Alan adı, yani domain transferi demek, kayıtlı bulunan firmanın değiştirilmesi demektir. Alan adınızın kayıtlı olduğu firmadan, başka bir firmaya geçmek istediğinizde, alan adı transferi yapmış olursunuz ve çeşitli sebepler ile de buna ihtiyaç duyabilirsiniz. Alan adı transferi nedir? sorusunu kısaca bu şekilde cevaplandırabiliriz ama sürecin oldukça önemli detayları söz konusu. Eğer alan adı transferi düşünüyorsanız, önce bazı koşulların sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmeniz gerekir.

  • Alan adınızı aldığınız yani tescil ettirdiğiniz tarihin üzerinden en az 60 günün geçmiş olması gerekir.
  • Tescilinizin bitiş tarihine 20 günden fazla kalmış olmalıdır. Bu aslında bir kural değildir ancak bir önlem olarak nitelenebilir. Transfer sürecinde her hangi bir sorun çıkarsa, süreç yeniden başlatılacağı için zaman kaybı yaşanacaktır. Bu sırada da tescil sürenizin dolması hiç hoş olmaz.
  • Alan adının kayıtlı olduğu firmaya bir borcun söz konusu olmaması gerekir. Bu durum transfer sürecinde engelleyici bir unsur olarak karşınıza çıkabilir.
  • İdari yetkili mail adresinin (Admin Contact) çalışır vaziyette olması gerekir.
  • Transfer isteğinde bulunan kişinin, alan adının da mevcut sahibi olması gerekir. Başkası adına bu işlem gerçekleştirilemez.
  • Domain statüsü önemli bir unsurdur. Transferin gerçekleştirilebilmesi için active durumda olması gerekir. Beklemede olması, kilitli olması ya da silinmesi süreci etkileyecek ve engelleyecek durumlardır.
  • Alan adının transfer şifresine sahip olmanız gerekir. (Authorization code, epp code, vs. ) Eğer bu şifreye sahip değilseniz, eski kayıt firmanızdan talep edebilirsiniz.

Alan adı transferi nasıl yapılır?

Alan adı transferi oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Yukarıda saymış olduğumuz şartların sağlanıyor olması halinde yapılması gereken tek şey yeni firmanızın sayfasında başvurunuzu yapmanızdır. Öncelikle firma yetkilisi ile görüşmeyi de tercih edebilirsiniz. Onlar sizi yönlendirecektir. Transfer etme başvurunuzu gerçekleştirirken yetkili e-mail adresinizin doğru olduğundan emin olun. Yukarıda sayılan şartların eksikliğinde ise eski firmanız ile görüşerek destek alabilir, gerekli bilgileri isteyebilir domain statüsü gibi konularda düzeltme isteyebilirsiniz.  Alan adı transferi nasıl yapılır? sorunuzun yanıtı işte bu kadar basit. Güvenilir ve doğru bir firma tercih ettiğinizde, danışmanınız sayesinde sürecin daha da sorunsuz hale geldiğini görebilirsiniz.

Alan adı transferi kaç gün sürer?

Alan adı transferi her işlemde farklı bir sürede tamamlanabilir. Çünkü beklenmeyen aksilikler ya da eksik bilgiler ile karşılaşılabilir. Bu yüzden de başvurunuzu tescil sürenizin bitimine çok yakın bir tarihte başlatmamanız önerilir. Ortalama olarak ise 1 ile 10 gün arasında değişen bir süre verilebilir. Hem alan adına, hem eski firmanıza hem de yeni firmanıza bağlı olarak bu sürede değişiklikler olabilir. Alan adı transferi kaç gün sürer konusunun sizin için önemli olmaması için, tescilinizin son 20 günü öncesinde başvuru yapmanız çok önemlidir.