SQL Dosyası Nedir?

Veritabanlarına ait içeriklerin güncellemelerini, silmelerini veya yeni bir SQL işlemlerinin oluşturulması ve düzenlemesini sağlayan, SQL dili ile yazılmış dosyalara SQL dosyası nedir. SQL, Structured Query Language’ nin kısaltmasından gelmektedir. Türkçe anlamı ise, Yapılandırılmış Sorgu Dili olarak geçmektedir. SQL dosyalarının uzantısı .sql’ dir.  SQL dosyalarını ister tarayıcınızı isterseniz bir not defteri ile görüntüleyebilirsiniz.

SQL Dosyası Ne İşe Yarar?

SQL dosyaları web sitemize ait verilerin çalışmasını yönetilmesini sağlamaktadır. SQL dosyaları sayesinde verilerinizi güncelleyebilir, kayıt edebilir, yeni veritabanları oluşturabilir, yeni tablolar oluşturabilir ve mevcut veritabanınıza veriler çekebilirsiniz.

cPanel’de SQL Dosyası Dışa Nasıl Aktarılır?

Aşağıdaki adımları takip ederek cPanel’ de SQL dosyanızı başarılı bir şekilde dışa aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 :

cPanel giriş sayfanızı açınız ve ardından kullanıcı adı ve şifrenizi girip, Giriş Yap butonuna tıklayınız.

php sürüm güncellemesi nasıl yapılır adım 1

Adım 2 :

Kontrol panelimiz açıldıktan sonra phpmyadmin bağlantısına tıklayınız.

Adım 3 :

Dışa aktarmak istediğiniz SQL dosyanızı sol taraftan bir kez tıklayınız ve ardından Dışa Aktar butonuna tıklayınız.

Adım 4 :

Dışa Aktar‘ a tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Bu ekranda hiç bir işlem yapmadan Git butonuna tıklıyoruz ve SQL dosyamızın indirme işlemini başlatıyoruz. Çok kısa bir süre içerisinde SQL dosyanızın boyutuna göre tarayıcınız da indirme ile ilgili bilgi yer alacaktır.
SQL Dosya Dışa Aktarma işlemi bu şekilde yapılmaktadır.

cPanel’de SQL Dosyası Nasıl İçe Aktarılır?

Aşağıdaki adımları takip ederek cPanel’ de SQL dosyanızı başarılı bir şekilde içe aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Not : SQL dosyasını içe aktarma işlemi yapılmadan önce cPanel üzerinden bir veritabanı oluşturmanız gerekmektedir. cPanel’ de veritabanı nasıl oluşturulur hakkında bilginiz yok ise dert etmeyin, Buraya tıklayarak cPanel’ de veri tabanı nasıl kurulur adlı makalemizi inceleyerek bir kaç adım da veritabanınızı oluşturabilirsiniz.

Adım 1 :

cPanel giriş sayfanızı açınız ve ardından kullanıcı adı ve şifrenizi girip, Giriş Yap butonuna tıklayınız.

php sürüm güncellemesi nasıl yapılır adım 1

Adım 2 :

Kontrol panelimiz açıldıktan sonra phpmyadmin bağlantısına tıklayınız.

Adım 3 :

Dışa aktarmak istediğiniz SQL dosyanızı sol taraftan bir kez tıklayınız ve ardından içe Aktar butonuna tıklayınız.

 

Adım 4 :

İçe Aktar’ a tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.  İçe aktarmak istediğimiz .sql dosyamızı Dosya Seç butonuna tıklayarak seçiyoruz. Ardından sayfanın alt kısmında bulunan Git butonuna tıklayarak sql dosyamızı İçe aktarma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Adım 5 :

Yukarıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirilmesi durumunda .sql dosyası içe aktarma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde aşağıdaki gibi bir bilgi mesajı ile karşılaşacaksınız.

NOT : SQL dosyasını içe aktardıktan sonra web sitenizde veritabanı hatası alabilirsiniz. Bunun için veritabanı bilgilerinizi düzenlemeniz gerekmektedir.