Otomatik Yanıt Ekleme Nedir?

Otomatik Yanıt Ekleme, genellikle firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bununla birlikte firma çalışanları veya kişisel mail hesabı kullanan kullanıcılar da Otomatik Yanıt Ekleme özelliğini kullanmaktadır. Mevcut bir mail adresiniz için, daha öncesinden oluşturmuş olduğunuz bir maili, size gönderilen her maile aynı mail içeriğini göndermenizi sağlar.

Otomatik Yanıt Ekleme Ne İşe Yarar?

Çalıştığınız şirkette senelik izne ayrıldınız ve size mail gönderen kişilere bunun bilgisini vermek istiyorsunuz ki sizden geri dönüş beklemek zorunda kalmasınlar. Bu nedenle şu şekilde bir Otomatik Yanıt Ekleme özelliğini kullanarak mail oluşturabilirsiniz. “Merhaba, 10/12/2020 ile 01/01/2021 tarihleri arasında senelik izinde olacağım. Maillerinizi admin@alanadiniz.com mail adresine iletebilirsiniz. “ şeklinde önceden belirlediğiniz şekilde mail içeriği oluşturup size mail atan herkese bu mail içeriğini otomatik olarak göndermenizi sağlar. Bu işleme Otomatik Yanıt Ekleme işlemi denir.

cPanel E-posta ayarlarından Otomatik Yanıt Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek cPanel’ de Otomatik Yanıt Ekleme İşlemi’ ni başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 :

cPanel giriş sayfasınız açınız. Kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp Giriş Yap butonuna tıklayınız.

php sürüm güncellemesi nasıl yapılır adım 1

Adım 2 :

Kontrol panele giriş yaptıktan sonra E-posta başlığı altında bulunan Otomatik Yanıtlayıcılar’ a tıklanılır.

Adım 3 :

Birden fazla alan adınız var ise, Yönetme kısmından işlem yapılacak etki alanı seçilir ve ardından Otomatik Yanıtlayıcı Ekle butonuna tıklanılır.

Adım 4 :

Otomatik Yanıtlayıcı Ekle butonuna tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki şekilde bir sayfa açılacaktır.

Karakter Seti :  UTF-8 olarak seçilir.

Aralık :  Gönderilen ilk mail için anında otomatik mesaj gider. Ancak aynı mail adresinden 2. kez mail gelmesi durumunda belirlenen süre sonra cevap maili gönderilir.

E-posta :  Mail adresimizin kullanıcı kısmını yazıyoruz. Yani @ sembolünden önce gelen ismi yazıyoruz.

Etki Alanı :  Mail adresimizin etki alanı uzantısını seçiyoruz.

Gönderen :  Gönderen kısım için İsim Soyisim yazabilirsiniz.

Konu :  Otomatik Mail için konu belirliyoruz. Yani otomatik mesajı neden oluşturduğunuzu yazabilirsiniz.

Başlat : Derhal denilmesi durumunda Otomatik Yanıtlama özelliği hemen aktif olur ya da Özel diyerek başlangıç tarihi seçebilirsiniz.

Durdur : Hiçbir zaman denilmesi durumunda siz iptal etmediğiniz sürece Otomatik Yanıtlama aktif olarak kalır ya da Özel seçeneğini seçerek Otomatik Yanıtlayıcı’ nın durdurulacağı tarihi seçebilirsiniz.

Yukarıdaki işlem yapıldıktan sonra Oluştur butonuna tıklayarak Otomatik Yanıt Ekleme özelliğini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.