Güvenli Değil Hatası Chrome’da Ne Anlama Geliyor?

Güvenli Değil hatası Google Chrome ve diğer tarayıcıların siteyi http protokolünü kullanmasından dolayı karşımıza çıkmaktadır. HTTP protokolü, man-in-the-middle ve diğer benzer saldırılara karşı zayıf ve kullanıcı ile sunucu arasındaki hassas veri akışı için uygun değildir.
HTTPS ise kullanıcı ile sunucu arasındaki veri akışını şifreler ve güvenli bir bağlantı yapılmasını sağlar.

SSL Sertifikası Nedir?

Secure Sockets Layer’ ın kısaltmasından meydana gelmiştir. Türkçe anlamı Güvenli Soket Katmanı olarak adlandırılmaktadır. SSL sertifikasi web sitenizde yer alan kodların ya da web sitenizin güvenliğini sağlamaz. SSL sertifikası ilk kez Netscape tarafından geliştirilmiş olan bir güvenlik protokolüdür.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL sertifikası, web sitenizin güvenliğinden sorumlu değildir. SSL sertifikası sadece sitenize giriş yapan kullanıcıların, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları, kart şifreleri, üye şifreleri ve telefon numaraları gibi özel bilgilerin korunmasını sağlamaktadır.

ssl sertifikası ne işe yarar

Güvenli Değil Hatası Nasıl Düzeltilir?

Limonhost.net olarak sitemiz üzerinden hosting paketi alan tüm kullanıcılarımıza ücretsiz olarak SSL sertifikası desteği verilmektedir. Hosting paketi satın aldıktan sonra SSL sertifikası otomatik olarak aktif edilmektedir. Ancak kimi zaman yazılımlardan kaynaklı olarak sayfanız da SSL yokmuş gibi algılanıp, URL kısmında ” Güvenli Değil ” ibaresi yer alabilmektedir.

Bu hatası düzeltmek için ise yapmanız gereken tek şey, cPanel’e giriş yaptıktan sonra Dosya Yöneticisi > public_html içerisinde yer alan .htaccess dosyasına sağ tık edit seçeneğini seçiyoruz ve aşağıdaki 3 satırlık kodu sayfanın en alt kısmına yapıştırıyor ve ” Değişiklikleri Kaydet ” butonuna tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.