Blogger Nedir ?

Blogger, bir içerik yönetim sistemidir. Google tarafından geliştirilmektedir. Çoğunlukla Google Blogger şeklinde ifade edilir. İlk kez Ağustos 1999 tarihinde piyasaya sunulmuştur. Yaklaşık dünyada 2 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Google Blogger, 1999 yılında Pyra Labs tarafından geliştirilmiş ve 2003 yılında şirket Google tarafından satın alınmıştır. Google Blogger aynı zaman da blogspot olarak da geçmektedir ve bu hizmet python dili ile geliştirilmiştir.

Google Blogger, ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Bir alan adınız yok ise ve Blogger hesabı açmanız durumunda web sitenizi alanadınız.blogspot.com şeklinde yayınlayabilirsiniz. Ancak bu şekilde yayınlanan bir blog sitesi kullanıcılar tarafından pek dikkate alınmamaktadır. Bu nedenle de Bir alan adı satın alma işlemi yapılması gerekmektedir.  Limonhost web sitemiz üzerinde Domain satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Buraya tıklayarak Domain satın alma sayfamıza hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazanılır mı ?

Blog yazarak para kazanmak son yıllarda Google da araştırılan en çok aranan başlıklardan bir tanesidir. Blog yazarak para kazanmak son yıllarda en popüler para kazanma yöntemlerinden birisidir. Ancak bir blog hesabı açıp 1-2 yazı paylaşarak para kazanılması pek de mümkün değildir. Her işin bir zorluğu bir süreci olduğu gibi Blog yazarak para kazanmak da aynı şekilde belli bir süreç sonrasında mümkündür.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanırım ?

Bir blog sitesi açtıktan sonra hemen para kazanamazsınız. Bir blog sitesi açtıktan sonra para kazanabilmeniz için en 6 ay kadar bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra hafta da en az 2 içerik paylaşımı yapmanız gerekir. Bu da web sitenizin sürekli güncel olduğunu ve sürekli yeni içerikler paylaşıldığını gösterir. Böylelikle de Google web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkaracaktır. Sitenize giren kullanıcıları ne kadar çok web sitenizde tutabilecek içerikler paylaşırsanız, para kazanmanız da o kadar çok artacaktır. Bir blog sitesi üzerinden sadece blog yazıları sayesinde para kazanmanız zor olmaktadır. Ancak web sitenizi sürekli güncel tutmanız ve alan adınızı Google Adsense’ e ekleyip sitenize reklamlar alarak daha fazla para kazanabilirsiniz.

Blog Sitemi Nasıl Üst Sıralara Çıkartabilirim ?

İlk zamanlar da web siteniz asla 1. sayfada yer almayacaktır. Hatta bir süre arama motorlarında dahi web sitenizi göremeyebilirsiniz.  Ancak bu normal bir süreçtir. Siz web sitenize içerikler girdikçe ve doğru anahtar kelimelerini belirlemeniz durumunda web siteniz yavaş yavaş arama motorlarında görüntülenmeye başlayacaktır. Web sitenizi güncel tuttukça ve sitenize giren kullanıcılar uzun bir süre web sitenizde kalması durumunda sitenizi Google aramalarında üst sıralara kadar taşıyabilirsiniz.

Google Blogger’ a Alan Adı Ekleme Nasıl Yapılır ?

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmeniz durumunda alan adınızı Blogger’ a başarılı bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Adım 1 :

İlk olarak yapmamız gereken işlem Blogger sayfasına giriş yapmak. Blogger sayfasına giriş yapmak için Buraya tıklayabilirsiniz.


Adım 2 :

Açılan giriş sayfasından BLOGUNUZU OLUŞTURUN butonuna tıklayınızButona tıkladıktan sonra Google hesabınıza bağlanabilmeniz için sizi Google oturum açma sayfasına yönlendirmektedir.

Adım 3 :

Google hesabımız ile giriş yaptıktan sonra Blogger sayfamız açılacaktır. Blogger sayfamızdan Ayarlar sekmesine tıklıyoruz ve ardından Yayıncılık başlığı altında Özel Alan Adı yazısına tıklıyoruz.

Adım 4 :

Alan adınızı aşağıdaki resimde olduğu şekilde açık olarak değil, başında www ile birlikte yazıyoruz ve Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Adım 5 :

Kaydet butonuna tıkladıktan sonra resimde olduğu şekilde bir doğrulanamadı şeklinde açılır pencere gelecektir. Burada yer alan DNS bilgilerini cPanel / Plesk panelimize bağlanıp eklememiz gerekmektedir.
Not : DNS kayıtlarını eklemek için cPanel üzerinden anlatım yapılmıştır.

 

Adım 6 :

Daha sonrasında DNS kayıtlarımızı eklemek için cPanel hesabımıza bağlanıyoruz ve Zone Editör kısmına giriş yapıyoruz ve alan adımızın yanında yer alan Yönet butonuna tıklıyoruz.

Adım 7 :

Yönet butonuna tıkladıktan sonra Tüm DNS kayıtlarımızı görüntüleyebilir ve düzenleyebiliriz. Doğrulama için ilk olarak www ile başlayan kısmın yanındaki Düzenle butonuna tıklıyoruz ve ghs.google.com hedef adresini yazıyoruz ve Save Record butonuna tıklıyoruz.

Daha sonrasında ise yeni bir kayıt açmamız gerekmektedir. Bunun için de Kayıt Ekle butonuna tıklayıp CNAME’ i seçiyoruz. ve aşağıdaki şekilde CNAME kayıtlarımızı girip ardından Kayıt Ekle butonuna tıklıyoruz.

Adım 8 :

Yukarıdaki işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra tekrar Blogger sayfamızı açıyoruz ve Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Adım 9 :

Daha sonrasında Ayarlar sayfasından Genel başlığı altında yer alan Blogger taslağını kullan seçeneğini aktif ediyoruz. Böylelikle web sitemiz artık Blogger tarafında yer alan taslak üzerinden web sitemizi yayınlamış olacağız.
Not : Bu seçeneği aktif edilmediği zaman siteniz de hata verecektir.