E-ticaret sitesi oluşturmak son her ne kadar kolay olsa da yönetmesi o kadar  kolay bir şey değil ve site hayatına başlamadan önce verilen kararlar ileride büyük pişmanlıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle internet sitesinin e-ticaret için gerekli olan tüm etmenlerinin mükemmel bir şekilde karşılaması gerekmektedir. Günümüzde ziyaretçiler çok basit eksikliklerden dolayı e-ticaret sitelerini çok kolay bir şekilde terk edebilmektedir. Örneğin yüklenme süresi 3 saniyeyi geçen sitelerden çıkış oranı %75’lere kadar yükselmektedir. Üstelik site her ne kadar daha sonradan iyileştirilse bile kullanıcıların tekrar bu siteye geri getirilmesi oldukça zor ve maliyetli olmaktadır.

Tasarım

Dağınık, pis ve karışık bir mağaza müşteriler için son derece itici bir ortama sahiptir. Diğer taraftan güzel düzenlenmiş, temiz, açık ve havadar bir mağaza ise ziyaretçilerini içeri çekmektedir. Benzer bir şey e-ticaret sitesi için de geçerlidir. Düzenine dikkat eden bir mağaza müşterilerine iyi yönetildiği, müşterilerini önemsediği ve iyi ürün sunduğu hissini uyandırır. E-ticaret sitesinin de tasarımını da bir mağazanın tasarımı gibi düşünmek gerekmektedir. Göze hoş gelen iyi bir tasarım bu sitenin arkasında güçlü bir markanın olduğunu göstermektedir. Burada önemli olan tek şey sitenin görünümü değil aynı zamanda müşteri için kolay kullanım sağlayan arayüzü ve açıklayıcı olmasıdır. Ziyaretçilerin kaybolmadığı bir tasarım her zaman avantaj sağlamaktadır. Ayrıca sitede kullanılan görsellerin de başarılı olması gerekmektedir. Kötü hazırlanmış görseller müşterilerde olumsuz imaja neden olmaktadır. 

e-ticaret websitesi kurulumu için tasarım

Hız

Hız bütün internet siteleri için önemlidir. Ancak e-ticaret siteleri için daha önemlidir. Üstelik birbirinden çok farklı değişkenler sitenin yüklenme hızını etkilemektedir. Bir e-ticaret sitesinin ziyaretçi sayısı oldukça yüksektir ya da yüksek olma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle siteyi kurmadan önce paylaşımlı hosting yerine sunucu kiralamak tercih edilmelidir. Bununla beraber mutlaka SSD depolama öneren hosting firması seçilmelidir. Sunucu ve SSD ile beraber CDN kurulumu da mutlaka yapılmalıdır. Görsellerin kalitesini kaybetmeden sıkıştırmak da hız konusunda oldukça büyük avantaj sağlamaktadır. Günümüzde mobil kullanıcılar yüklenmesi 6 saniyeden uzun süren internet sitelerini direkt olarak kapatmaktadır. 3 saniyelik gecikme müşteri memnuniyetini %16 oranında düşürmektedir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda hız bir e-ticaret sitesi için en önemli unsurların başında gelmektedir. 

Güvenlik

Avrupa Birliği’nin hayata geçirdiği yeni yasalar ile kişisel bilgiler ve bu bilgilerin gizliliği son derece önemli bir hale geldi. Bir e-ticaret sitesinin kullanıcılardan aldığı bilgileri göz önünde bulundurursak güvenliğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır. İsim, soy isim, adres bilgileri ve kredi kartı bilgileri gibi son derece hassas bilgilerin gerektiği bir ortamda güvenlik büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle bir e-ticaret sitesi açmadan önce SSL sertifikası sunan hosting firmaları tercih edilmelidir. SSL sertifikası sayesinde kullanıcı ile site arasındaki iletişim şifreli ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kullanıcı bilgilerinin de şifreli bir şekilde saklanması gerekmektedir. Bu durumda herhangi bir siber saldırı sonrasında bu bilgiler çalınsa bile şifreli oldukları için herhangi bir işe yaramamaktadır.

Ödeme Geçidi

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapıldığında ödeme direkt olarak alıcının hesabından sitenin ya da site sahibi işletmenin banka hesabına geçmemektedir. Burada daha kompleks bir süreç bulunmaktadır. Kredi kartı ya da banka kartı ile yapılan alışverişlerde ödeme geçidi kullanılmaktadır. Ödeme geçidi bankalar tarafından sağlanan ve yüksek güvenliğe sahip bağlantılardır. Bu bağlantıyı sağlama süreci zaman almaktadır. Ödeme geçidini kurabilmek için öncelikle SSL sertifikasına ve sunucuda güvenlik duvarına sahip olmak gerekmektedir. Güvenlik sistemleri bankalar tarafından test edilmektedir ve güvenlik önlemleri gerekli koşulları karşılamadığında ödeme geçidi tahsis edilmemektedir. Alışverişin ödeme kısmında yer alan bilgiler bu ödeme geçidinden şifreli bir şekilde geçerek banka tarafından saklanmaktadır. Ödeme geçidi sahibi olabilmek için e-ticaret sitesinde aynı zamanda hukuki metin olarak kabul edilen Gizlilik Politikası, Uzak Mesafeli Satış Sözleşmesi ve Çerez Politikası gibi metinlerin de yer alması gerekmektedir. 

e-ticaret websitesi kurulumu için ödeme geçidi

E-Ticaret Altyapısı

Bir e-ticaret sitesi açabilmek için öncelikle bir e-ticaret altyapısına sahip olmak gerekmektedir. Günümüzde ücretli ya da ücretsiz birçok e-ticaret altyapısı bulunmaktadır. Bu platformların her birinin farklı özellikleri ve bu özelliklere bağlı olarak çeşitli avantajları ve dezavantajlar bulunmaktadır. En çok kullanılan e-ticaret platformları arasında WooCommerce, Magento, Shopify, BigCommerce ve PrestoShop gibi birçok alternatif yer almaktadır. E-ticaret sitesinin kurulumuna başlamadan önce bu e-ticaret altyapılarını incelemek ve seçim yapmak gerekmektedir. İşletme tarzına en uygun olacak şekilde seçim yapmak gelecekte satışların yükselmesi durumunda genişlemeyi de kolay hale getirecektir. Bu altyapılar sitenizin nasıl görüneceğinden hangi özelliklere sahip olabileceğine kadar çok çeşitli noktalara etki etmektedir. Örneğin en popüler platformlardan birisi olan WooCommerce, WordPress altyapılı internet siteleri için bir eklentidir. Yani WooCommerce kullanabilmek için sitenin WordPress’te oluşturulmuş olması gerekmektedir.