WordPress Yoast SEO Nedir?

Günümüzde hemen hemen herkes internet üzerinde vakit geçiriyor. Bu vakit içerisinde ihtiyaçlarına karşılık bulmak ve sorularına yanıt aramak üzere İnternet arama motorlarını kullanmaktalar. Arama motorları ise, internet üzerinde var olan siteleri tarayıp, site içeriklerini kendi içlerinde kategorize ederek arama sonucu olarak gösteriyorlar. İnternet üzerinde içerik üretenlerin, içeriklerini hazırlarken arama motorları açısından tanınan ve doğru kategorize edilecek şekilde üretmesi faydalı olacaktır. Arama motorlarında çıkan sonuçların üst sıralarında olabilmek önemlidir. İçeriğin, arama motorlarına uygun ve onların anlayabileceği şekilde hazırlanmasına “SEO” yani “Search Engine Optimization/Arama Motoru Optimizasyonu” denilmektedir.

SEO, yani Arama motoru optimizasyonu, her web sitesi için hayati önem taşıyan ve sitenizin yüksek trafik alabilmesi için gereken bir işlemdir. Bir WordPress hosting satın alarak hemen WordPress sitenizi kurabilirsiniz. Ayrıca cPanel Hosting içerisinde de WordPress kurmak için hazır modüller bulunur. Web sitenizi WordPress altında hazırladıysanız,  SEO konusunda size yardımcı olacak bir eklenti var.

WordPress altında hazırladığınız web sayfalarınızda kullanabileceğiniz bir çok WordPress Eklentileri bulunmaktadır. Bu eklentiler arasında en çok tercih edilenlerden biri de Yoast SEO eklentisidir. 2010 yılında piyasaya sürülen bu eklenti kendisini “SEO for everyone” yani “Herkes için SEO” mottosuyla tanımlar. Adından da anlaşılacağı üzere, WordPress web sitenizde hazırladığınız içeriklerin SEO açısından uyumlu hale getirilmesinde önemli özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Doğru SEO eklentisi ile SEO açısından önemli işler yapabilir ve arama sonuçlarında rakiplerinizin önünde yer alma şansı bulabilirsiniz. Farklı SEO eklentileri olsa da Yoast SEO bunların arasında kabiliyetleri ve kullanım sıklığı açısından en çok bilinen ve kullanılanıdır.

Yoast SEO, kolayca kurulur ve hemen devreye alınabilir. Devreye alındıktan sonra WordPress içerik sayfanızın altında karşınıza çıkacaktır. Türkçe desteği ile kullanım kolaylığı da sağlamaktadır. Ücretli bir kullanım planı olmasına rağmen ücretsiz versiyonu da bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonu herkes için faydalı olabilecek bir çok SEO özelliği ile birlikte gelir.

Yoast SEO, günümüzde 5 milyondan fazla etkin kurulum ile en çok kullanılan ve SEO için en çok tercih edilen eklentidir.

WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu

Yoast SEO kurulumu oldukça kolaydır. Bu işlem için öncelikle WordPress yönetim sayfanıza, yani wp-admin sayfanıza bağlanmanız gerekir. WordPress yönetim sayfanıza bağlandıktan sonra “Plugins (Eklentiler) > Add New (Yeni Ekle)” sayfasına girmelisiniz. Bu sayfaya girdiğinizde, WordPress dünyasına ait web sitenizde kullanabileceğiniz eklentilerin olduğu bir market sayfası karşınıza çıkacaktır. Yoast SEO olarak arama yaptığınızda ise ihtiyacınız olan Yoast SEO eklentisini bulabilirsiniz. Eklentiyi arama sonucundan bulduktan sonra aktive etmeniz yeterlidir. Yoast SEO eklentisi hemen kurulmuş olacaktır.

Bunun dışında manuel olarak da kurulum yapabilirsiniz. https://downloads.wordpress.org/plugin/wordpress-seo.latest-stable.zip adresinden indirdiğiniz Yoast SEO kurulum dosyasını hostinginize yüklemeniz gerekir. Öncelikle indirdiğiniz dosyayı zip içerisinden çıkartın. Karşınıza “wordpress-seo” isimli bir klasör çıkacaktır. Hostinginizin dosya yöneticisine ya da FTP üzerinden hosting klasörlerine bağlandıktan sonra, indirdiğiniz wordpress-seo klasörünü,  /wp-content/plugins/ dizini altına taşımalısınız. Bu işlemi yaptığınızda Yoast SEO eklentisi artık WordPress siteniz içinde kurulmuş olacaktır.

Şayet Yoast SEO’nun ücretli sürümü olan “Yoast SEO Premium” hizmetini denemek isterseniz, ürünü resmi siteleri üzerinden satın alabilirsiniz. Satın alma işleminden sonra premium için gerekli olan dosyalarınızı indirebileceksiniz. Daha sonra bu dosyaları FTP ya da hosting dosya yöneticisi üzerinden yükleyebilirsiniz. Bu sayede premium versiyonu kurulmuş olacaktır.

WordPress Yoast SEO Ayarları

Yoast SEO’yu WordPress sitenize ekledikten sonra aktif hale getirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Yoast SEO, sitenize arama motorları üzerinden gelen trafiğin yükselmesine yardımcı olacaktır.

Yoast SEO’yu kurduktan sonra ilk yapmanız gereken işlem, WordPress yönetim sayfanızın sol tarafındaki menüden “Yoast SEO > Genel” butonuna basarak Kurulum Sihirbazını çalıştırmaktır. Kurulum sihirbazı, ilk seferde yapmanız gereken bir çok işlemi kendisi halleden bir ilk kurulum modülüdür.

Yoast SEO kurulum sihirbazı çalıştığında öncelikle sitenizin mevcut durumu hakkında seçim yapmanız gerekir. Siteniz tamamen yayına hazır ve hemen arama motorları tarafından indekslenmesi gereken bir site ise “Seçenek A: Sitem yayında ve indekslenmeye hazır” seçilmelidir. Eğer siteniz şu an yapım aşamasındaysa ve mevcut haliyle indekslenmemesi gerekiyorsa “Seçenek B: Sitem yapım aşamasında ve indekslenmemeli” seçilmelidir. Eğer yapım aşamasında bir siteyi indekslerseniz, içerikleriniz henüz tam ve doğru olmadığı için arama motorları tarafından yanlış indekslenmeniz söz konusu olabilir ve bu istenmeyen bir durumdur.

Daha sonra Kurulum Sihirbazı site sitenizin tipini soracaktır. Blog, e-ticaret, haber sitesi, kobi gibi seçeneklerden sitenize uygun olanı işaretleyerek sihirbaza devam edebilirsiniz.

Sonrasında sihirbaz sizden sitenizin kimliği hakkında bilgi isteyecektir. Kendinize ait kişisel bir site kullanıyorsanız burada kendinize ait bilgileri girebilirsiniz. Eğer web siteniz kurumsal bir kimliği temsil ediyorsa, bu alanda kurumsal kimliğinize ait bilgileri doldurabilirsiniz. Bu bilgiler isim, adres ve sosyal medya hesapları gibi bilgilerdir.

Sihirbaza devam ettiğinizde karşınıza arama motorlarında sayfaların mı yoksa gönderdiğiniz yazıların mı indekslenmesini istediğinizi soracaktır. indeks tercihinize göre seçim yapabilirsiniz.

Sihirbaz 5. adımda içerik üreticileri hakkında bilgi isteyecektir. Eğer WordPress sitenize yalnızca siz içerik ekliyorsanız burada tek yazar seçeneği işaretlenmelidir. Birden fazla içerik üreticisi olması halinde bu seçenek mutlaka işaretlenmelidir. İndeksleme açısından önemlidir.

Son adımlarda sizden sitenizin başlığını girmenizi isteyecektir. Burada uygun başlık ve başlık tipini seçtikten sonra Yoast SEO kullanıma hazırdır. Son adımda Premium hesabı denemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Dilerseniz bu adımda Yoast SEO hakkında bilgiler ve gelişmelerin takip edilebileceği bir mail listesine de üye olabilirsiniz.

Kurulumu yapıp, kurulum sihirbazını da tamamladıktan sonra Yoast SEO kullanıma hazırdır.

WordPress Yoast SEO Özellikleri

WordPress’inize Yoast SEO eklentisini kurduktan sonra kullanabileceğiniz bir çok farklı özellik karşınıza çıkacaktır.

Bir içerik hazırladığınızda, içerik hazırlama sayfanızın hemen altında Yoast SEO bir yandan oluşturduğunuz içeriği takip etmeye ve önerilerde bulunmaya başlayacaktır. İçeriğinizi okunabilirlik ve SEO açısından değerlendirip, buna göre geri bildirimlerde bulunur. SEO açısından bu geribildirimleri takip edebilir ve düzenlemelerinizi buna göre yapabilirsiniz.

Meta Başlık, Meta Açıklama gibi SEO için değerli iki işlemi kolaylıkla yapabilmenizi sağlar. Aynı zamanda içeriğinizdeki anahtar kelimeleri de belirleyebilirsiniz. Premium özelliklerinden biri sınırsız anahtar kelime belirleyebilmenizdir.

Robots.txt dosyas, web sitesinde arama motorlarının hangi alanlara bakması gerektiğini belirten bir dosyadır. Yoast SEO sayesinde Robots.txt dosyasını da kolayca oluşturabilirsiniz.

Bunların dışında, “breadcrumbs”, .htaccess oluşturma, Schema entegrasyonu, arama motorlarının webmaster araçları ile entegrasyon, “index” ve “no index” işaretleri, 301-401 gibi yönlendirmeleri yapma, site içi linkleme önerileri, sitemap.xml oluşturucu gibi özellikleri de bulunan komple bir SEO çözümüdür.

Premium özellikleri arasında 7/24 teknik destek imkanı da bulunur.