Bir internet sitesinin başarısı için domain seçimi son derece önemlidir. Sitenin teması, içeriği ya da başka birçok şeyi daha sonra değiştirilse bile domaini değiştirilememektedir. Her ne kadar internet sitesi yeni domaine transfer edilse bile bu durum hem markaya zarar vermektedir hem de SEO çalışması gibi görünürlük çalışmalarının baştan bir kez daha yapılması anlamına gelmektedir. Domain internet sitesinin https ile com, net, org gibi TLD yani Top Level Domain arasında kalan bölümdür. Normalde her internet sitesinin bir IP adresi bulunmaktadır. Sayılardan oluşan bu IP adresinin hatırlanması ve kullanılması zor olduğu için domain ya da diğer adıyla alan adı anlayışı ortaya çıkmıştır. IP adresi bir internet sitesinin gerçek adresi iken domain ziyaretçiyi siteye götüren GPS görevi görmektedir. 

TLD Seçimi

Günümüzde pizza, istanbul, tech gibi çok sayıda domain uzantısı bulunmaktadır. Bu seçenekler her ne kadar bazı kişilere çekici gelse de com’a bağlı kalmak herkes için en mantıklısıdır. Her ne kadar yaratıcı isim ve uzantılar ile blog açmak fikri akla yatkın gelse de com hala daha en güvenilir ve en kolay hatırlanan alan adı uzantısıdır. Özellikle ninja ya da photography gibi alışılmamış uzantılar aynı zamanda ziyaretçilere güvensiz gelmektedir. Teknoloji ile arası iyi olmayan kişiler bile com uzantısına son derece aşinadır ve her internet adresinin sonuna com koymaya yatkındır. Ayrıca günümüzde internet kullanımı ağırlıklı olarak mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır ve mobil cihazlarda otomatik olarak .com tuşu yer almaktadır. Bu da sitenin ziyaretçileri için önemli avantaj demektir.

tld seçimi

Kısa Domain

Domainde anahtar kelimenin yer alması önemli bir özelliktir ve sitenin görünürlüğü konusunda yardımcı olmaktadır. Ancak domainin kısa olması daha önemlidir. Genelde internet dünyasında önerilen alan adının en fazla 15 karakter olmasıdır. Çünkü daha uzun alan adları daha az akılda kalıcıdır. Ayrıca ziyaretçilerin yazacağı harf ya da kelime sayısı arttıkça yanlış yazma olasılığı da yükselmektedir. Bu nedenle domainin mümkün olduğunda kısa ve akılda kalıcı olması gerekmektedir. Markalar için de markaların kendi isimleri domain olarak kullanılmalıdır. Ancak çok uzun marka isimlerinde ziyaretçilerin ve müşterilerin hatırlayabileceği kısaltmaları kullanmak daha doğru bir tercih olarak kabul edilmektedir. 

Domaini Araştırın

Domain almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi marka tescilidir. Marka tescili yapılmış bir kelimenin alan adı boşta olabilmektedir. Ancak bu alan adını satın alındığında marka sahibinin itiraz hakkı bulunabilmektedir. Çeşitli sitelerden marka tescili yapılmış kelimeleri kontrol etmek domain tercihi yapmadan önce mutlaka yapılması gereken şeylerden bir tanesidir. Sadece tescillenmiş kelimeleri değil aynı zamanda bu kelimelere benzer kelimeleri de domain olarak kullanmamak gerekmektedir. Bu kelimelere benzer kelimeler ziyaretçilerde kafa karışıklığı yaratacağı gibi aynı zamanda ziyaretçilerde güvensizliğe de neden olmaktadır. Bununla beraber hukuki sürecin başlaması da her zaman bir risktir. Domaini belirledikten sonra hern aklar com uzantısı boş olsa bile diğer uzantıları da kontrol etmek daha sonra ortaya çıkabilecek riskleri minimuma indirmektedir. 

Karakterlerin Kullanımı

İnternet sitesi adreslerinde tire işareti kullanılabilmektedir. Ancak tire kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Çünkü spam yapan kişiler kullanıcıları yanıltmak için genellikle yanlış yazılmış ya da içerisinde tire işareti bulunan alan adlarını tercih etmektedir. Bu neden içerisinde tire işareti yer alan domainleri tercih etmek gerekmektedir. Bu domainler güvensiz gözükmekle beraber yazım hatası yapmaya da çok açıktır. Bu nedenle kullanıcıların farklı sitelerini ziyaret etme riskini minimuma indirmek için alan adlarında tire işareti kullanılmamalıdır. Benzer bir noktada aynı harfin 2 ya da 3 defa yan yana gelmemesine dikkat etmektir. Bu da yanlış yazıma neden olacak noktalardan bir tanesidir. 

Geleceği Düşünmek

Kullanıcıların alan adı belirlerken en sık yaptığı hatalardan bir tanesi de kısa vadeli düşünmektedir. İlk başta hizmet edilecek alana uygun niş bir seçim çok mantıklı gelmektedir. Ancak orta vadede seçenekleri kısıtlamak anlamına gelmektedir. Bu hatalar özellikle işletmelerin ve markaların internet sitelerinde sıkça yapılmaktadır. Yanlış alan adı seçimi sonrasında kullanıcıların ilgisini çekmek de daha zor hale gelmektedir. Özellikle siteyi ilk defa ziyaret edecek olan kullanıcılar internet sitesinin kısıtlı bir kesime hitap ettiğini düşünecektir. Bu nedenle alan adı  almadan önce gelecekte yapılacak değişiklikleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir. 

mobil uyumluluk

Mobil Uyumluluk

Artık günümüzde internet trafiğinin %51’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir ve tıpkı internet sitesinin tasarımını mobil uyumlu yapmak gibi domainin de mobil uyumlu olması son derece önemlidir. .com butonu örneğinde olduğu gibi mobil cihazlarda klavye tasarımı göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin mobil cihazların klavyelerinde insanların tire işareti gibi özel karakterlere erişebilmesi için ekstra bir butona daha basması gerekmektedir. Ayrıca klavye ekranı küçük olduğundan klavye diziliminde yan yana duran harflerin çok fazla sayıda olması yine ziyaretçilerin internet sitesinin adresini yanlış yazmasına neden olacaktır.