Alan adı transfer işlemi, herhangi bir firmada kayıtlı olan web site isminizi başka bir firmaya taşınmasına denir. Alan adınızı başka bir firmaya transfer etmeniz durumunda alan adınızın tüm haklarını yeni firmanıza yani taşımış olduğunuz firmaya devretmiş olursunuz. Transfer işlemi sonrasında alan adınızın tüm yönetimini ve ödemesini yeni firmanız üzerinden gerçekleştirirsiniz.

Alan Adı Transfer Koşulları Nelerdir?

Mevcut bir alan adınız var ise ve siz alan adınızı satın aldığınız firmayı değiştirmek istemeniz durumunda dilediğiniz zaman değiştirme işlemi ne yazık ki yapamazsınız. Bir alan adının transfer işleminin yapılabilmesi için aşağıdaki koşulları sağlıyor olması gerekmektedir.

  • Yeni tescil edilen yani kayıt edilmiş bir alan adını satın alma tarihinden itibaren en az 60 gün kadar geçmiş olması gerekmektedir.
  • Tescil tarihinizin yani alan adınızın süresinin bitiş tarihine en az 20 gün kala transfer işleminin yapılması önerilir. Bu bir koşul değildir, isterseniz son 1 gün kala da transfer işlemini başlatabilirsiniz ancak alan adı transfer işlemi ICANN kurallarına göre maksimum 10 gün içerisinde aktif olmaktadır. Ancak bu süre ortalama 5 ile 8 gün arasında tamamlanmış olur. Alan adınızın transfer işlemini son 1 gün kala yapmak istediğiniz de ve transfer ile ilgili bir sorun olması durumunda web siteniz erişime kapalı kalabilir, ya da otomatik yenileme talimatınız var ise, hizmetiniz yenilenir ve transfer işlemi yapmak istemeniz durumunda 2 kez ücret ödemeniz gerekir. Bu nedenle de alan adı transfer işlemini mutlaka son 20 gün kala başlatmanız daha sağlıklı bir işlem olacaktır.
  • Alan adı transfer işleminin yapılabilmesi için alan adınızın mevcut firmanıza herhangi bir borcunuzun olmaması gerekir. Çünkü borcunuz olması durumunda transfer işlemini maalesef başlatamazsınız.
  • Transfer işleminde mutlaka whois’ de yer alan admin mailiniziniz aktif olması gerekir. Transfer işleminin yapılabilmesi için mail adresinize bir onay maili gitmektedir.
  • Alan adınızın transfer işlemini için son 60 gün için de alan adınızı başka bir firmadan diğer bir birmaya transfer işlemi yapılmamış olması gerekir. Aksi yaktirde bir transfer işlemi yapılmışsa da en az 60 gün kadar son transferden sonra zaman geçmiş olması gerekir.
  • Bir alan adının transfer edebilmeniz için alan adının size ait olması gerekmektedir. Size ait olmayan bir alan adını asla transfer edemezsiniz.
  • Alan adı transfer işlemini başlatabilmeniz için transfer kilidinin açık olması gerekir.
  • Transfer yapmak istediğiniz alan adı için, kayıt etmiş olduğunuz firmadan mutlaka transfer kodu talep etmeniz gerekmektedir. Transfer kodu olmadan alan adını hiç bir şekilde transfer edemezsiniz.
  • Alan adınızı transfer edebilmeniz için alan adının mutlaka aktif olması gerekmektedir. Aktif olmayan bir alan adı için transfer işlemi yapamazsınız.

Domain Transfer İşlemi Adım Adım Nasıl Yapılır?

Alan adınızın kayıtlı olduğu firmayı değiştirmek istemeniz durumunda aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Transfer işlemine başlamadan önce yukarıdaki başlıkta yer alan Alan adı Transfer Koşulları’ nı karşılıyor olmanız gerekmektedir. Koşulları karşılamanız durumunda aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız durumunda transfer işlemini başlatmış olursunuz.

İlk olarak alan adınızın kayıtlı olduğu mevcut firma ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Alan adınız için bir yenileme yapılmasını istemediğinizi ve transfer işlemi yapmak istediğinizi ve bu nedenle de transfer kodu (EPP Kodu) talep ettiğinizi belirtiniz.

Domain Transferi Nedir?

Domain transfer işlemi, alan adınızı satın aldığınız mevcut firmanızdan başka bir firmaya taşınmasına verilen isimdir. Domain transferi yapmanız durumunda alan adınızın tüm yönetimini ve ödemesini transfer etmiş olduğunuz yeni firmanız tarafından yapılmasına izin vermiş olursunuz. Domain Transferi Nedir sorunu aynı zaman da web üzerinde bir çok kullanıcı Alan Adı Transferi Nedir şeklinde de arama yapmaktadır. Alan adı, Domain’ in türkçe anlamı olarak geçer. Her 2 kelime de aslında aynıdır.

Domain Transferine Dair Merak Edilenler

Zaman zaman satın almış olduğunuz bir domain adresini başka bir kişiye veya başka bir hesabınıza aktarmak isteyebilirsiniz. İşte bu konu ile ilgili olarak aşağıdaki alt başlıklarda bazı önemli bilgilere yer verilmiştir. Alan adı transfer işlemi ile ilgili aklınıza takılan bu makale dışında farklı bir konu olması durumunda firmamızın Destek Ekibi ile dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

İç Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Limonhost.net üzerinde iç transfer işlemi yapabilmeniz için ilk olarak müşteri hesabınızıa giriş yapmanız gerekmektedir. Müşteri panelinize giriş yaptıktan sonra Yeni Destek Bildirimi > Destek Ekibi seçenekleri kısmından Destek Ekibimize bir talep açmanız gerekmektedir. Bu talep içerisinde iç transfer yapmak istediğiniz alan adınızı mutlaka belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca iç transfer işlemi yapılabilmesi için, transfer yapılacak kullanıcıya ait mail adresini mutlaka tarafımıza iletmeniz gerekir. Mail adresi olmadan iç transfer işlemi yapılamaz.

İç transfer işlemi anında aktif olmaktadır. Transfer işlemi yapılması durumunda hiç bir şekilde alan adınızı tekrar geri kendi hesabınız üzerine alamazsınız. Transfer işlemi tamamlandıktan sonra alan adının yeni sahibi, mevcut e-posta adresini iletmiş olduğunuz hesap sahibi olmaktadır.

Evraksız Domainlerin Transferi Nasıl Yapılır?

Evraksız domain adreslerinin transfer işleminin yapılması oldukça basittir. Transfer işlemini başlatabilmeniz için mevcut firmanızdan transfer kodu talep etmeniz ve aynı zaman da transfer kilidinizi açtırmanız gerekmektedir.

Transfer kilidini açtırdıktan ve transfer kodunuzu aldıktan sonra transfer etmek istediğiniz firma ile iletişime geçerek transfer işlemi ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Alan Adı Transfer işleminde internet sitesi kapalı kalır mı?

Alan adı transfer işlemi süresince web sitenizde herhangi bir kesinti yaşanmaz. Ancak bu durum mevcut firmanızda alan adınızın bitme süresi dolmadıysa geçerlidir. Örnek olarak alan adınızın transfer işlemini 20 gün öncesinde başlattınız. Transfer işlemi maksimum 10 gün sürmektedir. Bu nedenle transfer kaynaklı bir kesinti yaşamazsınız.

Ancak transfer işleminizi son 1-2 gün kala başlattınız. Mevcut firmanız da alan adınızın yenilemesini yapmadığınız için web siteniz erişime kapalı olarak kalır. Ancak transfer işlemi tamamlandıktan sonra web siteniz tekrar aktif hale gelir.

Domain Transferi Ücretli Mi?

Domain transfer işlemleri ücretli olarak yapılmaktadır. Transfer işlemini başlattıktan sonra ayrıca alan adınızın süresini de 1 yıl kadar uzatmış olursunuz.

Evraklı domainlerin transferi kaç günde sonuçlanır?

Evraklı domain adreslerinin transfer işlemi için de maksimum 10 gün kadar bir süre verilir, ancak bu süre çok daha erken olabilmektedir. Ortalama 5 iş günü içerisinde aktif olmaktadır.

Evraksız domainlerin transferi kaç günde sonuçlanır?

Evraksız domain adreslerinin transfer işlemi ICANN tarafından maksimum 10 gün içerisinde tamamlandığı bilgisi yer almaktadır. Firmalar bu nedenle maksimum 10 gün içerisinde transfer işleminin tamamlandığını belirtir. Ancak bu süre genellikle ortalama 5-ile 8 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

LimonHost Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Limonhost Domain Transfer işlemi ile ilgili olarak aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmeniz durumunda başarılı bir şekilde transfer işleminizi başlatabilirsiniz.

Adım 1 :
Transfer kodunuzu  aldıktan sonra Limonhost.net web sitemize giriş yapabilir ve ardından Domain > Domain Transfer seçeneğini seçtikten sonra transfer etmek istediğiniz alan adınızı Sorgulama ekranına yazabilir ve transfer işlemi için sorgulama yapabilirsiniz.

Adım 2 :

Sorgulama işlemi yaptıktan sonra aşağıdaki şekilde bir pencere açılacak bu kısımdan transfer kodunuzu girebilirsiniz. Mevcut firmanız henüz transfer kodunu size iletmediyse eğer, 2. seçeneği seçerek daha sonrasında ister panelinizden siz giriş yapabilir, isterseniz de transfer kodunuzu bize ileterek transfer işleminizi başlatabilirsiniz.

Adım 3 :

Transfer kodu ile ilgilli işlemlerimizi tamamladıktan sonra eğer ki transfer ettiğimiz bir firmada hosting hesabımız var ise, Limonhost DNS’lerini kullan seçeneğini seçebilirsiniz. Ancak hosting paketiniz farklı bir firmada kalmaya devam edecekse, Mevcut DNS Koru seçeneğini seçerek DNS kayıtlarınızı bozmadan transfer işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Adım 4 : 

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra en son kısım olarak ödeme işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Ödeme işlemi yapabilmeniz için müşteri panelinize giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş işlemlerinizi yaptıktan sonra ve aynı zaman da ödemenizi de gerçekleştirdikten sonra transfer işlemlerini başlatmış olursunuz.

Not : Transfer kodunu iletmediğiniz sürece transfer süreci başlamaz.