FTP (File Transfer Protocol), hosting sunucunuz ve diğer ortamlar arasında dosya alışverişi yapmanızı sağlayan sistemdir. Hosting sunucunuzdaki dosyalarınızı FTP aracılığıyla silebilir, taşıyabilir, yeni dosyalar ekleyebilirsiniz. Hosting hesabınızdaki FTP sistemine bağlanmak için FileZilla, CoreFTP gibi aracı programları kullanabilirsiniz. Bu programlar bir dosya yöneticisi gibi, hosting hesabınızdaki dosyalar üzerinde işlem yapabilmenizi sağlar.

ftp hesap oluşturma

LimonHost üzerinden satın almış olduğunuz hosting paketlerinde FTP hizmeti varsayılan olarak gelmektedir. cPanel giriş bilgilerinizle FTP hesabına da giriş yapabilirsiniz. Siteniz üzerinde çalışmasını istediğiniz diğer kullanıcıların, sadece dosyalara erişmesi ve diğer cPanel uygulamalara girmemesi için ek FTP hesaplarını kullanabilirsiniz. Sitenizin dosyalarına erişmesini istediğiniz farklı kullanıcılara cPanel FTP hesabı oluşturmak için birkaç kolay adıma ihtiyacınız var.

Ek FTP Hesabı Açmak

Ek FTP hesabı açmak için öncelikle mevcut hesabınızla cPanel arayüzüne girmelisiniz. cPanel arayüzündeki Dosyalar/Files sekmesinden FTP Hesapları/FTP Accounts bölümünü kullanarak yeni bir FTP hesabı açacağız.

cPanel FTP Hesabı Oluşturma
FTP Hesapları

FTP Hesapları bölümünü açtığınızda sizden FTP hesabınız için bir isim isteyecektir. Daha sonra birden fazla alan adı kayıtlıysa öncelikle hangi alan adına bu FTP hesabını açtığınızı seçmelisiniz.

cPanel FTP Hesabı Oluşturma
FTP Hesabı Oluşturma

Burada dikkat etmeniz gereken, açmış olduğunuz ek ftp hesabına hangi dizin için yetki vereceğinizdir. Bunuz Dizin / Directory alanından belirleyebilirsiniz. cPanel varsayılan olarak FTP hesabı için bir klasör açacak ve hesaba sadece bu klasör için yetki verecektir.

Eğer diğer klasörlere de yetki vermek isterseniz bu alanı düzenlemeniz gerekir.

Resimdeki örnekte;

keremcebeci.com/ekftphesabı olarak yetki verirseniz sadece ekftphesabı klasörüne,

kerecebeci.com/ olarak yetki veriseniz keremcebeci.com domaininin ana klasörü ve alt klasörlerine

Tamamını silerseniz, cPaneldeki tüm klasörlere erişebilecektir.

Aynı zamanda Quota/Kota seçeneğiyle de ek ftp hesabınızın disk kaynağı kullanımını limitleyebilirsiniz.

FTP ile Bağlanmak

cPanel FTP hesabı oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra, FTP hesabınıza bağlanmak için, FileZilla, CoreFTP, Windows FTP gibi bir aracı programa ihtiyacınız vardır.

FileZilla için varsayılan bağlatı bilgileriyle giriş yapabilirsiniz;

Host: ftp.keremcebeci.com

Username: ekftphesabi@keremcebeci.com

Pass: Daha önce verdiğiniz şifre

cPanel FTP Hesabı Oluşturma
Filezilla ile FTP Hesabına Bağlanmak

cPanel FTP Hesabı Oluşturma sayesinde cPanel şifrelerinizi vermeden sitenizde çalışacak kullanıcılar oluşturabilir, bu kullanıcılar için birbirinden izole dosya depolama alanları sağlayabilirsiniz.