Veri Tabanı Nedir ?

Veritabanı, bilgisayarımızda, sunucularımızda, web sitelerimizde, uygulamalarımızda yani dijital ortamda bulunan bilgilerimizin kaydedilmesini, güncellenmesini sağlayan ve bu bilgiler üzerinde gelişmiş sorgular yapabilen ve bu bilgilerin depolandığı alanlardır.

SQL Nedir?

SQL, Structured Query Language’nin kısaltmasından gelmektedir. Türkçe anlamı ise Yapılandırılmış Sorgu Dili olarak geçmektedir. SQL için bir çok insan programlama dili dese de programlama dili değildir, herhangi bir veritabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. SQL, veritabanlarının yönetimini sağlamaktadır. Yani SQL ile birlikte verileri silebilir, aktif edebilir ve düzenleyebilirsiniz.

SQL Ne İşe Yarar?

SQL, sayesinde bir çok veri üzerinde işlemler gerçekleştirebiliriz. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Veri tabanı üzerinden veri çekmemizi sağlar.
  • Veri tabanına yeni bir veri kayıt edebilir, silebilir ve düzenleyebiliriz.
  • Veri tabanı için yeni tablolar oluşturabiliriz
  • Veri tabanı üzerinde sorgu işlemleri yapabiliriz. (Örnek : Yaşı 21 den küçük olan ve ismi Ahmet ile başlayan kullanıcıları gösterme gibi)

cPanel SQL Yedek Alma Adımları

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek cPanel’ de SQL yedeğinizi başarılı bir şekilde alabilirsiniz.

Adım 1 :

cPanel giriş sayfanızı açınız. Ardında kullanıcı adı ve şifrenizi girip Giriş Yap butonuna tıklayınız.

 

Adım 2 :

Kontrol panelimize giriş yaptıktan sonra Yedekleme seçeneğine tıklıyoruz.

Adım 3 :

Yedekleme kısmına giriş yaptıktan sonra Kısmi Yedeklemeler’ in altında bulunan Bir MySQL Veritabanı İndir kısmında kayıtlı veritabanlarımızdan indirmek istediğimiz veritabanı üzerine bir kere tıklamamız yeterli olacaktır.  Veritabanı’ na tıkladıktan sonra SQL yedeğinizi bilgisayarınıza indirmiş olacaksınız.