Bu makalemizde size Outlook 2016 ya Microsoft Exchange kurulumunu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Öncelikli olarak yapmanız gereken makalenin en alt tarafında bulunan sizin için hazırladığımız dosyaları indirmek. Sonrasında bilgisayarınıza indirdiğiniz iki adet “Autodiscover” dosyalarının “XML” uzantılı versiyonunu “C” diskinin altına kopyalıyoruz. Bu dosyanın herhangi bir klasörün içinde olmadığından ve isminin değiştirilmediğinden de emin olmalıyız. Sonrasında masaüstünde kalan “BAT” uzantılı diğer dosyamızın içeriğini kendimize uygun hale getirmemiz gerekiyor.
Dosyamızın üzerine sağ tuş tıklayıp “Edit” seçeneğini açıyoruz. Karşınıza aşağıda gördüğünüz pencere açılıyor. Altı çizili olan kısma, kuracağınız mail adresinizin uzantısını yazmanız gerekiyor.

İşlemi tamamladıktan sonra kaydederek dosyayı kapatıyoruz ve dosyayı yönetici olarak çalıştırıyoruz.
Yapılan işlemden emin olmak için “Regedit” editörünü kontrol etmemiz gerekiyor. Onu da editlediğimiz “BAT” dosyamızın içerisindeki yolu izleyerek yapabiliriz.
Başlat menüsüne “REGEDİT” yazarak editöre ulaşabiliriz. Editörün içerisinde izleyeceğimiz yol şu şekilde;

HKEY_CURRENT_USER>SOFTWARE>Microsoft>Officce>16.0>Outlook>
>Autodiscover
İçerisinde atamış olduğunuz mail domainini görüyorsanız yaptığınız işlem başarıyla tamamlanmış demektir.
Sonra yapmamız gereken Denetim Masası içerisinde ki “Posta/Mail” uygulamasını açarak içerisinde kuracağımız mail adresi ile alakalı yeni bir profil oluşturmak olacak. Oluşturacağımız profil mutlaka değişiklik yaptığımız dosyanın içerisine yazdığımız gibi, kuracağımız mail adresinin uzantısı olmalı. Örnek olarak “sitemiz.com”.

Geride bıraktığımız işlemleri tamamladıktan sonra yapmamız gereken tek bir işlem kalıyor o da mail adresimizi oluşturduğumuz profilin içerisine kurmak.

Bu şekilde Microsoft Exchange hesabınız sorunsuz olarak Outlook 2016 ya kurulmuş olacaktır.

Aşağıdaki linkten makalemizde gördüğünüz dosyaları indirebilirsiniz.

https://www.limonhost.net/makaleler/download/autodiscover.zip