Domain (Alan adı) transferi hosting Dünyasının sunduğu en büyük avantajlardan biridir. Özellikle satın aldığınız hizmetten memnun olmayanlar veya değerinden yüksek bir bedel ödediğini düşünen kullanıcılar kesinlikle alan adı transferine yönelmeli.

Kısaca anlatmak gerekir ise alan adı transferi bir alan adı kaydının tescil edildiği firmadan alınıp başka bir firmaya aktarılması ile gerçekleşir. Oldukça basit ve pek çok durumda hayat kurtaran bir işlem olduğunu da belirtelim.

Fiyat Avantajı

Alan adı transferi pek çok nedenden gerçekleşebilir, bu nedenler başında ise kesinlikle başarısız fiyat politikaları geliyor. Örneğin 40 TL ödediğiniz bir hizmetin başka bir yerde 10 TL olduğunun farkına varıldığında kullanıcılar alan adı transferine yöneliyor.

Domaininizi barındırdığınız şirketin zaman için de müşteri memnuniyetini kaybetmesi de alan adı transferinin önemli nedenlerinden. Çok önemli bir konu olsa da Domain transferi oldukça kolay bir işlemdir.

En ucuz alan adına sahip olmak için aradığınız alan adını şimdi sorgulayabilirsiniz.

Doğru Firma Seçimi

Alan adı transferindeki en önemli nokta kaliteli şirket seçimi. Domain hizmeti aldığınız veya alan adınızı transfer etmeyi planladığınız şirketin güvenilir olması büyük önem teşkil ediyor.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi alan adı transferini gerçekleştirmek çok kolay. Öncelikle transferi gerçekleştirebilmemiz için alan adınızın tescilinden 60 günlük bir sürenin geçmesi gerekiyor.

Transfer Kilidini Unutmayın!

İşlemi gerçekleştirmek için ilk adım alan adınızın Transfer koduna (AuthCode/EPP) sahip olmak. Bu kodu halihazırda hizmet aldığınız şirketten edinebilirsiniz. Transferi gerçekleştirebilmek için Domain transfer kilidinin devre dışı olması gerektiğini de belirtelim.

Gerekli başvuruyu yaptıktan sonra gelen maili onaylamanız transfer işleminin gerçekleşmesi adına yeterli olacaktır.

Özellikle birden çok alan adına sahip olan kullanıcılar fiyat politikası anlamında daha uygun şirketlere geçerek büyük bir yükten kurtulabilir. Tercih edeceğiniz şirkete göre değişiklik gösterse de 1 ile 7 gün arasında transfer işlemini gerçekleştirmek mümkün.