Opencart Nedir?

Opencart, bir e-ticaret yazılımı yönetim sistemidir. PHP dili ile yazılmış ve MySQL veritabanı kullanan bir alışveriş sistemi yazılımıdır. Açık kaynak kodludur. Farklı dil ve para birimlerini sağlamaktadır. Yalnız Linux işletim sistemine sahip sunucularda kullanımı yapılabilmektedir. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle geliştirilebilir bir alt yapıya sahiptir. Opencart ile birlikte E-ticaret web sitenizi kurabilir, geliştirebilir ve güçlü sanal pos modüllerini kullanarak internet de satış yapmaya başlayabilirsiniz. Bu yazılım aynı zaman da ücretsiz olarak kullanıcılarına sunulmaktadır. Ancak bununla birlikte ücretli olarak da şablonları bulunmaktadır.

Opencart Neden Kullanılır?

Opencart, hem ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmakla birlikte kullanımı oldukça kolay ve aynı zaman da açık kaynak kodlu olduğundan dolayı geliştirilmeye açık bir E-ticaret yönetim sistemidir. Standart olarak gelen teması ile birlikte hiç bir kodlamaya ihtiyaç duymadan hemen ürün ekleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Ücretsiz olduğundan dolayı her ay veya yıllık olarak bir ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır. Varsayılan temasını beğenmemeniz durumunda ise, ücretli olarak sunulan şablonlarını da tercih edebilirsiniz.

Opencart alternatifi olarak WordPress veya Prestashop gibi ücretsiz olarak sunulan diğer E-ticaret yönetim yazılımlarını tercih edebilirsiniz. Prestashop mu Opencart mı diye bir kıyaslama yapılması durumunda 2 yazılım da hemen hemen bir birine yakın özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle 2 yazılım için bir inceleme yapıp buna göre bir karar verebilirsiniz.

Bununla birlikte bir diğer yazılım olan WordPress için ise Opencart mı WordPress mi şeklinde bir fikir almak istemeniz durumunda ise, dünya çapında aktif olan sitelerin yüzde 50 sinden fazlası WordPress altyapısını kullanmaktadır.  Bunun yanı sıra içerisinde hemen hemen bir çok eklentiye kolay ve ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Opencart Ne işe Yarar?

Opencart bir E-ticaret yönetimi yapabileceğiniz bir yazılımdır. Bu yazılım ile birlikte E-ticaret sitenizi hiç bir kodlama kullanmanıza gerek kalmadan web sitenizi tasarlayabilir, ve yayınlabilirsiniz. Bununla birlikte web siteniz için satışını yapacağınız ürünlerin girişi kolay bir şekilde yapabilir ve hemen satış işlemlerinize başlayabilirsiniz. Opencart ile birlikte ayrıntılı olarak ürün ekleyebilir, siparişlerinizi ve müşterilerinizi yönetebilir, satış raporlarınızı hazırlayabilir ve esktra modüller kullanarak web sitenizi birden çok dile çevirebilirsiniz. Bununla birlikte Türk Lirası dışında, dolar, Euro ve bunlara benzer daha bir çok ülkeye ait para birimlerini sisteme ekleyerek insanların dünyanın her yerinden kendi para birimlerine özgü satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Opencart yazılımını genel olarak küçük, ve orta ölçekli işletmeler tarafından kullanılmakla birlikte daha önce hiç bir kodlama bilgisine sahip olmayan kullanıcılar tarafından da tercih edilmektedir. Opencart yazılımını kullanan şirketler ya da bireysel kullanıcılar bu yazılımın ücretsiz olmasından kaynaklı olarak bilgi işlem personeline ya da web tasarımcılar için bütçe ayırmak zorunda kalmadan kısa bir süre içerisinde e-ticaret sitlerinizi tasarlayabilir, ürün ekleyebilir ve hazır olduğunda internet de yayınlayabilir.

Opencart’ın Avantajları Nelerdir?

  • İlk olarak Opencart yazılımı ücretsiz olduğundan dolayı kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.
  • Kolay kurulum yapılabilir.
  • E-ticaret sitenizi veya sitelerinizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.
  • Basit ücretsiz veya ücretli modüllerini kullanarak ödeme modülleri ekleyebilir ve yönetebilirsiniz.
  • Ödeme yöntemi entegrasyonu ve sanal poslar ile birlikte bütün bankalara ait sanal pos modüllerini kullanabilirsiniz.
  • XLM sistemi ile olan uyumu sayesinde Penta, arena ve bunlara benzer tedarik sistemlerini kullanabilirsiniz.
  • Açık kaynak kod olmasını nedeniyle bir çok dil eklentisi yükleyebilir ve sitenizi istediğiniz bir dile çevirebilir ve yayınlayabilirsiniz.
  • Alışveriş ve ödeme güvenliklerini SSL ve PCI sitemleri ile uyumlu eklentiler ile birlikte sağlar ve kullanıcıların ödemelerini güvenli bir şekilde yapmalarını sağlar.
  • İçerisinde yer alan geliştirilmiş eklenti havuzu ile birlikte sosyal medya hesaplarınızı web sitenizde gösterebilir reklam ve ürün tanıtım gibi işlemlerinizi bir kaç adım ile gerçekleştirebilirsiniz.
  • Her geçen gün kullanıcı sayısı artan Opencart’ın yaklaşık 6000′ den fazla ücretsiz olarak sunulan eklentisi bulunmaktadır.

Opencart Kurulum İşlemi Nasıl Yapılır?

Adım 1 : Opencart dosyalarınızı yükledikten sonra  web sitenize giriş yaptığınızda aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi bir Lisans Sözleşmesi sayfası gelecektir. Continue butonuna tıklamanız durumunda Lisans Sözleşmesi’ ni kabul etmiş olursunuz.

Adım 2 : Lisans Sözleşmesi’ ni geçtikten sonra ekran da bizden config.php dosyasının olmadığını ve bu dosyayı oluşturmamız gerektiğini ya da config-dist.php dosyasının adını config.php olarak güncellenmesi gerektiği istenilmektedir. config-dist.php dosyasını güncellemek istemeniz durumunda hrm public_html altında yer alan dosyayı hem de public_html > admin klasörü içerisinde yer alan kısımda düzenleme yapmanız ya da config.php dosyasını oluşturmanız istenilmektedir.

Adım 3 :

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra web sitemizde kurulum sayfamızı tekrar açıp sayfamızı bir kez yenilediğimiz de hatalı olan kısımlardaki sorunun düzeldiğini görüntüleyebilirsiniz. Hatallı kısımlar düzeldikten sonra Continue butonuna tıklayalım.

Adım 4 :

Bu adım da cPanel’ de oluşturmuş olduğumuz veritabanı bilgilerimizin girişini sağlıyoruz. Bilgilerimizi eksiksiz olarak girdikten sonra Continue butonuna tıklıyoruz.

Adım 5 :

Veritabanı bilgilerinin girişinden sonra Continue butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki şekilde kurulumun tamamlandığı bilgisini görüntüleyebilirsiniz. Go to Your Online Shop butonuna tıklamanız durumunda Mağaza’ya giriş yapabilir ya da Login Yo Your Administration butonuna tıklayarak Opencart Yönetim Paneli’ ne erişim sağlayabilirsiniz.

Not : Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere, kırmızı bir uyarı bulunmaktadır. Burada Opencart yazılımı için install klasörünü mutlaka silinmesi gerektiği aksi taktirde bir güvenlik sorunu yaratabileceği bilgisi yer almaktadır.

Adım 6 : 

Install dosyasını sildikten sonra Login to Your Administration butonuna tıklayarak Opencart Yönetim Paneli’ ne oluşturmuş olduğumuz kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile giriş yapıyor ve kurulumu tamamlamış oluyoruz.

Bu adımdan sonra artık siteniz için ürün eklemeleri yapabilir, sitenize bir den fazla dil seçeneği ekleyebilir ya da sitenizin para birimini güncelleyebilirsiniz.

Opencart XML Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

XML Yükleme modülü için aşağıdaki adımları gerçekleştirerek kurulum yapabilirsiniz.

1-Opencart Yönetim paneline giriş yapınız ve Entegrasyon kısmından XML Yükleme menüsünü açınız.
2- XML Yükleme ekranında ilk kez kurulum yapıyorsanız “Step 1 ” seçeneğini seçiniz.
3- XML bir dosya ya da link olabilir. Elinizde mevcut olan XML’ ye göre uygun olan seçeneği seçiniz.
4- Bir XML kurulumu yapabilmek için XML okuması bilmek gerekir. XML dosyasını veya linki yüklemeye başlamadan önce mutlaka ürün etiketinin girilmesi gerekmektedir.
5- Diğer ayarlar kısmında genel olarak kullanılmayan ayarlar yer almaktadır. Buradaki ayarları olduğu şekilde bırakabilirsiniz.
6- Etiket Ayarları başlıklı 2. adım da ise, XML etiketlerinin hangi alana gelmesini istiyorsanız buna göre sağ kısımdaki seçeneklerden uygun olanını girmemiz gerekmektedir.
7- Son olarak Yükle butonuna tıklayarak XML dosyamızın yükleme işlemlerini tamamlayabiliriz.

Aşağıdaki örnek bir XML dosyasına yer verilmiştir.

Not : Zaman zaman bir çok kullanıcı kodlama bilgisine sahip olmadığı için hazır web sitesi paketleri satın alarak E-ticaret sitelerini oluşturabilmektedir veya daha öncesinde almış oldukları bu paketlerin içerisine Opencart kurulumu yapabilmektedir. Ancak Opencart yazılımları ya da diğer yazılımlar Hazır Web Sitesi  paketlerine ne yazık ki kurulumları yapılamamaktadır.