Web hosting seçimi işletmenin başarısına direkt olarak etki eden son derece önemli bir karardır. Doğru hosting ile internet sitesinin performansını büyük ölçüde geliştirmek ve iyileştirmek mümkün olmaktadır. Yanlış seçim sonucunda ise gereksiz harcamalar ve problemler ortaya çıkmaktadır. Kısacası birçok seçimde olduğu gibi hosting seçiminde de yapılan yanlışlar beklenmeyen zorluklara neden olmaktadır. Birçok firmanın %99 uptime, sınırsız kaynak, sınırsız destek, ücretsiz paket gibi avantajlar sunduğu bir ortamda oldukça kolay bir şekilde yanlış seçim yapmak mümkündür. Doğru seçimi yapmak için de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara özellikle bu alana yeni başlayanların ve internet sitesi yapmak ya da yönetmekle çok tecrübesi olmayanların dikkat etmesi gerekmektedir. Bu alanda tecrübesiz olanlar için hata yapmak çok daha kolaydır.

Sitenin İhtiyaçlarını Belirleme

E-ticaret sitesi, haber sitesi ya da kişisel blog gibi çok farklı siteler bulunmaktadır. Bu sitelerin içeriği ve yapısı birbirinden farklı olduğu gibi aynı zaman da ihtiyaçları da farklılaşmaktadır. Bu nedenle bir hosting firmasının sunduklarını göz önünde bulundurmadan önce internet sitesinin ihtiyaçlarını belirlemek gerekmektedir. İnternet sitesi WordPress tabanlı mı olacak, ne kadar trafik bekleniyor ya da kaç sayfadan oluşacak gibi soruların cevapları bu noktada önem kazanmaktadır. Her ne kadar basit sorular olsa da karar alma aşamasında son derece önemlidir. Örneğin WordPress tabanlı internet siteleri için yönetimli hosting seçeneği sunan firmalar ilk sırada olmalıdır. E-ticaret sitesi için bir hosting ihtiyacı olduğunda ise bu alanda önemli araçlara sahip firmalar değerlendirilmelidir. 

Güvenilirlik ve Uptime

Hosting seçimi yaparken en önemli noktalardan bir tanesi güvenilirlik ve uptime’dır. 2013 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden bir tanesi olan Amazon, 30 dakika boyunca erişime kapanmıştır. Amazon bu 30 dakika boyunca dakikada 66.240 dolar zarar etti. İnternet sitesinin erişilebilir olması son derece önemlidir. Bu nedenle hosting seçimi yaparken sunucu uptime süresini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bunun takibi  için birçok online araç bulunmaktadır. Ancak bunun yerine hosting sağlayıcılarının söylediklerine bakmak yeterlidir. Günümüzde endüstri standardı %99.95’tir. %99’un altında uptime garantisi veren firmalardan ise uzak durmak gerekmektedir. Uptime konusunda endişe yaşamamak için Tier 3 ve üzeri veri merkezine sahip hosting firmalarını seçmek yeterlidir. 

teknik destek

Teknik Destek

Birçok kişi için teknik destek son derece önemlidir. Özellikle bu işe yeni adım atanlar için teknik destek bir derece daha önemli. İnternet sitesinin neden erişime kapalı olduğunu anlamak ya da alınan yedeklerin nerede olduğunu bulmak için bir desteğe ihtiyaç duyulabilmektedir. Teknik destek sunmayan hosting firması bulmak son derece zordur. Ancak bu noktada önemli olan sunulan destek kanallarıdır. Ticket, canlı sohbet, telefon ya da e-mail destek gibi farklı destek kanallarını bir arada bulunduran hosting firmalarını değerlendirmek gerekmektedir. Bununla beraber 7/24 destek veren bir firmayı tercih etmek önemli avantaj kazandırmaktadır. Günün her saatinde ulaşılabilir olan hosting firmaları ile ortaya çıkan problemleri anında çözmek mümkün hale gelmektedir. 

Donanım

Az sayfalı, az fotoğraflı, ziyaretçi beklentisi düşük ve ön görülebilir bant genişliğine ihtiyaç duyan siteler için bu nokta çok önemli olmayabilir. Ancak internet sitesinin giderek karmaşıklaşması ile beraber donanım ihtiyacı da artmaktadır. Bu noktada donanım bir seçenek olmaya başlamaktadır. İşlemci, RAM, grafik işlemci ya da depolama alanı bu noktada önemli kriterlerdir. Depolama alanı ile beraber sunulan depolamanın türü de günümüzde önem arz etmektedir. SSD depolama alanına sahip sunucularda barındırılan internet siteleri HDD sunuculara göre internet sitesinin çok daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır. Bunun en büyük nedeni ise SSD sürücülerin HDD sürücülerden çok daha yüksek okuma ve yazma hızlarına sahip olmasıdır. 

Yedekleme

Yedekleme hosting hizmetleri içerisinde önemli bir ayrıntı olarak ön plana çıkmaktadır. Sitenin siber saldırıya maruz kalması durumunda eldeki yedekler sayesinde bir problem meydana gelmemektedir. Saldırının söz konusu olmadığı durumlarda bile yapılan yanlış bir değişiklik tüm internet sitesi içeriğinin kaybedilmesine neden olabilmektedir. Bu gibi kazalar sonucunda veri kaybı yaşama riskini minimuma indirmek için mutlaka yedekleme hizmeti veren hosting firmaları seçilmelidir. Yedekleme hizmetinin özellikle otomatik ve düzenli bir şekilde yapılıyor olması da önemli bir ayrıntıdır. 

Yükseltme

Hosting seçimi yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli nokta ise yükseltmedir. Her ne kadar şimdilik internet sitesi için içeriğiniz az olsa da bu sürekli olarak böyle devam etmeyecektir. Bu nedenle hosting firmasının yükseltme seçeneklerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu noktada hosting firmasının VPS ya da dedicated sunucu seçeneklerinin olmalıdır. Ayrıca hesapların da kolay yükseltilebilir olması de önemli bir artıdır. Bu noktada transfer işlemi yapılırken sitenin kullanıcılar tarafından hala erişilebilir olması göz önünde bulundurulmalıdır.