Domain ile Hosting hizmetini farklı firmalardan satın alındığında bu hizmetleri kullanabilmek için birbirine bağlamak gerekmektedir. Bu durum internet sitesinin varlığı için son derece kritik bir adımdır. Kulağa her ne kadar teknik bir işlem gibi gelse de aslında domain ile hosting bağlantısını gerçekleştirmek son derece kolay bir şekilde yapılmaktadır. Domain kaydını ve hosting hizmetini aynı firmadan aldığınızda ise böyle işlem yapılmasına gerek duyulmamaktadır. Bu işlem kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır ancak bazı durumlarda DNS propogation işlemi en fazla 72 saate kadar sürebileceği söylenmektedir. Bunun yanı sıra işlem genellikle 4-5 saat içerisinde gerçekleşerek kullanıma hazır hale gelmektedir. En  ucuz domain satın almak için aradığınız domaini sorgulayabilirsiniz.

Bağlantı İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Domain hosting bağlantısını gerçekleştirmek için ilk olarak bir domain almanız, hosting kurulumu yapmanız ve ondan sonra bağlantı işlemini yapmanız gerekmektedir. Bu işlem domain’in Nameservers bilgilerini düzenleme, domain’in A kaydını ayarlama ya da domain’in DNS ayarlarını yapma gibi isimlerle de adlandırılmaktadır. Bu işlemde asıl yapılan şey domain’i internet sitesinin yer aldığı web sunucusunun dosyasına yönlendirmektir. Bu dosya genellikle “public_html” adındadır. Bu klasör domain’in kök-seviyesinde yer almaktadır ve en üsttedir. Domain bağlantısında domain bu klasör içerisinde yer alan “index” isimli dosyayı aramaktadır. Index dosyası internet sitesinin ana sayfasıdır ve bulunduğunda ziyaretçilere internet tarayıcısında gösterir. Bu şekilde internet sitesi ziyaret edilebilir hale gelmektedir. 

domain dns

Domain’in DNS’ini Değiştirmek

Domain’i aldığınız güvenli hosting hizmetine bağlamak için ilk olarak satın aldığınız servisteki profilinize gitmeniz gerekmektedir. Burada yer alan Domain’lerim ya da Alan Adlarım gibi bir yerden satın almış olduğunuz alan adına gelmelisiniz. Alan Adı ayarlarından yapmanız gereken şey DNS bilgilerini değiştirmenizdir. Örneğin farklı bir servisten aldığınız alan adını LimonHost’tan aldığınız sunucu hizmetine yönlendirmeniz için alan adının DNS kayıtlarını “ns1.limoncloud.net” ve “ns2.limoncloud.net” olarak değiştirilmesi yeterli olmaktadır. Bu işlemden sonra yapılması gereken ise DNS duyurusu adı verilen işlemin tamamlanmasını beklemektir. Bu işlem yaklaşık olarak 3-4 saat içerisinde tamamlansa da en fazla 72 saate kadar sürebilmektir. 

DNS Duyurusu Nedir?

DNS propagation olarak da bilinen DNS duyurusu esnasında domain DNS kaydının değiştirildikten sonra dünya çapında yer alan internet servis sağlayıcıların sunucularının önbellekteki DNS kaydının yenisiyle değiştirilmesi beklenmektedir. DNS önbellekleri farklı seviyelerdedir ve bazı durumlarda internet sitesinin ziyaretçileri hala daha eski sunucuya yönlendirilebilir. Bunun olmaması için DNS duyurusunun tamamlanması gerekmektedir. Sunucu önbelleklerindeki DNS kaydının yenisiyle değiştirilmesi ile beraber yaşanan bu durum ortadan kalkmaktadır.

DNS Duyurusu Neden Bu Kadar Uzun Sürer?

DNS duyurusu genellikle 3-4 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak bu işlem 72 saati bulmaktadır. Örneğin İzmir’de yaşayan birisi domain için nameserver bilgisini Los Angeles, California’daki bir sunucuya yönlendirdiğinizi düşünelim. Tarayıcıda internet sitesini aştığınızda istek ilk olarak bazı ISS düğümlerine gider. Düğümlerde yer alan bu sunucularda yerel DNS tampon bellekleri kontrol edilir ve daha sonra bu bağlantı İzmir’de yer alan yerel sağlayıcıya gönderilir. Buradan ise bir üst seviye olan İstanbul’daki sunuculara gönderilmektedir. İstanbul’da yer alan sunuculardan yurt dışına çıkış yapılmaktadır. Bu sunucular Avrupa’da yer almaktadır. Bağlantı Avrupa’daki sonuçlardan ise Amerika’nın New York şehrinde bulunan sunuculara gitmektedir. Buradan ise son olarak Los Angeles sunucularına erişir. Bu süre esnasında her bir servis sağlayıcısı düğümü kendi sunucularında yer alan DNS bilgisini kontrol etmektedir ve eğer bilgi farklıysa değişikliği yapmaktadır. Bu nedenle DNS değişikliklerinin geçerli olması uzun sürmektedir. 

domain hosting

Bağlantının Tamamlandığı Nasıl Anlaşılır?

Domain ve hosting bağlantısının ne zaman tamamlandığını söylemenin bir yolu yoktur. Bu bağlantı TTL, internet servis sağlayıcısı ve coğrafi lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Ancak bazı DNS kontrol araçları dünyanın farklı sunucularında yer alan DNS kayıtlarının değişip değişmediğini göstermektedir. DNS kontrolü yapılan ücretsiz servisler rastgele seçilmiş sunucuları kontrol etmektedir. Sonuç olarak tüm lokasyonlardaki sunucularda kayıt taraması yapılmış olmaktadır. Bu araçların en ünlülerinden bir tanesi Google’ın G Suite Toolbox Dig’dir. Bu aracı kullanarak duyurunun ne durumda olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir bilgisayarının komut ekranından “nslookup”, “traceroute” ya da “ping” komutlarıyla kontrol etmek mümkün olmaktadır. 

Windows’ta Komutları Çalıştırma

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda komut satırı ekranı Başlat menüsünün Tüm Programlar kısmından erişilebilmektedir. Komut satırı açıldıktan sonra nslookup işlemi için “nslookup domain.com” komutu, ping işlemi için “ping domain.com” ve traceroute işlemi için de “tracert domain.com” komutu kullanılmaktadır. Buradan mevcut IP adresinin bilgisi de elde edilmektedir. 

Mac’te Komutları Çalıştırma

Aynı komutlar macOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda da yapılabilmektedir. Bunun için “Uygulamalar” klasörü içerisinde yer alan “İzlenceler” klasöründe bulunan “Terminal” uygulamasını açmak gerekmektedir. Burada nslookup işlemi için “nslookup domain.com”, ping komutu için “ping domain.com” ve traceroute için “-l -e domain.com” komutu kullanılmaktadır. Bu komutları çalıştırdıktan sonra elde ettiğiniz bilgiler ile bağlantının tamamlanıp tamamlanmadığını anlayabilirsiniz.