Yüksek performanslı ve kaliteli hosting seçimi yaparken aslında dikkat edilmesi gereken şeyler hemen hemen bellidir. Özellikle hız, destek ve güvenlik önemli gerekliliklerin başında gelmektedir. Bazı durumlarda site sahiplerinin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gidermesi gerekmektedir ve iyi bir hosting bu gibi durumlarda farkını ortaya koymaktadır. Hosting satın alma fiyatları da firmadan firmaya çok değişiklik göstermektedir. Durum böyle olduğunda hosting seçimi yapacak olan kişilerin ihtiyaçlarına en uygun seçeceği bulması zor hale gelmektedir. Ayrıca her ne kadar sitelerin amacı farklı olsa da bazı ihtiyaçları oldukça benzerdir. Bunların başında ise hız gelmektedir. Kullanıcılar yüklenmesi 3 saniyeden fazla süren internet sitelerinden çıkmaktadır ve tekrar bu siteleri ziyaret etmemektedir. Ayrıca Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için de internet sitesinin hızlı yüklenmesi gerekmektedir. 

Cache

Eğer bir internet sitesi HTML, CSS, görsel gibi 30 dosyaya sahipse bu durumda internet sitesinin ziyaret eden bir kişi 30 dosyayı bilgisayarına indirmektedir. Bu da sunucuya büyük bir yük bindirmektedir ve internet sitesinin geç yüklenmesine neden olmaktadır. Ayrıca internet sitesinin barındırıldığı sunucunun tarayıcı tarafından cache için optimize edilmemiş olması durumunda logo ya da stil dosyaları gibi yaygın dosyalar her seferinde tekrar tekrar indirilmektedir. Yüksek performanslı ve kaliteli hosting seçeneklerinin ortak noktalarından bir tanesi sunucularını dinamik internet sitelerini cachelemeye yönelik optimize ederek sitelerin çok daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcılar aynı dosyaları tekrar tekrar indirmeyerek sitenin çok daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır. 

yüksek donanım özellikleri

Yüksek Donanım Özellikleri

Özellikle çok sayıda ziyaretçiye sahip olan internet sitelerinin donanım ihtiyacı da fazla olmaktadır. Ancak özellikle paylaşımlı sunucularda internet siteleri için bu durum oldukça zordur. Düşük depolama alanı ve RAM ile beraber sunulan bant genişliğinin de düşük olması internet sitesinin düşük performanslı olmasına neden olmaktadır. Özellikle son yıllarda SSD depolama birimlerinin yaygınlaşması ile beraber aynı zamanda transfer hızları da artmaktadır. Yüksek performanslı hosting seçimi yaparken sunucunun depolama birimlerinin SSD olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra yüksek miktarda RAM’e sahip olan sunucular da yüksek performans sağlamaktadır.

Güvenlik

Sunucu ve hosting sağlayıcısı seçiminde önemli adımlardan bir tanesi de güvenlik değerlendirmesidir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre her 13 internet sitesinden 1 tanesi zararlı yazılım barındırmaktadır. Her ne kadar internet sitesi güvenliği site sahibinin ya da geliştiricisinin elinde olsa da hosting firmalarının ekstra güvenlik önlemleri sunması gerekmektedir. Modern servis sağlayıcıları sundukları güvenlik özellikleri, güvenlik duvarı kuralları ve ağ izleme işlemleri ile internet sitesine zararlı trafiğin gelmesini önlemeye çalışmaktadır. Bunun dışında hosting sağlayıcılarının sunucuların hem güvenlik hem de diğer yazılımlarının sürekli olarak güncel tutmalıdır. Bununla beraber kulanıcı hesabı erişimlerine iki faktörlü doğrulama gibi ek güvenlik adımlarının eklenmesi de güvenliğe dikkat edildiğinin göstergelerinden bir tanesidir. 

Teknik Destek

Teknik destek kaliteli bir hosting hizmetinin göstergelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca birçok kullanıcı için de tercih noktasında son derece önemli kriterlerden bir tanesidir. Günümüzde firmalar farklı destek yöntemlerini tercih etmektedir. Kullanıcılar özellikle site trafiğinin yüksek olduğu saatlerde meydana gelen problemlerin kısa süre içerisinde çözülmesini istemektedir. Bu nedenle teknik desteğe ulaşımın kolay olması gerekmektedir. Mail ya da Ticket ile sunulan desteklerde kullanıcıya geri dönüş yapılması uzun sürmektedir. Diğer taraftan canlı desteğe sahip servislerde kullanıcılar problemlerine çok daha kısa sürede çözüm bulmaktadır. Bu nedenle anlık iletişim seçeneği sunan hosting firmaları daha çok tercih edilmektedir. Ancak canlı desteğin bir yazılım tarafından değil gerçek bir operatör tarafından sağlanması son derece önemlidir. 

teknik destek

Ölçeklendirilebilirlik

Ölçeklendirilebilirlik bir internet sitesinin geleceğinin yatırımı olarak kabul edilmektedir. Satışlar ya da trafik arttıkça mevcut hosting planı artık sitenin ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale gelmektedir. Eğer hosting sağlayıcısı büyümenin getirdiği bu yeni ihtiyaçları karşılamıyorsa bu büyük bir problem anlamına gelmektedir. Üyelik planının istenildiği zaman değiştirilebilmesi gerekmektedir. Ayrıca paylaşımlı sunucudan VPS’e ya da dedicated sunucuya geçilmesi de problemsiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Hosting firması değiştirmek hem maliyetli hem de zaman alan bir süreçtir. Gelecekte firma değiştirme zorunda kalmamak için ilk seçim yapılırken ölçeklendirilebilirliğe önem vermek gerekmektedir. 

Güncel Ortam

Birçok hosting firması sunucularını zorunda kalmadıkça güncellemez. Bir internet sitesinin hızlı ve problemsiz bir şekilde çalışabilmesi için sunucunun PHP’nin son sürümüne sahip olması gerekmektedir. Şu anda en güncel PHP sürümü PHP7’dir ve bu sürüm içerisinde önemli hız geliştirmeleri barındırmaktadır. Ayrıca HTTP/2 gibi güncel protokol desteği de bu alan içerisinde yer almaktadır. Chrome ya da Firefox gibi en popüler tarayıcılar HTTP’nin son sürümünü desteklemektedir. Ancak bundan tam performans alabilmek için sitenin yer aldığı sunucunun HTTP/2 bağlantılarını destekleyebilmesi gerekmektedir. HTTP/2 ile gecikme daha da düşmektedir ve bu da internet sitesinin daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır.