MX kaydı, diğer adıyla Mail Exchanger kaydı, alan adınıza ait mail adreslerinin çalıştığı mail sunucularını adresleyen bir DNS kaydıdır. MX Kaydının mevcut DNS sunucunuz üzerine yazılmaktadır ve yine bu DNS sunucusundan cevap almaktadır. Alan adınıza hizmet eden birden fazla mail sunucusu kullanıyorsanız, MX kayıtlarını önceliklendirerek birden fazla tanımlayabilirsiniz.

E-posta adresinizle bir e-posta gönderdiğinizde, sistem öncelikle MX kaydınıza bakacak ve ilk sıradaki MX sunucusundan cevap aldığında e-postayı bu sunucu üzerinden gönderecektir. Eğer MX sunucusundan cevap alamazsa, e-postanızı gönderemeyecektir. Bu yüzden mail trafiğinin etkilenmemesi için MX kaydınızın doğru olması önemlidir.

mx nedir

MX kaydıyla birlikte, e-postanın gerçekten sizin gönderdiğinizi doğrulanmasını sağlayan bir de SPF (Sender Policy Framework) Kaydı bulunmalıdır. Bu kayıt sayesinde MX kaydınızın olduğu sunucu adresinin teyit edilir. TXT formatında tutulan bu DNS kaydı, MX sunucunuzun IP adresini içerir ve artık bir çok e-posta servisi tarafından SPF kaydı olmayan alan adlarından giden e-postalar spam olarak değerlendirilmektedir. e-postalarınızın spam’a düşmemesi için SPF kaydının mevcut olması önemlidir.

MX Kaydı Oluşturmak

Mx kayıtları, e-posta hizmeti de içeren bir hosting hesabı satın aldığınız zaman kurulum sırasında otomatik olarak oluşturulacaktır. Bu sayede hemen mail adreslerinizi kullanabileceksiniz. Eğer Hosting hizmetinizin dışında Yandex, gMail gibi diğer e-posta hizmet sağlayıcılarından birini kullanmak istiyorsanız, DNS sunucunuzdaki mail ile ilgili kayıtlarınızı buna göre yeniden düzenlemelisiniz.

cPanel üzerinde tutulan bir Hosting hesabında bunu DNS kayıtları altındaki Zone Editor alanından yapabilirsiniz.

MX Kaydı Nedir
cPanel DNS Kayıtlarını Yönetmek için Zone Editor Arayüzü

Zone Editor’ e girdikten sonra alan adınızın yanındaki “Manage / Yönet” butonuna basarak mevcut DNS kayıtlarınızı listeleyebilirsiniz. Daha sonra “Kayıt Ekle / Add” butonuna basarak kayıt ekleme alanını aktif hale getirmeliyiz,

MX Kaydı Nedir
Zone Editor’ de MX Kaydı Eklemek

Burada Type olarak MX’i seçtikten sonra “Priority / Öncelik” ve “Destination / Hedef” olarak iki alan açılacaktır. Öncelik alanında belirleyeceğimiz sayı sayesinde birden fazla MX kaydı kullanabilir ve hangi kaydın daha önce kullanılacağını seçebiliriz. Öncelik değeri sırayla 0-5-10-20… olarak verilebilir. Aynı öncelikte birden fazla değer varsa eğer, bu MX kayıtlarından biri rastgele seçilecektir.

SFP Kaydı Oluşturmak

Yine Zone Editor alanından yeni kayıt ekleme seçeneğini kullanarak, bir TXT kaydı oluşturmalıyız. Bu kaydı servis sağlayıcınızdan isteyebilirsiniz. Temel olarak

“v=spf1 +a +mx +ip4:IP_ADRESI ~all” gibi bir kayıt olacaktır.
Bu kaydı da ekledikten sonra sağlıklı bir e-posta alışverişi için yapmanız gerekenler tamamdır. Artık alan adınıza ait e-posta adreslerini kullanabilirsiniz.

MX Kaydı Sorgulamak

Alan adlarına ait MX kayıtlarını sorgulamak, e-posta trafiğine ait hataları testip edebilmek için ilk adımdır. Bir alan adına ait mail sorunu yaşıyorsanız, MX kayıtlarının nerede olduğunu bilmek ve bu sunucuyu kontrol ederek işe başlanabilir. MxToolbox adresi bu işlemler için kullanılabilir araçlar içerir.

http://mxtoolbox.com/

MX Kaydı, alan adınıza ait e-postaların nasıl çalıştığını gösteren önemli bir kayıttır. Her zaman çalışan bir e-posta sunucusu olması oldukça önemlidir.