Birçok insan hayatında bir hobiye sahip olmak ister. Ancak tercih edilen şeylerden çok azı bir blog sahibi olmak kadar tatmin edici olmaktadır. Bugün birçok ünlü blog yazarı, blog yazmaya başladıktan sonra hayat tarzında önemli değişiklerin meydana geldiğini kabul etmektedir. Blog yazmanın en büyük avantajı ise hemen hemen her konu hakkında fikirlerin yazılabileceği özgür bir platforma sahip olmaktır. Diğer bir avantajı ise farklı hobi türlerine göre daha büyük bir maddi getiri sağlama potansiyelini barındırmasıdır. 

Kendini Daha İyi İfade Etme

Yazmak bir iletişim biçimidir. Düşünceleri sayfaya dökme ve onları başkalarıyla paylaşma yazı ile daha kolay hale gelir. Diğer tüm iletişim biçimleri gibi yazılı iletişim de ancak pratik yaparak daha iyi olur. Bu yüzden blog sahipleri zaman içerisinde daha iyi bir yazar haline gelerek kendilerini daha iyi ifade edebilirler. İyi bir iletişim ise hayatın her yanında önemli avantajlar sağlar. 

Düşünme Biçimini Geliştirme

Blog yazma süreci kâğıda düşüncelerin kaydedilmesini içerir ve  düşünceleri blog haline getirmek blog yazarlarına durup düşüncelerini daha derinden değerlendirme fırsatı sunar. Yaşamdaki sorunları ve onları mevcut haline getiren dünya görüşünü keşfetmeyi sağlar. Ancak bu noktada birçok kişi söyleyecek bir şeyi olmadığını düşünerek blog ya da yazı yazmamayı tercih eder. Aslında kişinin henüz ne söylemek istediğini keşfetmemiş olma ihtimalini göz önünde bulundurması gerekir. 

Yaşam Tarzını Gözden Geçirme

Yaşam ve onu şekillendiren değerler üzerine yazı yazmak aynı zamanda kim olduğunuzu, kim olacağınızı ve neyi görmek isteyip neyi istemeyeceğinizi düşünmeye yönelmenize yardımcı olur. Sadece bu bile bir blog açmak için başlı başına yeterli bir sebeptir. Ancak doğası gereği blog yazmak bir filtrelemeyi gerektirir. Her etkinlik, düşünce ya da olay üzerine blog yazmak bir anlam ifade etmemektedir. Önemli olaylar üzerine yazmak her zaman daha yararlıdır. Bu sayede gerçekten anlamı olan noktalar daha görülür hale gelmektedir ve hayatta beklenmeyen şeyler daha az ortaya çıkmaktadır. 

Sağlıklı Hayat

Blog yazmak zaman, adanmışlık, disiplin ve süreklilik gerektiren bir durumdur ve bunların hepsinin yazarak daha gelişmesi hayatın diğer alanlarında da sağlıklı karar verme sürecine katkı sağlar. Burada söz konusu olan hem ruhsal hem de sosyal iletişim olarak iyileşmedir. Yazılara gelen yorumlar, e-postalar ya da sosyal medya yorumları hem farklı kesimden insanların görüşlerini alma hem de onlarla sağlıklı bir iletişim kurmanın önünü açmaktadır. 

Diğerlerini Etkileme

Düşünceler, önemli olaylar ve önemli anları yayınlamak sadece yayıncının değil aynı zamanda okuyucunun hayatında da değişiklikler yaratır. Bu özellik blogların çok güçlü bir paylaşım sağladığına örnek oluşturur. Bir yazıya enerji ve zaman harcamak, ona bir dünya görüşü eklemek ve okuyucuya ücretsiz bir şekilde sunmak başka alanlarda bu kadar kolay değildir. 

Daha İyi Bir Düşünce Sistemine Sahip Olma

Bir blog sahibi olmak özünde verme ve almaya yönelik bir egzersizdir. Blog ile klasik yayıncılık dünyası arasındaki en büyük fark okuyucuların da bir girdi sağlayabilmesidir. Blog yazarı bir konuda düşüncelerini okuyuculara sunar ve okuyucular da bu konuda kendi geri dönüşlerini yapar. Okuyuculardan gelen bu yorumlar genellikle her başlıkta yeni ve taze bir bakış anlamına gelir. 

Dünyaya Kendini Sunma

İnsanın kendini dünya açmasının en önemli yollarından bir tanesi de blog sahibi olmaktır. Bu şekilde hayatınızı ve aldığınız kararların arkasında yatan dünya görüşünü gözden geçirirsiniz. İster 1 ister 10.000 okuyucu olsun yazma süreci dışarıdakilere hayatınızın kapısını açmanızı sağlar. Başkaları tarafından varlığınızın fark edilmesi hissi tatmin edici bir histir. Bu his zaman içerisinde dış dünyaya kendinizi daha fazla ifade etme isteğini ortaya çıkarır. İnsanın kendisine ilgi gösteren bir dünyanın ve duyulmaya değer bir hikayesinin olduğunu bilme hissi kolay kolay elde edilebilen bir his değildir.

Günlük İşlevi

Günlük tutma ile blog sahibi olmanın oldukça benzer yönleri bulunur. Bu şekilde yazar deneyimlediği kişisel gelişime dışarıdan göz atabilme şansı yakalar. Bu düzen hayatı takip etmeyi sağlarken aynı zamanda meydana gelen değişikliklere karşı beyni daha dikkatli hale getirir. Kişisel bir blog zaman içerisinde bir bulutta saklanan hayat kaydı haline gelir; ayrıca yazar istemediği sürece hiçbir şekilde kaybolmaz, çalınmaz ya da üzerine kahve dökülme riski barındırmaz. 

Öneri Platformu

Bütün insanlar iyi bir restoran, bir kitap ya da yeni bir film gibi eğlenceli ya da yararlı önerilerde bulunmayı sever. Tatmin duygusu ancak diğer kişilerde de ile benzer bir tatmin duygusu oluşturacak şekilde paylaşıldığında tam anlamıyla dolu dolu yaşanmaktadır. Blog bunu tam anlamıyla gerçekleştirebilme fırsatı sunar. Tecrübe edilen duyguları ve keşfedilen yeni şeyleri başkaları ile paylaşmak için mükemmel bir platformdur.