Sosyal medya çağında tüm fotoğraflarımızı Instagram, tüm yazılarımızı Facebook ve Twitter yoluyla paylaşırken sıfırdan bir blog sayfası açıp kendi içeriğinizi burada üretmek zorlayıcı görünebilir. Ancak bunu yapmak için çok geçerli sebepleriniz var. Tanımadığınız insanlara yardım etmenin ya da internette kendi markanızı oluşturmanın yolu dijital dünyada bir blog açmaktan geçiyor. Üstelik hepsi bu kadar değil. İşte blog açmak için başlıca sebepler:

İnternetteki Varlığınızı Güçlendirin

Google’da sizi aradıklarında, yakın arkadaşlarınıza özel paylaştığınız güncellemelerin yer aldığı Facebook sayfanızı görmelerini mi istersiniz yoksa tamamen sizin kontrolünüzde olan bir blog sayfasını mı? Blog tasarımınızı özgürce kişiselleştirebilirsiniz. Sizinle ilgili daha fazla şey öğrenmek isteyenlere, Facebook’un ya da Twitter’ın kısıtlı “Bio” bölümleri yerine, uzun uzadıya yeteneklerinizi ve özgeçmişinizi paylaşabileceğiniz bir “Hakkımda” sayfası oluşturabilirsiniz.

Online Markanızı Oluşturun

Kişisel bir blog aynı zamanda profesyonel anlamda da becerilerinizi ve yetilerinizi herkese sergilemenizi sağlayan bir vitrin işlevi görür. Böylelikle kendi online markanızı oluşturarak yeni kariyer ve iş fırsatlarına erişebilirsiniz. Bilgi sahibi olduğunuz konular hakkında içerik hazırlayıp bunları yayınladıkça, gittiğiniz iş görüşmelerinde de kendinizi tekrar anlatmanız gerekmez. İK departmanı sizi internetten bulup incelemiştir zaten…

Yeni Şeyler Öğrenin

Herhangi bir konu hakkında her şeyi bilmek mümkün değildir. Yeni bir blog yazısı hazırlarken, mutlaka eksik kalan parçalar olacaktır. Onları tamamlamak için arama motorlarını, Wikipedia sayfalarını ya da diğer kaynakları her ziyaret ettiğinizde, yeni bir bilgiyi daha öğrenmiş olacaksınız. Bu sayede sadece okurlarınız değil, bizzat siz de yazdığınız yazılar sayesinde kendinizi geliştirme imkanı yakalayacaksınız.

Pozitif Alışkanlıklar Edinin

Kötü alışkanlıklar hayatımızı çepeçevre sarmışken, üretmenin ve diğer pozitif alışkanlıkların kıymetini unutmuş olabiliriz. Bir blog açmanın size yükleyeceği sorumluluk, sizi daha disiplinli, daha üretken biri yapacaktır. En azından haftada bir yazı hazırlarken, zihninizdekileri yazıya dökmenin, bir şeyler üretmenin keyfine varacak ve daha olumlu bir insan olduğunuzu fark edeceksiniz.

İnsanlara Yardımcı Olun

Blog yazarken diğer insanların hayatına dokunursunuz. Örneğin bir telefonla ilgili yayınladığınız yorumlar, o cihazı almayı düşünüp internette arama yapanlar için oldukça faydalı olacaktır. Sadece çektiğiniz diş ağrısını bile yazıya dökseniz, farklı zaman dilimlerinde, sizinle aynı sorunu yaşayan binlerce insanın acısına ortak olabilir, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayabilirsiniz.