Google Adsense, yayınlamakta olduğunuz web sitesi üzerinden pasif gelir elde etme olanağı sunuyor.

AdSense Nedir?

Google’ın reklam hizmeti olan Adsense’in temel amacı web sitesi sahiplerine çevrimiçi reklamlar üzerinden para kazanma olanağı sunmaktır. Google’ın reklam hizmetinin Adsense ve Adwords olmak üzere iki ayağı bulunmaktadır. Adwords, reklam verenlerin kullandığı bir hizmettir ve AdSense’de yayınlanacak reklamlar bu sistem tarafından belirlenir.

AdSense’in diğer reklam hizmetlerinden en büyük farkı, yayınlanan reklamların site içeriğine uygun olmasıdır. Örneğin bir moda blogunuz varsa, yayınlanan reklamlar da moda, giyim gibi kategorilerde olacaktır. Bu şekilde ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek reklamlar alabilir ve tıklamalar üzerinden ciddi meblağlar kazanabilirsiniz.

google ile nasıl para kazanılır

AdSense Hesabı Nasıl Açılır?

Google’ın reklam hizmetleriyle para kazanmaya başlamak için öncelikle https://www.google.com/adsense/start/ adresinden kayıt olmanız gerekir. Siteniz Google botları tarafından incelenecek ve başvurunuz olumlu ya da olumsuz sonuçlanacaktır. AdSense’e kayıt olmak için herhangi  bir ücret ödemek gerekmemektedir. Ancak Google reklam hizmetlerinin ciddi standartlara sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Siteniz “spam” olarak tabir edilen bir içeriğe sahipse, içerikler orjinal değilse AdSense başvurunuz kabul olmayacaktır. Aynı şekilde, yasadışı içeriklere sahip web sitelerine de reklam verilmemektedir. Düzenli olarak orijinal içerik üreten ve belli bir kitleye sahip bir web siteniz varsa, AdSense başvurunuz büyük ihtimalle olumlu sonuçlanacaktır. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra 1 saat içinde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

AdSense İle Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Başvurunuz onaylandığı takdirde AdSense panelinize bir kod yollanacaktır. Sitenize yerleştirdiğiniz kod, 10 dakika sonra aktifleşecektir. Kod aktifleştikten sonra yapılan her tıklama AdSense hesabınıza yansır ve 100 Dolar’dan itibaren para çekmeye başlayabilirsiniz. Ancak kazancınız bu miktara ulaştığında Google sizden AdSense hesabınızı doğrulamanızı isteyebilir.

Para alabilmek için hesabınız üzerinden ödeme seçeneklerini belirtmeniz gerekir. Banka havalesi ya da posta çeki gibi farklı yollardan ödeme alabilirsiniz. Google, bakiyenizden herhangi bir şekilde komisyon kesmeyecektir. Sitenizin hiti arttıkça tık başına daha yüksek kazanç sağlayan reklamlar yerleştirilecek ve kazancınız artacaktır. Ancak bu kazancı koruyabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor.

Google, reklam politikalarında organik tıklamalara önem vermektedir. Herhangi bir kaynaktan gelen yoğun tıklamalar tespit edildiği takdirde AdSense hesabınız dondurulacaktır. Dolayısıyla bu sistemde hileyle para kazanmanın mümkün olmadığını söylemek gerekir.

AdSense reklamlarını içeren sitenize ya da blogunuza AdBlock ile girildiğinde reklamlar kullanıcı tarafından görülmez. Bu yüzden AdBlock uygulamasını engellemeniz gerekir.

Reklam düzeni son derece önemlidir. Reklamlarınızı kullanıcının sayfayı takip etmesini engellemeyen ve göz önünde bulunan yerlere yerleştirirseniz tıklama oranı artacaktır.