Web push bildirimleri kullanıcıların masaüstü ya da mobil cihazlarına bildirimler göndermektir. Genel bildirimler bir mobil uygulamadan değil bir web sitesinden geldiği için bu bildirimlere web push bildirimleri adı verilmektedir. Bu uyarı mesajı gibi mesajlar işletim sistemine bağlı olarak masaüstü ekranının sağ üst ya da sağ alt bölümünde gözükmektedir. Mobil cihazlarda ise uygulamaların bildirimleriyle aynı şekilde gözükmektedir. Web push bildirimleri kullanıcının bilgisayarına ya da telefonuna herhangi bir zamanda gönderilmektedir. Kullanıcının bildirimi alabilmesi için o esnada internet sitesinin açık olmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu da web push bildirimlerini önemli bir noktaya getirmektedir.

Web Push Bildirimleri Nedir?

Web push bildirimleri Google’ın 2015 yılında yayınladığı Chrome 42 güncellemesi ile kullanıma açıldı. Bu güncelleme ile beraber Chrome, kullanıcıların izin verdikleri takdirde internet sitesi kapalı dahi olsa sayfanın cihazlarına web push göndermesini mümkün kılıyordu. Daha sonrasında benzer bir özellik Mozilla’nın yayınladığı Firefox 44 güncellemesi ile geldi. Bundan yaklaşık bir sene sonra Firefox mobil cihazlarda web push bildirimlerini kullanma özelliğini yayınladı. Chrome’un 56 güncellemesi ile beraber web push bildirimleri zenginleştirildi ve günümüzdeki haline getirildi. Push bildirimler kısaca internet sitesinin, markanın, hizmetin ya da ürünün kendisini kullanıcıya hatırlatması olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle özellikle internet reklamcılığı ve e-ticarette oldukça önemli yöntemlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Doğru bir şekilde kullanıldığında ise kullanıcıların ilgisini çekerek tekrar siteye gelmelerini sağlamaktadır. Bu nedenle siteler tarafından sıkça kullanılmaktadır ve kullanımı da giderek artmaktadır.

Web Push Bildirimleri Neden Kullanmalısınız? 

Web push bildirimleri ile geleneksel e-posta marketing çalışmalarına yeni bir kanal açılmaktadır. Kullanıcı ile kurulan ilişki daha direkt bir şekildedir ve e-posta ya da SMS gönderiminden çok farklıdır. Pazarlama için gönderilen e-posta ya da SMS’lerin büyük bir kısmı gelen kutusunda okunmadan kalmaktadır. Ancak web push bildirimde böyle bir durum bulunmamaktadır. Push bildirimlere izin veren kullanıcılar tüm bildirimleri görmektedir. Ayrıca kaçırdığı bildirimlerde tarayıcı açıldığında ekrana gelmektedir. Benzer bir şekilde Android mobil cihaz kullanıcıları da tabletlerinden ya da akıllı telefonlarından web push bildirimlerini alabilmektedir. Erişilebilirlik açısından e-posta’dan ve SMS mesajlarından daha başarılı olduğu için push bildirimleri mutlaka kullanılmalıdır. Bildirimler gerçek zamanlı gönderildiği için diğer pazarlama araçlarına göre daha anlık etkileşimler alınabilmektedir.Hedeflenmiş web push bildirimleri internet sitesine geri dönen kullanıcı sayısını önemli ölçüde arttırmaktadır.

web push bildirimleri ne için kullanılır

Push Bildirimleri Ne İçin Kullanılır?

Kullanıcılara sunulan farklı push bildirimleri bulunmaktadır. Bu farklılık mesajı amacına göre ortaya çıkmaktadır. Bulk push bildirimleri bunlardan bir tanesidir. Bu şekilde tüm kullanıcılara bildirim gönderilebilmektedir. Özellikle e-ticaret ve uygulama aboneliği ya da oyun isteleri için yeni özelliklerin ya da indirimlerin duyurulması için kullanılmaktadır. Bununla beraber bildirim gönderilecek kitle yaş, cinsiyet, lokasyon, satın alım alışkanlıkları ve daha birçok özelliğe göre filtrelenerek de bildirim gönderilmektedir. Özellikle haber siteleri, kullanıcıların alışkanlıklarına ya da tercih ettikleri haber türüne göre bildirimler göndermektedir. Bunlarla beraber tekrarlayan bildirimler de sıkça kullanılmaktadır. Günlük, haftalık ya da aylık gibi belirli periyotlarla gönderilecek bildirimler genellikle kullanıcıya bilgilendirme amaçlı olarak kullanılmaktadır. Burada gönderim kuralları belirlendikten sonra sistem bu kurallara göre bildirim gönderimi gerçekleştirmektedir. 

 Push Bildirimleri Sitenize Nasıl Bir Katkı Sağlar?

İnternet oldukça rekabetçi bir alandır ve bu alanda kullanıcıların ilgisini çekebilmek oldukça pahalı ve zor bir işlemdir. Markaların interneti kullanma hedefi sadece satışlarını değil aynı zamanda bilinirliği arttırmak içindir. Web push bildirimleri bunları sağlamak için avantajlı yöntemlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Sitelerin kendini hatırlatması ve kullanıcıyı tekrar geri getirmesi için kullanılan bu yöntem son derece basittir. Günümüzde her web sitesi için push bildirimleri oluşturulabilmektedir. Push bildirimleri ile kullanıcıların sadeceye siteye geri gelmesi sağlanmaz aynı zamanda uzun vadeli bir güven ilişkisi de kurulmuş olunur. Kullanıcının aynı siteye birkaç kez geri dönmesi daha sonra düzenli olarak ziyaret etmesi için yeterli olmaktadır. Web push bildirimleri yeni ziyaretçi tabanı oluşturmak için kullanılmamaktadır. Ancak kullanıcı siteye bir kez gelip push bildirimlere izin verdikten sonra etkili olmaktadır. Bu nedenle push bildirimlere kullanıcıların site ile ilgili geçmiş deneyimini hatırlatan ögeler koymak en sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. 

push bildirimleri kullanmanın yararları nelerdir

Push Bildirimleri Kullanmanın Yararları Nelerdir?

Push bildirimlerin sunduğu özelliklerden bir tanesi de Google Analytics ile izlenebilir olmasıdır. Bu sayede detaylı takip yaparak hangi kullanıcıların dikkatini nelerin çektiğini belirlemek mümkün olmaktadır. Bu hedef kitleyi daha yakından tanımayı ve pazarlama politikalarını buna göre belirlemeyi sağlamaktadır. Bildirimlerin bir diğer avantajı da direkt olarak kullanıcıları hedefine götürmesidir. Bir e-ticaret sitesinden gelen indirim ile ilgili bildirim kullanıcıyı direkt olarak indirimin bulunduğu ürünlere götürmektedir. Kısacası kullanıcıların sonuca daha hızlı ulaşması için etkili yöntemlerden birisi de web push bildirimleridir.