İster bir E-Ticaret sitesi, ister kişisel bir blog sayfası için doğru alan adı seçimi İnternet Dünyasının en zor işlemlerinden biri.

Unutmayın ki seçeceğiniz alan adı markanızın kimliğini oluşturacak. Tam da bu yüzden projenize ve amacınıza uygun bir alan adı seçmek oldukça önemli. Alan adı seçiminde en önemli konuların başında kesinlikle uzantılar geliyor.

Günümüzde pek çok uzantı seçeneği olsa da hala tüm Dünyaca geçerliliği olan .com uzantısından şaşmamak gerekiyor. Tabii ki .com le yetinmeyip aynı alan adı ile farklı uzantılar kullanmak da doğru bir tercih olacaktır.

Kısa ve Basit Seçimler

Örneğin son zamanlarda ülkemizde oldukça popülerleşen .ist uzantısı yerel anlamda markanıza pozitif katkı sağlayacaktır. Bir diğer önemli kısım ise şüphesiz hedef kitlemizi doğru seçmek.

Bu sayede tam da hedef kitlemizin dikkatini çekebilecek bir alan adı seçmek mümkün olacaktır. Alan adınızın akılda kalıcı olması belki de alan adı seçiminin en önemli noktası. Alan adı ne kadar sade ve kısa olursa hem okuması hem de hatırlanması o kadar kolay olacaktır. Bu yüzden tire ve noktalama işaretlerinden kaçınmak mantıklı bir tercih olacaktır.

SEO’ya Uygun Seçim Yapın

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonuna uygun bir alan adı seçmek sizi ve markanızı rakiplerinizin önüne taşıyacaktır. Doğru anahtar sözcük kullanımı, arama motorlarında daha kolay bulunmanızı sağlayacaktır.

Her alanda olduğu gibi alan adı seçiminde de farklı ve orijinal olmak çok önemli. Güncel değil her daim güncelliğini koruyacağına emin olduğunuz zamansız bir alan adı seçin aksi takdirde kalıcı olamazsınız.

Alan adınızı uzun süreli almalı ve geçerlilik süresi dolmadan uzatmanız oldukça önemli aksi takdirde başarıya ulaşmış olan alan adınızı kaybedebilirsiniz.

Kısacası yapmanız gerekenler oldukça basit, yaklaşık 9-10 karakterlik doğru bir seçim ile başarıya ulaşmak mümkün. İnternet artık hayatımıza yön veren en önemli alanlardan biri tam da sebepten alan adı seçimi oldukça hayati bir seçim.