Bilgisayarların lüks tüketimden çıkıp günlük hayatın bir parçası olması ve hızlı internet bağlantısının geniş kitlelerin evine girmesi ile beraber internetin gerçek potansiyeli de ortaya çıktı. Bunun yanı sıra e-ticaret sektörünün gelişmesi, güvenlik önlemleri, mobil cihazlarda teknolojinin ilerlemesi ve ödeme yöntemlerinin daha sofistike hale gelmesi ile beraber internetten para kazanmanın önü açıldı ve günümüzde de oldukça yaygın bir hale geldi. Günümüzde evden çalışarak para kazanmanın yolları oldukça çeşitlidir. İnternetten para kazanmak için farklı alternatiflere göz atmak ve doğru yöntemi seçmek önemli noktalardan bir tanesidir. Üstelik internetten para kazanma yöntemlerinin büyük bir çoğunluğunun maliyeti de oldukça düşüktür ve bu nedenle önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ancak internetten para kazanma yöntemlerinde rekabet oldukça yüksektir ve başarılı bir iş modeli oturtmak  zaman almaktadır ve kolay bir şey değildir. Bu nedenle internetten para kazanmaya başlamadan önce doğru adımların belirlenmesi gerekmektedir.

Blog Yazmak

Blog uzun zamandır hala hayatımızda olan bir kavram. Ayrıca sosyal medyanın popülerleşmesi ile beraber blog yazmanın önemi bir kat daha arttı. Günümüzde blog yazmak için birçok platform bulunmaktadır. Blogspot ya da tumblr gibi platformlar bunlardan en çok tercih edilenlerin başında gelmektedir. Birçok kişi bu platformlarda blog oluşturmaya başlayarak evden para kazanabilmektedir. Blog oluşturarak para kazanmak para zaman isteyen bir şeydir ve düzenli olarak gönderi oluşturulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra blog platformlarının yerine hosting satın alıp kişilerin kendi internet sitelerini oluşturması daha yararlı olmaktadır. Blog platformlarında Adsense gibi reklam ağlarından gelen reklamlar blogun tek gelir kalemidir. Ancak kişisel sitelerde yer alan bloglar sadece reklam ağlarından değil aynı zamanda hitap ettiği alanda yer alan markalardan da reklam almaktadır. Bu sayede elde edilen gelir arttığı gibi aynı zamanda blog sahipleri de kişisel markalarını oluşturma şansını elde etmektedir. Blogun ilk adımlarında blog platformları yerine basit WordPress hosting seçeneklerini tercih etmek ve trafik yükseldikçe diğer seçenekleri değerlendirmek daha başarılı bir yöntem olarak kabul edilmektedir. 

Dropshipping

Dropshipping

Dropshipping bir süredir internetten para kazanmanın önemli yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Dropshipping kısaca stok sahibi olmadan satış yapma olarak özetlenmektedir ancak bundan daha kompleks bir yöntemdir. Bu yöntemde satıcı, sattığı ürünü stokta tutmak yerine üçüncü parti sağlayıcıyı kullanmaktadır ve ürün direkt olarak sağlayıcıdan alıcı gönderilmektedir. Sonuç olarak satıcı direkt olarak ürünle temasta bulunmamaktadır. Dropshipping yönteminin en büyük avantajları arasında düşük maliyetle ve kolay bir şekilde kurulabilmesi, geniş yelpazede ürün seçimi yapılabilmesi, müşteriye olan yaklaşımların kolay bir şekilde değiştirilmesi ve test edilmesi, kolay bir şekilde büyütülmesi gelmektedir. Ancak en önemli avantajı bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile dünyanın her yerinden yapılabilmesidir. Günümüzde bir internet sitesi ile kolay bir şekilde Dropshipping yapılabilmektedir. Hosting servisleri tarafından ücretsiz sunulan site oluşturucular sayesinde bir e-ticaret sitesi kurmak ve satış yapmaya başlamak çok kısa sürmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey doğru bir sağlayıcının seçilmesidir. 

Affiliate Marketing

Affiliate Marketing özellikle çevrim içi perakende markalarının artması ile beraber giderek tercih edilen para kazanma yöntemlerinden birisi haline gelmiştir. Özellikle Amazon başta olmak üzere birçok servisin affiliate marketing seçenekleri bulunmaktadır. Bu yöntem ile başka birisinin ürününü tanıtarak her affiliate için özel olarak verilen takip özelliğine sahip link ile ürün satılmaktadır ve yapılan satış başına komisyon alınmaktadır. Günümüzde yapılan ürün incelemeleri önemli bir affiliate marketing yöntemidir. İnsanlar internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında affiliate oldukları ürünleri ya da servisleri inceleyerek kendilerine ait linki dağıtmaktadır. Bu link üzerinden yapılan tüm satışlarda affiliate sahibi pay almaktadır. 

Affiliate Marketing

Affiliate Marketing her ne kadar kulağa Dropshipping gibi gelse de aslında iki yöntem büyük farklara sahiptir. Dropshipping’de kişiler fiyatları kendileri belirlemektedir ve müşteri hizmetleri yönetimini de kendileri yapmaktadır ancak Affiliate Marketing yönteminde fiyatlar belirlenmiştir ve bu fiyatlar üzerinden komisyon sağlanmaktadır. Ayrıca affiliate marketing sahipleri müşteri hizmetleri ya da ürün gönderimi ile uğraşmamaktadır. Bununla beraber Affiliate Marketing için bir pazarlama stratejisi geliştirmek ve bunu uygulamaya koymak Dropshipping yöntemine göre çok daha basittir. 

Eğitmenlik Yapmak

İnternetten para kazanmanın önemli yöntemlerinden birisi de insanları bilgi birikimlerini, bundan yararlanmak isteyenlere ulaştırmasıdır. Birçok kişi internette yer alan eğitimlerden yararlanarak kendilerine yeni şeyler katmaktadır. Udemy, Khan Academy, Udacity, Coursera gibi platformlar birçok kişi tarafından tercih edilen popüler eğitim platformlarının başında gelmektedir. Bu sitelerden dil, müzik enstrümanı çalma, fotoğraf çekme ya da internet sitesi yapma öğrenilebilmektedir. Ancak eğitmenlik sadece bu platformlar ile sınırlı kalmamaktadır. Popüler platformlarda yer alan eğitmenler YouTube, sosyal medya platformları ve kendi siteleri ile eğitimlerine olan ilgiyi arttırmaktadır. Bazı eğitmenler sundukları eğitimin  bir kısmını YouTube’dan ya da kendi sitelerinden ücretsiz sunarak daha çok kişiye erişmeyi hedeflemektedir.