SSD diskler aslında uzun zamandır kullanılsa da günlük kullanıcılara hala daha yeni gelen bir teknoloji. Son yıllarda her ne kadar ucuzlamış olsa da hala daha HDD’den daha paralı. Ancak daha pahalı olmasının bazı önemli nedenleri bulunuyor. HDD sürücülerde gerçek anlamda fiziksel bir disk bulunmakta. Verilen bu disk üzerinde saklanıyor ve üzerinde bulunan okuma yazma kafası, disk içerisindeki verileri okuyor. Ancak diskin dönüş hızı ne kadar yüksek olursa olsun bu bir gecikme demek. SSD sürücülerde ise fiziksel bir disk bulunmuyor ve tüm veri mikroçiplerde saklanıyor. USB bellekler gibi çalışan SSD sürücülerde dönen bir disk olmadığı için ver okuma ya da yazma da herhangi bir gecikme meydana gelmiyor. 

 

SSD Hosting Avantajları

Hosting için SSD ve HDD karşılaştırması yapıldığında aslında ortada karşılaştırılacak çok bir şey olmadığı görünüyor. HDD’nin SSD’ye göre olan tek üstünlüğü GB başına ücret olarak daha avantajlı olması. Ancak son yıllarda SSD kullanımının giderek artması ile fiyatları da düşmeye başladı. Yani kısa bir süre içerisinde de SSD’nin fiyatları HDD sürücülerin fiyatlarından çok daha ucuz olacak diyebiliriz. 

  1. Hızlı Yüklenme

SSD sürücülerin HDD’ye göre en büyük farklarının başında yüklenme hızları geliyor. SSD’nin çok yüksek okuma yazma hızı sayesinde SSD hosting kullanan internet siteleri çok daha hızlı yükleniyor. Tabii bunun için yavaş internet bağlantısı gibi darboğazların olmaması gerekiyor. Google için internet sitesinin yüklenme hızı oldukça önemli. Ayrıca kullanıcılar da yüklenmek bilmeyen internet sitelerini çok kısa sürede kapatıyor. Bu noktada SSD’nin avantajı ortaya çıkıyor. SSD hostingler, HDD hostinglere göre %200 daha hızlı. 

 

ssd hosting Avantajları

  1. Yüksek Güvenlik

HDD sürücüler dönen bir diske sahip olduğu için mekanik hata verme olasılığı SSD sürücülere göre çok daha fazladır. Sürücünün bozulması aynı zamanda veri kaybı riski demektir. Hosting sağlayıcıları bu durumda kalmamak için RAID yedekleme sistemlerini tercih etmektedir. Her ne kadar yedekleme yöntemleriyle riske minimuma indirmek mümkün olsa da birincil sürücü için endişe duymamak daha iyidir. SSD sürücüler daha uzun ömürlü olmalarının yanı sıra çarpmalara ya da sallanmalara karşı daha dayanıklıdır.

  1. İstekleri İşleme

HDD sürücülerin aksine SSD sürücüler aynı anda okuma ve yazma yapabilir. Bu sayede internet sorgularını çok daha hızlı bir şekilde işleyebilirler. Özellikle çok sayıda sorgu işlemesi yapan internet siteler için gözle görülür bir fark ortaya çıkmaktadır. Okuma ve yazma hızlarının yüksek olmasının bir diğer avantajı da CPU’ya olan ihtiyacında azalmasıdır. Bu sayede sunucu kaynakları da daha tasarruflu bir şekilde kullanılmaktadır. 

  1. Veritabanı Yoğunluklu İşlemlerde Daha İyi

E-ticaret sitesi, forum sitesi veya benzer siteler veritabanının çok sık kullanıldığı sitelerdir. Bu gibi sitelerde HDD yerine SSD kullanımı gözle görülür bir performans artışına neden olmaktadır. HDD sürücüler veritabanı ya da I/O yoğunluklu sitelerde kısıtlayıcı rol oynamaktadır. Bu nedenle HDD yerine SSD sürücüye sahip hosting seçmek internet sitesinin daha performanslı olmasını sağlayacaktır. 

  1. Düşük Güç Tüketimi

HDD sürücülerin SSD sürücülere göre güç tüketimi %80 daha fazladır. Bir hosting firmasında yüzlerce sunucu olduğunu göz önünde bulundurursanız bu elektrik tüketiminde önemli bir fark anlamına gelmektedir. Doğaya yapılan olumsuz etkiyi düşürmek ve daha düşük elektrik tüketimi avantajından yararlanmak için SSD sürücüye sahip hosting firmaları tercih edilmelidir. 

  1. Daha Güvenilir Performans

HDD sürücülerde disk bulunmaktadır ve okuma yazma kafası bu disklerdeki verileri okumaktadır. Ancak bu veriler sırayla yazılmamaktadır. Bir dosya diskte birden fazla parçada yer alır. Bu parçalar ise birbirlerinden çok farklı yerlerde olabilmektedir. HDD sürücüsünün bu dosyayı okuması için sürekli bir şekilde dönerek dosyanın parçalarının olduğu lokasyonlara okum yazma kafalarını denk getirmelidir. SSD sürücüler de ise bu tarz bir parçalanma olmadığı için performans daha güvenilirdir. Okuma yazma hızları HDD sürücülere göre çok daha düz bir çizgide seyretmektedir. Ancak HDD sürücülerde okuma yazma hızlarında düşüş ya da yükselişler meydana gelmektedir.

SSD Hosting Kimler İçin İdeal

SSD hosting daha iyi ve güvenilir bir performans sağladığı için kısaca herkes için ideal bir seçenek diyebiliriz. WordPress, Drupal ya da benzeri içerik yönetim sistemi kullanan internet siteleri için SSD sürücüler performansı inanılmaz ölçüde arttırmaktadır. E-Ticaret siteler için ise SSD hosting tek tercih olarak kabul edilmektedir. Çünkü internet sitesinin yüklenme hızının satışları direkt olarak etkilediği artık bir gerçek olarak kabul edilmektedir. Günümüzde artık güvenli hosting firmaları SSD seçenekleri daha çok sunmaya başlamaktadır. Üstelik bu servislerden bazıları ya HDD seçenek ile SSD seçeceği aynı anda sunmak ya da hiç HDD sürücü kullanmamaktadır. SSD sürücü fiyatlarının giderek düştüğünü göz önünde bulundurursak by durumun hosting fiyatlarına da yansıdığını söylemek mümkün. Tüm bu etmenleri göz önüne aldığımızda SSD sürücüye sahip hosting servislerini tercih etmemek için hiç bir sebep bulunmamaktadır.