Dünya hızla mobile doğru gidiyor ve insanların artık sabit bilgisayarlar yerine mobil cihazlarından web sitelerini bağlanması trend haline geldi. Uygulama geliştiricileri de masaüstü sürümler yerine mobil sürümlere ağırlık vermeyi tercih ediyorlar.

Başta Google olmak üzere arama motorları da sitenize değer biçerken mobil-dostu olup olmadığınızı kontrol ediyor. Mobilde düzgün görüntülenemeyen siteleri, arama seçeneklerinden geriye atıyor.

Bu sebeple WordPress sitemizi mobil uyumlu hale getirmek, site yapılandırması kısmında mutlaka dikkat edilmesi gereken konu.

Bu konuna neler yapabileceğimize bakalım;

Adım 1: Hosting Firmanızı Özenle Seçin

Ucuz hosting servisleri belki sitenizi ayakta tutabilir ama uzun vadede size kaybettirdiği daha çok şey olacaktır. Hosting firmanızın sağladığını yavaş ve güvenilir olmayan bağlantı mobil uyumlu hale getirdiğiniz sitenizi arama sonuçlarında geriye atabilir. Sitenizle ilgili değişiklikleri kolayca yapamayacağınız bir hosting paneli istemezsiniz.

Adım 2: Mobil-Dostu Wordpres Teması Seçin

WordPress size temalar sayesinde değiştirilebilir ve yönetilebilir bir web alanı sunar. Buradaki en büyük değişken seçtiğini temadır. Temanız hızlı olmalıdır. Hız, mobil-dostu bir site için ilk şarttır. Temanızı seçerken “Responsive Layout” olmasına dikkat edin. Bu sayede siteniz otomatik olarak mobil uyumlu hale gelecektir.

Adım 3: İçeriğinizi Özelleştirin

Mobil-Uyumlu dendiğinde ilk akla gelen küçük bir ekranda rahatça okunacak, dokunmatik ekranda rahat gezinti sağlayacak “parmak dostu” bir sitedir. Bunun için birkaç tavsiye sunabiliriz; -Büyük fontlar, küçük fontlardan daha iyi görünür. – Ziyaretçileriniz aynı anda 1 butona basmak isteyecektir. Gereğinden küçük yapılan butonlar, Mobil cihazda gezinti yaparken istemeden başka butonlara da basmaya neden olabilir. Web sayfanızdaki butonlar yeterince büyük olmalıdır. -Web sayfanızda bol bol beyaz alan bırakın. -Yazı başlıklarınızı kısa tutun. -Yazılarınızı aramaya uygun hazırlayın. Paragraf ve altbaşlıklar oluşturmaya özen gösterin. -Web sitenizle ilgili “en dikkat çekici” veriyi en üste yerleştirin.

Adım 4: Eklentilerinizi Düzenli Tutun

WordPress’ in en büyük avantajlarından biri de binlerce farklı eklentiyi web sitenizde kullanabilmenize olanak sağlaması. Bu sayede sitenizle ilgili bir çok değişikliği ve özelliği kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun handikapı ise her eklentinin sayfa açılış hızınıza olan etkisi. Daha hızlı bir web sayfası mobil uyum için önemli şartlardan biridir. Bu yüzden eklentilerini sürekli güncel tutun ve kullanmadığınız ya da sitenizi yavaşlatan eklentileri kaldırmayı unutmayın.

Adım 5: Sayfa Resimlerinizi Optimize Edin

Resimler, bir web sayfasındaki en önemli içeriktir. Fakat aynı zamanda sayfa yükleme hızınızı oldukça düşürebilir. Bu da WordPress sayfanızın daha az mobil-uyumlu olmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için resimlerinizin boyutunu küçülterek mobil uyumlu hale getirecek eklentilerden birini kullanabilirsiniz.

  • -Image Pro
  • -Imsanity
  • -PB Responsive Images
  • -Hammy

Adım 6: Test

WordPress sitenizi mobil uyumlu hale optimize ettikten sonra test etmeyi unutmayın. Yükleme hızı nasıl? Resimler ve yazılar doğru yerinde mi? Birbiri üstüne binen butonlar var mı? Yazılar ekrana tam oturuyor mu? Dokunmatik ekranda gezinti kolay mı? Bunları test etmesi için farklı mobil cihazlar kullanan arkadaşlarınızdan ve ailenizden de destek alabilirsiniz.

Bununla birlikte Google’ in WordPress sitenizin mobil-uyumlu olup olmadığını test ettiği kendi test uygulamasından da faydalanabilirsiniz. https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/adresinden Google’ in web sitenizin mobil halini nasıl gördüğünü kontrol edebilirsiniz.

Peki Hepsine Değer Mi?

WordPress sitenizi mobil uyumlu hale getirmek size ek bir iş ve zaman yükü olarak görülebilir. Fakat bu konudaki tüm çalışmalarınıza değecektir.

Yapılan araştırmalarda 2017 yılında internet erişiminin %70’ inin mobil cihazlar üzerinden yapılacağı öngörülüyor. Sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirmek arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır. Ziyaretçilerinizin sitenizin dizaynından memnun olması da onların sitenizi tekrar ziyareti için önemli bir adımdır.