Blogger, Google tarafından sunulan bir kişisel blog hizmetidir. Kişisel blog sahibi olmak isteyenler için hizmet veren bu servis, 1999 yılından beri aktiftir. Milyonlarca kullanıcının içerik ürettiği Blogger, aynı zamanda Blogspot adıyla da bilinmektedir. Blogger tanımı Türkçe’ye de olduğu gibi geçmiştir. 

Blogger Nedir?

Blogger kelimesinin iki karşılığı vardır. Blog’u olan, blog yazan ya da bir diğer deyişle yazılı içerik ürettiği kişisel bir internet sitesi olan kişiler “blogger” olarak adlandırılanmaktadır. Blogger aynı zamanda, Google tarafında sunulan ücretsiz blog servisidir. Google tarafından sunulan blog hizmeti ayrıca blogspot olarak da bilinmektedir. Bu hizmetten yararlanan kişilerin oluşturdukları sitelerin uzantısı blogadı.blogspot.com olarak verilmektedir. Blogger alt yapısını kullanmak yeni bir kişisel blog oluşturmak isteyenler için çok fazla avantajlara sahip olmakla birlikte kendi kitlesine sahip olması sebebiyle başlangıçlar için iyi bir itici güce sahiptir. 

blogger nedir

Blogger Ne İşe Yarar?

Blogger servisinin çıkış amacı son kullanıcı olarak da ifade edilen bireysel internet kullanıcılarının da internette içerik üretmesini sağlamaktır. Bireysel internet kullanıcılarının herhangi bir teknik altyapıya ya da sermayeye ihtiyaç duymadan kendilerine ait kişisel blog sayfalarını oluşturmalarını sağlayan Blogger, internette varlık göstermek ve  fikirlerini yazarak, fotoğraflayarak, resmederek anlatmak isteyen herkesin bu isteğini gerçekleştirmesini sağlar. 

Google Blogger hesabı nasıl oluşturulur?

Google Blogger hesabı oluşturmak oldukça kolaydır ve herhangi bir ödeme yapmayı gerektirmez. Servis kullanımının ücretsiz olmasının yanı sıra kişiselleştirilebilir özelliklerin de bulunması Google Blogger hesabı oluşturmak için yeterli bir nedendir. 

Adım Adım Google Blogger Hesabı Oluşturma 

Blogger hesabı oluşturmak için öncellikle bir Google hesabına ihtiyacınız vardır. Sahip olduğunuz Google hesabı ile Blogger üzerinden oturum açabilirsiniz. Blogger servisinde oturum açtıktan sonra açılan ekranda yeni blog oluşturma butonu ve varsa eskiden oluşturulan blogların listesi, yayımlanmış içeriklerin listesi yer alır. Eğer mevcut bir blog sayfasına giriş yapmak isteniyorsa sol menüde yer alan açılır pencereden giriş yapılmak istenen blog seçilmelidir. Yeni bir blog oluşturmak için de aynı açılır menüde yer alan “Yeni Blog” butonuna tıklanarak yeni blog oluşturma işlemi başlatılır. 

Google Blogger hesabı oluşturma işlemlerinde “Yeni Blog” butonuna tıkladıktan sonra oluşturulacak blog için isim seçilmesi gerekir. Blogger servisinde kayıtlı kullanıcı sayısı yaklaşık olarak 2 milyondur. Bu nedenle isim seçerken dikkatli davranılması önerilir. Blogger için oluşturulan isim, blog takipçilerinin siteye girmek için yazacakları url’nin bir parçasıdır. Kolay akılda kalan ve yazılabilen bir blog ismi tercih edilmelidir. Blog adı seçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da belirli bir karakter sınırı olduğudur. Blogadı.blogspot.com olarak gözükecek url’de blogadı bölümünde kullanılacak kelime veya kelime grupları en fazla 37 karakter olmalıdır. Blogger hesabı açırken belirlenen bu web adresi, blogun internet kullanıcıları tarafından bulunmasını sağlayacağı için mümkünse SEO uyumlu olarak seçilmelidir. 

Blog uzantısı yani blog adı belirlendikten sonra en basit haliyle kişisel blog kullanıma hazırdır. Sonrasında hazır blog temaları arasından seçim yapılabilir ya da internetten farklı blogger temaları bulunarak platforma yüklenebilir. Hazır tema kullanmak teknik alt yapısı olmayan kullanıcılar için en doğru seçimdir. İnternet sitelerine, kodlamaya ve araştırma yapmaya biraz ilgisi olan kişiler için internette bulunan temalar da tercih edilebilir. 

blogger ne işe yarar

Blogger’in avantajları

Blogger servisinin çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Bu nedenle kişisel blog açmak isteyenler mutlaka bir blogger hesabı oluşturmayı değerlendirmelidir. Basitçe blogger platformunun avantajlarından bahsetmek gerekirse kolay kurulum, kişiselleştirilme, Google desteği gibi en temel unsurlar ilk akla gelenlerdir. 

Kolay Kurulum: Blogger ya da Blogspot, birkaç dakika içerisinde kişisel blog sahibi olmayı mümkün kılan bir servistir. Bu nedenle herkes tarafından kullanılabilir. Herhangi bir teknik altyapıya, bütçeye, kodlama bilgisine gerek duyulmadan sadece ücretsiz bir Google hesabı ile birkaç dakika içerisinde kişisel blog sahibi olunabilir. 

Kişiselleştirme: Google Blogger hizmeti teknik bilgisi olmayan kişilerin de istedikleri gibi bir bloga sahip olmalarını sağlamak için sunulmaktadır. Farklı zevklere hitap eden hazır temaların yanı sıra temalarda düzenleme yapılabilmesi bu hizmetin kişiselleştirilmesini kolaylaştırmaktadır. Görsel, metin ve sayfa düzeni gibi farklı alanlarda kişiselleştirme yapmak mümkündür. 

Google Desteği: Blogger servisinin çok popüler olmasının en temel nedenlerinden birisi de servisin Google tarafından sunulmasıdır. Bu destek sürdürülebilirlik, ücretsiz kullanım ve güvenilirlik açısından büyük öneme sahiptir. Blogger için Google Desteği, SEO açısından da oldukça önemlidir. Blogspot uzantılı kişisel bloglar, SEO açısından daha kolay yapılandırılabilmektedir. 

Ücretsiz: İnternetten para kazanmak isteyen kişiler için herhangi bir sermaye olmadan para kazanmaya başlamak oldukça caziptir. Blogger servisi kişisel blog sahibi olmak için gereken en temel ihtiyaçları tamamen ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu sayede internetten para kazanma fikrine sahip olan ancak nereden başlayacağından emin olmayan ya da fikrini denerken bütçe ayırmak istemeyen kişiler adım atabilirler.