Outlook Otomatik Yanıt Nedir?

Outlook Otomatik Yanıt, genellikle şirket içerisinde çalışan bir çalışan, izne çıktığında ya da belli bir süre gelen maillerine bakamayacak durumda olması durumunda, mail gönderen kişilere önceden hazırlamış oldu mailin otomatik olarak göndermesidir.

Örnek vermek gerekirse eğer, senelik izne çıktığınızı düşünün. Size iş ile ilgili firmalardan veya şahıslardan mail gelebilir. Outlook‘ da iletişime geçtiğiniz herkese toplu olarak senelik izne ya da farklı bir sebeplerden maile giremeyeceğinizi bildirmeniz uzun zaman alabilir. Ancak Otomatik Yanıt sayesinde, bir kaç adım sayesinde önceden izne çıktığınızı ya da sebep belirtmeyip, maillerinizi okuyamayacağınızı bildiren ve size mail gönderen her kullanıcı için konu hakkında bilgi vermenizi sağlayan bir özelliktir.

Outlook Otomatik Yanıt Ne İşimize Yarar?

Ofis dışında olduğunuz zaman önceden oluşturmuş olduğunuz Otomatik Yanıt özelliği sayesinde size mail atan kişilerin tekrar tekrar sizi rahatsız etmesini ve sizin yerinize yetkili olan kişiler ile iletişime geçmeleri sağlanır ve mail trafiği akışını durdurmanıza sağlar.

Not : Otomatik Yanıt özelliği aktif olduğunda ayrıca çalışanlar, kendilerine gelecek olan mailleri kendisi yokken yetkili olan kişiye mail yönlendirme işlemi yapabilmektedir.

Outlook 2016’da Otomatik Yanıt Gönderme Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmeniz durumunda başarılı bir şekilde Outlook içerisinde Otomatik Yanıt Gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 :

Outlook uygulamasını açın ve ardından Dosya sekmesine tıklayınız.

Adım 2 :

Açılacak olan sayfadan Otomatik Yanıtlar‘ a tıklayınız.

 

Adım 3 :

Otomatik Yanıtlar‘ a tıkladıktan sonra karşımıza gelen pencereden mail adresimize gelecek olan mailler için Otomatik Yanıt oluşturabiliriz. Otomatik Yanıt için ister belirli bir zaman dilimi seçebilir ya da zaman dilimi seçmeyip, biz Otomatik Yanıt özelliğini kapatıncaya kadar gelen tüm maillere Otomatik Yanıt gönderebiliriz.

Otomatik Yanıt göndermek için Otomatik Yanıt Gönder seçeneği seçilir. Belirli bir zaman belirlemek istiyorsanız belirtebilirsiniz. Ya da kapatıncaya kadar Otomatik Yanıt gönderme işlemi devam ederi. Daha sonrasında kurum içindeki çalışan arkadaşlarınıza Otomatik Yanıt mesajınızı yazıp ardından Kurum dışından gelecek olan mailler için Otomatik Yanıt oluşturulur. İşlemler tamamlandıktan sonra Tamam butonuna tıklayarak Outlook 2016 içinde Otomatik Yanıt Gönderme işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış oluruz.