Bir web sitesi sahibi olmak isteyenlerin en önemli ve olmazsa olmaz ihtiyacı olan web hosting, satın alma süreci ile konuya hâkim olmayanları endişelendirebilir. Bu noktada ise hemen “Web Hosting nereden alınmalı?” sorusu akıllara geliyor. Öncelikle hosting alacağınız adresi seçerken kurumsallığa özen göstermelisiniz. Kurumsal firmalar ile işbirliği yapmak her zaman size daha fazla fayda sağlayacaktır. Bugün pek çok farklı şekillerde hosting satışı yapılabiliyor. Sunucu kiralama bedellerinin düşmesi sebebi ile sunucu kiralayanlar ya da birkaç web sitesi olup bunun için sunucu kiralamış olanlar, kalan boş alaları değerlendirmek için satışa çıkarabiliyor. Ancak elbette ki bu hallerde kaliteli bir hizmetten söz etmek mümkün değil. Hosting alırken, alacağınız yerin kurumsal ve güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Uzun süredir hizmet veren bir seçim yapmalısınız.

Hosting satın aldığınızda size sunucuya bağlanmak üzere bazı bilgiler verilecektir. FTP kullanıcı adı, şifresi, hostingi yönetmek için kontrol paneli bağlantı adresi ve yine kullanıcı adı ve şifresi verilecektir. Bu bilgiler aracılığı ile alanınızı kullanmaya başlayabileceksiniz ve bu süreçte de profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu bilgilerin sorunsuz ve hatasızca size ulaşması gerekir ki siz de Web Master ’ınıza iletebilin. Buna ek olarak önemli bir nokta ise hosting yedekleme sistemidir. Bu özelliğe sahip bir seçim yapmanız çok önemlidir. En azından haftalık olarak yedekleme yapan bir sistem idealdir. Hele de online satış yapıyorsanız, haftalık da değil, günlük olarak yedekleme sistemine ihtiyaç duyacaksınız. Bu tür bir desteği ise yine güvenilir ve kurumsal bir isimden alabilirsiniz.

Bugün çeşitli satıcılar ile karşılaşabilir ve farklı hizmet kapsamlarının söz konusu olduğunu görebilirsiniz. Size sadece hosting anlamında hizmet sunanlar da olacaktır, bunun yanında domain, yedekleme, sanal sunucu ve çok daha fazlası ile ilgili olarak hizmet verenler de olacaktır. Hosting alırken yanında ihtiyaç duyacağınız diğer hizmetleri de almanız sizin için avantajlı olabilir. Hem fiyat hem de hizmet anlamında ekstra fayda elde edebilirsiniz. Bu yüzden de hizmet kapsamı geniş olan, yani yine bu özelliği ile de kurumsallığını ve profesyonelliğini ortaya seren isimler, sizin için hosting almanın doğru adresi olabilir. “Hosting nereden almalıyım?” sorusunun cevabı aslında bu kadar basit. Hosting alacağınız adresin, uzun süredir bu işi yapıyor olması, sonrasında da size destek sağlaması oldukça önemli detaylardır.   Bu sayede web sitenizin de daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini sağlayabilir, domain ve benzeri ihtiyaçlarınızda da aynı sağlayıcıdan hizmet almayı tercih edebilirsiniz. Böylece aynı yetkililer ile iletişim halinde olacaksınız ve sizi daha iyi anlayan kişiler ile çalışabileceksiniz.

Sağlam temeller üzerine kurulmuş bir web sitesi için, hosting aldığınız adresin de güvenilir olması gerekir. Size üstün bir hizmet sunması ile siz de web sitenizin daha nitelikli olmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu kriterler ile birlikte, aradığınız sağlayıcıyı da kolayca bulabilirsiniz. Önemli olan ne istediğinizi bilmenizdir.