Mailchimp dünyanın en popüler e-mail marketing platformlarından bir tanesi. Bu platform özellikle işletmenin büyümesini sağlamak için bülten ve otomatik e-postalar göndermek için kullanılmaktadır. E-mail marketing ile kullanıcılar ile iletişime geçmek, uzun ve anlamlı ilişkiler kurmanın önemli adımlarından bir tanesidir. Her ne kadar sosyal ağlar popüler hale gelse de e-mail marketing hala daha çok etkili bir yöntem. Yapılan araştırmalara dünyada göre e-mail marketing’e harcanan her 1$’ın yatırım geri dönüşü 38$ olmaktadır. Mailchimp kullanarak kullanıcı etkileşimlerini otomatik hale getirmek ve e-mail marketing yapmak işletmelerin maliyet konusunda önemli tasarruflar yapmalarının önünü açmaktadır. 

E-mail Marketing Neden Önemli?

Başta küçük ve orta ölçekliler olmak üzere e-mail marketing bir işletmenin en önemli pazarlama araçlarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle Mailchimp en çok kullanılan pazarlama araçlarından birisidir. E-mail marketing hedef kitle ile iletişime geçmek için kullanılmaktadır ve herhangi bir dijital işletme için tercih edilen ilk araçlardan bir tanesidir. E-mail marketing içerisinde özel indirimlerin, güncellemelerin, bilgilendirmelerin ve tasfiyelerin yer aldığı bültenler de sıkça kullanılmaktadır. Blog kullanan siteler için yeni blog gönderilerini de bülten olarak göndermek etkili bir yöntemdir. Bu işlemler RSS beselemesi ile otomatik olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Mailchimp Nasıl Çalışır ve Neden Kullanılır?

Başlangıç olarak Mailchimp, 2000 üye ya da aylık 10.000’den az mail gönderen kullanıcılar için ücretsiz bir mail aracıdır. Mailchimp ile bülten oluşturmak, göndermek ve yönetmek mümkün olmaktadır. Mailchimp ile tek seferde 1000’lerce mail göndermek mümkündür burada tek sınır kullanıcıların mailing listesinin uzunluğudur. Bu kişisel e-posta servisleri olan Gmail ve Outlook’tan çok daha farklıdır. Tüm bültenler kişiselleştirilebilir ya da listelere göre özelleştirilebilmektedir. Ayrıca bazı bülteni sadece ilgili üyelere göndermek de mümkün olabilmektedir. Mailchimp ile marketing otomasyonunun yanı sıra mail kampanyaları oluşturmak, otomatik cevaplar belirlemek gibi işlemler de yapılabilmektedir. Her ne kadar ilk başta e-mail marketing platformu olarak ortaya çıksa da platform aslında bugün her şey dahil bir marketing platformu haline gelmiştir. Geçtiğimiz yıl küçük işletmelere gelen yeni özellikler ile landing page, Facebook reklamı oluşturmak, Google pazarlaması ve diğer sosyal medya ağlarında reklam planlaması yapmak mümkün olmaktadır. 

Mailchimp ile Nasıl Mail Gönderilir?

Mailchimp ile mail göndermek için ilk olarak platforma üye olmak gerekmektedir. Daha tek yapmak gereken sonra maili oluşturmak, listeyi yüklemek ve maili göndermektir. Ancak bu süreç biraz detaylıdır. 

Üyelik Formu Hazırlamak

E-mail listesine sahip olmak son derece önemlidir. Bu listeyi oluşturmak için platform kullanıcılara üyelik formları oluşturma imkanı sunmaktadır. Kullanıcılar üye olmaya başladıktan sonra e-posta ile iletişime geçmek kolay hale gelmektedir. Uygulamanın Form Builder özelliği ile internet sitesinde, Facebook sayfasında, mobil uygulamada ya da blog sitesinde kullanılacak üyelik formları oluşturmak mümkün olmaktadır. 

mailchimp ile nasıl mail gönderilir

Taslak ve Bülten Oluşturmak

Platformda son derece kolay bir kullanıma sahip sürükle ve bırak editör bulunmaktadır. Bir düzen oluşturmak için sıfırdan başlamak ya da daha önceden oluşturulmuş taslaklarla başlamak mümkündür. Mailchimp’de farklı mesajlar, kampanyalar ve bültenler için 100’den fazla taslak bulunmaktadır. Sürükle bırak editör sayesinde bu taslakları düzenlemek, stillerini değiştirmek ya da renkleriyle oynamak mümkündür. Bu bölümde kullanılacak görseller, logolar ya da diğer dosyalar Mailchimp’in içerik stüdyosunda saklamak daha sonraki tasarım süreçlerini daha kolay hale getirmektedir. İçerik stüdyosu sonraki e-maillerde tekrar kullanılabilecek olan ögelerin saklanmasını sağlamaktadır. Bu sayede başka bir yerde barındırılmalarına gerek bulunmamaktadır. 

Süreci Otomatize Hale Getirmek

Mailchimp otomasyonu ile mail gönderimini otomatik hale getirmek mümkün olmaktadır. Bu süreç maillerin belirli bir saatte gönderilmeye ayarlanmasından biraz daha farklıdır. Burada bazı kriterler belirlenmektedir ve bu kriterler karşılandığında mail gönderimi otomatik olarak sağlanmaktadır. Birisi form doldurduğunda gönderilen doğrulama maili ya da bir müşterinin doğum gününde gönderilen kutlama maili bunlara örnektir. 

Performans Takibi

E-mail marketing sürecini daha verimli hale getirmek için bu sürecin performansını ölçmek gerekmektedir. Mailchimp kullanıcılara bu alanda liste büyümesi, etkileşim ve kar raporu gibi değerli istatistikler sunmaktadır. Ancak bunların dışında tıklamalar, mailin okunma oranları, sosyal aktivite, satın alımlar, reklam geri dönüşleri, landing page’lerin performansları gibi ek özelliklerde bulunmaktadır. Bu istatistikleri kullanarak mail kampanyalarını optimize etmek ve daha verimli çalışmalarını sağlamak mümkün olmaktadır. 

mailchimp kimler için uygun

Mailchimp Kimler İçin Uygun?

Mailchimp’in en popüler e-mail marketing uygulamalarından birisi olması aslında geniş çaplı kullanım alanına sahip olduğunu göstermektedir. Mailchimp her ne kadar küçük ve orta ölçekli işletmeler için avantajlı olsa da günümüzde birçok e-ticaret sitesi ve perakende firmaları, mobil ve internet uygulamaları, yeni girişimler ve küçük işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca günümüzde online marketing firmaları da Mailchimp kullanmayı tercih etmektedir. Platformun 2000 kullanıcıya kadar ücretsiz olması da küçük işletmeler tarafından tercih edilmesinin önünü açmaktadır.