemi
Exchange Maillerde Otomatik Yanıt Sistemi

Burada “Otomatik Yanıtları Gönder”i seçip yanıtların sürekli olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede siz bu özelliği kapatana kadar sistem hazırladığınız otomatik yanıtları göndermeye devam edecektir. Belirli bir tarih aralığı içerisinde otomatik yanıt göndermek için “Yalnızca bu süre boyunca yanıt gönder” seçeneğini işaretlemelisiniz. Sizden Başlangiç Tarihi / Başlangıç Saati ve Bitiş Tarihi / Bitiş Saati isteyecektir. Sistem otomatik olarak belirlediğiniz tarihte mail göndermeye başlayacak ve yine belirlediğiniz tarihte otomatik olarak duracaktır.

Burada bir seçeneğiniz daha var, o da şirket içi maillere ve şirket dışı maillere birbirinden ayrı yanıtlar gönderebilmek. “Kuruluşum dışındaki gönderenlere otomatik yanıt iletileri gönder” seçeneğini işaretleyerek sizinle aynı kuruluşa ait mail adresini kullanan kullanıcılara farklı, dışardan size mail atanlara farklı otomatik cevap mailleri hazırlayabilirsiniz.

Exchange Maillerde Otomatik Yanıt Sistemi
Exchange Maillerde Otomatik Yanıt Sistemi

Eğer otomatik yanıt gönderme süresini seçtiyseniz, süre sonunda otomatik yanıtınız iptal olacaktır. Eğer süre seçmezseniz, otomatik yanıtlar siz “Otomatik Yanıt Gönderme” seçeneğini işaretleyene kadar gitmeye devam edecektir.

Hepsi bu kadar,

LimonHost iyi tatiller diler.