Evden çalışmak her zaman kulağa harika gelmektedir. Ancak evden çalışmaya başlanıldığında durumun öyle olmadığı anlaşılmaktadır. Profesyonel olarak bakıldığında evden çalışmak bir lükstür aynı zamanda bir ofis ortamında çalışmaktan çok daha zordur. Ofis ortamı çalışma arkadaşları ile beraber sosyal bir ortamdır. Ancak bu bazı durumlarda dikkat dağıtıcı olabilmektedir. Diğer taraftan evde böyle sosyal bir ortam bulunmamakla beraber dikkat dağıtıcı etmenler daha etkili olmaktadır. Ayrıca evde çalışmayı kontrol eden herhangi bir kimsenin olmaması da negatif bir etki olarak kabul edilmektedir. Ayrıca daha rahat kıyafetlerin giyilmesi de aslında güzel bir avantaj olarak görülse de aslında öyle değildir. Kısacası evde çalışmaya başlamadan önce atılması gereken bazı önemli adımlar bulunmaktadır. 

Çalışma Alanı Belirlemek

Evde çalışma fikri ile beraber akıllara gelen şeylerden bir tanesi de evde çalışma ortamının son derece rahat olacağı gerçeğidir. Ancak salonda ya da balkonda çalışmak dikkatleri dağıtmaktadır. Evde çalışmak için öncelikle çalışma ortamının oluşturulması gerekmektedir. Burada en sağlıklı seçenek salonun ya da odanın bir kısmını çalışmaya ayırmak yerine komple bir odayı çalışma odası yapmak daha başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Ancak bu durumun geçerli olmadığı durumlarda da koltukta ya da yatakta çalışmak yerine yemek masasında, sessiz bir ortamda çalışmak da yararlı olmaktadır. Çalışma ortamını belirlerken yapılması gereken televizyon ya da cep telefonu gibi dikkat dağıtıcılardan uzak, sessiz ve doğal ışık alan bir yeri seçmek çalışmayı olumlu yönde etkilemektedir.

Çalışma Saatleri

Belirli Çalışma Saatleri

Yapılması gereken ilk şeylerden bir tanesi tıpkı ofis çalışmalarında olduğu gibi bir mesai saati belirlemektir. Çalışmaya başlanacak saati, verilecek araları ve günün bitiş saatini belirlemek evden çalışma konusunda verimi arttıran önemli noktaların başında gelmektedir. Evden çalışan şirket çalışanları çalışma saatlerini belirlerken yöneticilerinin müsait olmasını istediği saatleri ve iş arkadaşları ve müşteriler ile iletişime geçebilecekleri makul saatlerin seçilmesi gerekmektedir. Ancak freelancer olarak çalışan kişiler çalışma saatlerini belirleme konusunda daha esnek davranabilmektedir. Evden çalışanların her gün saat 9-5 arası çalışması gerekmemektedir. Evden çalışmada önemli olan nokta en verimli saatlerde çalışmaktır. Freelance olarak çalışanlar ise bu konuda daha şanslıdır. Hatta bazıları daha rahat ve disiplinli hissettikleri için gece saatlerinde bile çalışmayı tercih edebilmektedir. 

Çalışma ile Kişisel Zamanı Ayırmak

Çalışma saatlerini ayarlamak önemlidir ancak bununla beraber yapılan plana, çalışma saatlerine ve kişisel saatlere saygı göstermek gerekmektedir. Çalışma günlerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi belirlenen süreyi aşmamaktadır. Çalışma zamanının kişisel zamana sarkması iş kaynaklı stresin de kişisel zamana sarkması anlamına gelmektedir. Ayrıca bu şekilde üretkenlik de düşmektedir. Günün bu iki kısmına dikkat etmek komple çalışma deneyimine etki etmektedir. Akşamları ailesiyle ya da arkadaşlarıyla vakit geçirmek yerine çalışmaya devam eden kişilerin üretkenliği kısa sürede önemli ölçüde düşmektedir. Bunun önüne geçmek için makul bir çalışma ve kişisel zaman planı yapmak ve bu plana sadık kalmak son derece önemlidir. 

İş Akışını Planlamak

Verimli çalışmayı korumanın kesin yöntemlerinden birisi de iş gününü ve iş akışını planlamaktır. Çalışmaya başlamadan önce o gün için öncelikleri belirlemek, bu işlerin ne kadar süreceğine dair sağlıklı bir tahminde bulunmak ve kalan zamanda ne yapılması gerektiğini planlamak gerekmektedir. Ayrıca benzer bir şekilde yatmadan önce birkaç dakikalığına ertesi gün yapılması gerekenleri belirlemek de faydalı olmaktadır. Bir sonraki günü planlamak bazı kişilerin uykuya dalmasını zorlamaktadır. Bu gibi durumlarda planlamayı sabah kahvaltısında ya da işten önceki sabah rutininde yapmak daha yararlı olabilmektedir. Bunu yaparken öncelikliği yüksek olan işleri ilk sıraya koymak, en zorlayıcı işi günün en enerji dolu saatlerine denk getirmek ve gün içerisinde çeşitli ödüller belirlemek günün kolay bir şekilde geçmesini sağlayacaktır.

çalışma zamanı

İşe Gider Gibi Giyinmek

Evden çalışırken birçok gün yüz yüze görüşme yapmadan geçmektedir. Ancak bu pijamalar ile çalışmayı gerektirmemektedir. Sabahları sanki dışarda çalışır gibi davranmak ve duş almak, diş fırçalamak ve işe gider gibi giyinmek disiplin sağlamaktadır. Bu şekilde beyin önündeki sürecin rahatlama değil çalışma süreci olduğunu anlamakta ve vücudun enerji seviyelerini ona göre hazırlamaktadır. Eşofman altı ve t-shirt daha rahat olabilir ancak çalışma motivasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Evden çalışma sürecinde adapte olması en zor kısımlardan birisi kıyafettir. Çünkü insan beyni rahat olana yönelmeye çok yatkındır. Her ne kadar plan yapma eve o plana sadık yapmak kulağa zor gibi görünse de kıyafet alışkanlığını oturtmak daha zordur.

Çalışma Ortamının Temiz ve Düzenli Tutulması

Ofisin aksine evde temizlikten sorumlu bir çalışan yoktur. Bununla beraber çalışma ortamının temiz ve düzenli olması gerekmektedir. Dağınık bir ortam aynı zamanda çalışma verimini de düşürmektedir. Odaklanmış, organize ve verimli bir çalışma düzenli olmaktan geçmektedir. Dağınık bir ortam aynı zamanda birçok dikkat dağıtıcıya da sahiptir. Bu da verimin ekstra olumsuz etkilenmesi demektir. Haftalık bir temizlik planı bu konuda yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda haftalık planlama iş saatleri içerisinde de temizlik yapılmasının önüne geçmektedir.