SSL Nedir?

SSL, Secure Sockets Layer’ ın kısaltılmasıdır. Tükçe anlamı ise Güvenli Giriş Katmanı olarak geçmektedir. SSL, internet ortamında bulunan sitelerin Güvenli olduğunu gösteren ve aynı zamanda kötü yazılımlara karşı kullanıcıların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, kimlik kartı bilgilerini, kullanıcı adı ve şifreleri, e-posta adresleri gibi kullanıcılara özel hassas bilgileri şifreleyen ve korumak için kullanılan bir güvenlik protokolüdür.
Not : Ücretsiz SSL sertifikaları kullanıcıya özel hassas bilgiler korumak için herhangi bir garanti vermemektedir.

SSL Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Hosting paketi satın aldığınız zaman bazı firmalar satın aldığınız paket içerisinde ücretsiz olarak SSL sertifikasını sizlere sağlamamaktadır. Ancak Limonhost ailesi olarak satın aldığınız tüm hosting paketlerimizde ücretsiz olarak SSL sertifikası hizmeti verilmektedir. Ancak belirtildiği gibi bazı firmalar ücretsiz SSL sertifikası hizmeti vermemektedir. Bu başlığımızın altında WordPress siteniz için mevcut bir SSL sertifikanız yok ise, aşağıdaki adımları takip ederek WordPress sitenizin http yerine https ile açılmasını yani Güvenli ibaresi yer alacak şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz.

Adım 1 :

WordPress Yönetim paneli içerisinde iken Eklentiler sekmesine ve ardından Yeni Ekle butonuna tıklayınız.

Adım 2 :

Arama çubuğundan SSL yazınız ve çıkan sonuçlardan size uygun olan bir eklentiyi kurunuz ve eklentiyi etkinleştiriniz.
Not : Really Simple SSL eklentisi kurularak anlatım yapılmıştır.

Adım 3 :

Eklentiyi Etkinleştir butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki şekilde bir sayfa gelecektir. Bu sayfa içerisinden Devam et, SSL’i Etkinleştir butonuna tıklayınız.

Adım 4 :

Devam Et, SSL’i Etkinleştir butonuna tıkladıktan sonra artık SSL sertifikasını etkin hale getirmiş olacaksınız ve web siteniz artık URL kısmında HTTPS protokolü ile açılacaktır.

WordPress SSL Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Mevcut aktif bir SSL sertifikanız var ancak WordPress web sitenizi açmak istediğinizde web siteniz için (Güvenli Değil) ibaresi yer alabilmektedir. Bu nedenle SSL sertifikasını WordPress yazılımınız üzerinden aktif edilmesi gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken işlem aşağıdaki gibidir.

WordPress Yönetim Paneli üzerinden:

WordPress yönetim paneline giriş yapınız ve ardından, Ayarlar sekmesine tıklayınız. Karşımıza aşağıdaki şekilde bir ekran gelecektir.

Daha sonrasında http ile başlayan web site URL adresleri https olacak şekilde güncellenir. Bu işlem yapıldıktan sonra web siteniz artık (Güvenli) ibaresi yer alacaktır.

.htaccess Dosyası ile Yönlendirme:

.htaccess dosyası ile SSL yönlendirme işlemi cPanel üzerinden veya FTP bağlantısı ile yapılabilmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek .htaccess dosyası ile SSL yönlendirme işlemini bir kaç adımda gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 :

cPanel’ e giriş yapınız ve Dosya Yöneticisine tıklayınız.

Adım 2 :

public_html klasörüne tıklayınız ve ardından .htaccess dosyasını seçip edit butonuna tıklayınız.

Adım 3 :

Aşağıdaki kodları resimde olduğu gibi .htaccess dosyasının en son satırına kopyalayıp yapıştırmanız ve ardından Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Yukarıda anlatılan adımları ve sıralı bir şekilde yapmanız durumunda, WordPress siteniz için SSL sertifikası eklentisini kurabilir ve aynı zamanda web sitenizi .htaccess üzerinden ve WordPress yönetim paneliniz üzerinden http’den https’ye yönlendirme yapabilirsiniz.