.htaccess dosyanıza panelinizden erişmek için yapmanız gereken birkaç ufak adım ile başlayalım.

İlk olarak panelinizden “Dosya Yöneticisi(File Manager)” kısmına giriş yapmanız gerekiyor.

İkinci aşama olarak “Ayarlar(Settings)” kısmından, “Gizli Dosyaları Göster(Show Hidden Files)” seçeneğini işaretleyerek gizli dosyaları göstermesini, yani .htaccess dosyasını görünür olmasını sağlıyoruz.

Eğer bu işlemi tamamladıktan sonra dizinde .htaccess dosyanızı görüntüleyemezseniz, yapmanız gereken “Dosya Yöneticisi” içerisinden yeni bir dosya ekleyip ismini de .htaccess yaparak sorunu gidermek olabilir. İkinci bir yöntem de masaüstünüzde bu dosyayı oluşturup “FTP” yardımı ile “public_html” klasörünün içerisine atmak yeterli olacaktır.

.htaccess dosyamızı erişilebilir hale getirdikten sonra yapmamız gereken şey editlemek olacak. Yönlendirme kaydını dosyanın içerisine entegre etmek için öncelikle dosyamıza sağ tıklayıp edit seçeneğine basarak açıyoruz.

Alan adı uzantıları yönlendirme işlemini tamamlamak için .htaccess dosyanızın içerisinde eklemeniz gereken kodları aşağıdaki gibi güncelleyebilirsiniz. Sonrasında yönlendirmeniz çalışacaktır.

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^alanadi1\.net$ [OR]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.alanadi1\.net$

RewriteRule ^/?$ “http\:\/\/www\.alanadi2\.net\/”

.htaccess dosyanızı dilediğiniz gibi editleyebilirsiniz. Sadece başka bir alan adına yönlendirebileceğiniz gibi aynı zamanda sitenizi “www” ya da “www” olmadan açılmasını da bu yöntemle sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda eğer SSL Sertifikanız varsa sitenizin “https://” olarak açılmasını .htaccess dosyanızda yapacağınız bu yönlendirmeler ile gerçekleştirebilirsiniz.