Günümüzde bir internet sitesi için hızlı yüklenme en az güvenliği kadar önemlidir. Ayrıca hız konusunda geliştiricilerin yapabilecekleri de sınırlıdır. Web sayfasını optimize etmek, görselleri sıkıştırmak, tüm cache ayarlarını yapmak sitenin daha hızlı yüklenmesine etki etmektedir. Ancak site hızına etki eden bir diğer nokta ise hostingdir. Bu noktada geliştiriciler her ne yaparlarsa yapsın eğer sunucuda dar boğaz meydana geliyorsa yapılabilecek pek bir şey yoktur. Bu nedenle hosting seçimi yaparken sunucu hızları mutlaka göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu durum geç farkına varıldığında değişiklik yapılması oldukça maliyetli bir durumdur. Kullanıcı bir internet sitesini ziyaret ettiğinde aslında o sitenin uzak bilgisayardaki yani sunucudaki dosyalarına erişmektedir. Sunucunun bu dosyaları hızlı bir şekilde göndermesi aynı zamanda sitenin de hızlı bir şekilde yüklenmesidir. 

Maksimum Hız İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting ya da sunucunun hızını belirleyen bazı etmenler bulunmaktadır. Bu etmenler hizmetten alınacak olan performansın az çok belirlenebilir olmasını sağlamaktadır. Bu noktalara dikkat ederek hızlı bir hosting paketi seçmek mümkün olmaktadır. 

Depolama Alanı

İnternet sitesinin sayfaları sunucunun depolama alanında saklanmaktadır. Bu dosyaların hızlı bir şekilde işlenebilmesi için sürücünün okuma yazma hızı son derece önemlidir. Günümüzde SSD depolamaları okuma yazma hızı konusunda zirvede yer almaktadır. Bu nedenle tercih yaparken SSD depolama alanı sunan hostingleri tercih etmek avantaj sağlamaktadır. 

Yerel Kaynaklar

İnternet sitesinin kullandığı kaynakları internet sitesi ile aynı sunucuda tutmak sitenin daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır. Bu kaynakların uzak sunucularda tutulması aynı zamanda o dosyaların iletilmesini beklemek anlamına gelmektedir. 

yerel kaynaklar

Atanmış Kaynaklar

Sistem kaynakları paylaşımlı sunucu, VPS ve dedicated sunucuda farklıdır. Paylaşımlı sunucuda RAM, bant genişliği ya da işlemci gücü gibi kaynaklar ortak olarak kullanılmaktadır. Bir internet sitesi aynı sunucudaki diğer sitelerin kaynaklarını kullanabilmektedir. Ancak VPS ya da dedicated sunucuda böyle bir durum yaşanmamaktadır. Bu nedenle seçim yaparken bu durumu göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Sunucu Donanımı

Daha fazla RAM ve daha fazla işlemci aynı zamanda sunucunun istekleri daha hızlı işlemesi anlamına gelmektedir. Bu kaynaklar ne kadar hızlı olursa internet sitesinin yüklenmesi de o kadar hızlı olmaktadır. RAM ve işlemcinin düşük olması isteklerin işlenememesine ve bazı durumlarda sitenin erişilememesine neden olabilmektedir. 

Lokasyon

Dosyaların hızlı bir şekilde sunulmasının bir diğer yolu da yakın mesafelere sunulmasıdır. Hedef kitlenin olduğu lokasyona yakın veri merkezine sahip hosting firmalarını seçmek önemli avantajlar sağlamaktadır. Günümüzde bu lokasyon problemini ortadan kaldırmak için CDN ağları kullanılmaktadır. Ancak CDN ağlarının ekstra maliyete neden olabilmektedir. 

Hosting Neden Önemlidir?

Hostingin internet sitesi üzerinde bu kadar büyük etkisinin olmasının sebebi aslında siteyi kullanıcıya hostingin sunmasıdır. Bu nedenle sunucu ne kadar hızlı olursa internet sitesi o kadar çabuk yüklenmektedir. İnternet sitesinin sayfasının oluşturulması için sunucunun atması gereken üç basit adım bulunmaktadır. 

Kodu Çalıştırmak

Sunucu, ziyaretçiye tek bir internet sayfasını bile göstermek için binlerce satır kod çalıştırmaktadır. Tıpkı bilgisayarda bir program çalıştırmak gibi tüm kodun çalıştırılması da zaman almakta ve belirli bir gecikmeye neden olmaktadır. 

Veri Tabanı Sorgularını Çalıştırmak

Herhangi bir CMS tabanlı internet sitesi için site kodu veri tabanından sayfa içeriğini getirebilmek için sorgular yapmaktadır. Bir WordPress sitesinde tek bir sayfayı oluşturmak için sitenin 100’den fazla veri tabanı sorgusu yapması gerekebilmektedir. Bu sorguların hızlı bir şekilde yapılması da sayfanın hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır. 

dosyaların sunulması

Dosyaların Sunulması

Tipik bir internet sitesinin için sunucunun onlarca dosya sunması gerekmektedir. Bu dosyaların arasında görseller, CSS ve JavaScript dosyaları gibi dosyalar yer almaktadır. Örneğin dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden birisi olan Amazon ziyaret edildiğinde sunucu 350’den fazla dosyayı istemciye göndermektedir. 

Sonuç

Her ne kadar internet sitesi hızlı yüklenmesi için optimize edilmiş olsa da sunucunun yavaş olması tüm optimizasyonu çöpe atmaktadır. Günümüzde önemli bir ölçüt olan Time to First Byte bunun bir göstergesidir. CSS sıkıştırma ya da görsel optimize etme Time to First Byte süresine herhangi bir etki etmemektedir. Bu süre direkt olarak sunucunun hızını ölçmektedir. Günümüzde performans ihtiyacı olan internet siteleri için VPS ya da dedicated sunucular ilk tercihlerdir. RAM, CPU, bant genişliği açısından zengin ve SSD depolama sağlayan hostingler internet sitesinin hızlı yüklenmesini sağlamaktadır. Paylaşımlı sunucular genellikle tek sayfalık şirket siteleri ya da metin ağırlıklı kişisel blog siteleri gibi siteler için gerekli performansı sunmaktadır. Ancak orta ölçekli trafiğe sahip olan internet siteleri için VPS hostinglerin tercih edilmesi hız açısından bir problemin yaşanmamasını garanti etmektedir. Diğer taraftan çok sayfalı ve çok fazla medya barındıran siteler ya da e-ticaret siteleri gibi karmaşık siteler için VPS yetersiz kalmaktadır ve dedicated sunucunun tercih edilmesi gerekmektedir.