WordPress ile yapacağımız websiteler sadece hayal gücümüzle sınırlıdır. Bir websitesinin de en önemli kısmı kullanıcı arayüzü yani temadır. Tema, kullanıcı arayüzü ya da front-end diye adlandırılan kısım, websitenizdeki ziyaretçiler için hem kullanılabilirlik içermesi açısından hem de ziyaretçilerinizin websitenizde bulunan içeriğe en hızlı, en kolay ve en zahmetsiz şekilde erişebilir kılması açısından önemlidir.

Şimdi bu adımları görelim.

WordPress Tema Yükleme Adımları

WordPress Yönetici Ekranına giriş yaparak sol tarafta bulunan Görünüm menüsünden Temalar seçeneğine tıklıyoruz.

Sayfamızın üstünde bulunan Yeni Ekle butonu ile WordPress’in kendi mağazasından yüzlerce ücretsiz alternatiflere göz atabilme imkanına sahip olabiliyoruz.

Daha sonraki sayfada ise var olan temaların bir kısmını görebiliyor olacaksınız. Eğer size uygun temanız için bir anahtar kelimeniz mevcut ise bu anahtar kelime ile sağ üst köşeden arama yapabilirsiniz. Arama yapacağınız sözcükler ingilizce olmalıdır. Örneğin; business, personal, child, baby, kitchen vb.

Tema Yükle sayfasında bulunan Metro CreativeX teması hoşuma gittiği için, bu temayı yüklemeyi seçiyorum. Bunun için mouse ile temanın üzerine gelip tıklamadan Kur butonu aktif olduğunda Kur butonuna tıklamam gerekli.

Kur butonuna tıkladıktan sonra bir kaç saniye süre ile Yükleniyor… bilgisini görünecektir. Bunun için aşağıdaki ekran görüntüsünü kontrol edebilirsiniz.

Yüklenme adımı tamamen bittikten sonra butonun adı kendiliğinden Etkinleştir olarak değişir ve bu buton ilke yüklemesini gerçekleştirmiş olduğumuz ilgili temanın yayına alınmadan önceki son adımıdır.

Yüklediğimiz temayı etkinleştirdikten sonra ise artık WordPressimiz yenilenen yüzü ile ziyaretçilerimizin hizmetine hazır hale gelmiştir. Tebrikler!

Unutulmamalıdır ki, her tamanın yönetim arayüzü, tema ayarları, deneme içerik yüklemesi gibi bir veya birden fazla özellik ya da seçenek bulunabilir. Bu temalar, temayı yapan kişi ya da kurumun üretimi sonucu oluşan özellikler olup, her temada aynı özellik bulunmayabilir.

Ayrıca yüklediğiniz ve kullandığınız temaya ek olarak tema ile beraber 3. parti wordpress eklentileri kurup kullanmanız, temanızı olumsuz etkileyebilir. Bunun için temanın üreticisi ya da destek sayfasından yardım alabilirsiniz.

Yeni kurmuş olduğunuz tema ile beraber kurulumunu yapmanız gereken farklı 3. parti wordpress eklentilerine ihtiyaç duyabilirsiniz.