Hosting hesabınızın bağlı olduğu cPanel üzerinden alan adı yönlendirme işlemini yapabilirsiniz. Hesabınıza eklediğiniz alan adlarınızı dilediğiniz web adreslerine ya da web servislerine yönlendirebilirsiniz. Bu sayede hem alan adınıza ait e-posta hizmeti gibi cPanelin sunduğu ek hizmetleri kullanabilir, hem de web sayfanızı başka bir adrese yönlendirmiş olursunuz.

 

Kullanılabilecek Sistemler

İçeriğimizde ki yöntem Linux cPanel üzerinden alan adı uzantıları yönlendirmeleri kapsamaktadır. Diğer hosting panellerinde de benzer şekilde yönlendirme yapılabileceği gibi .htaccess dosyası üzerinden de yönlendirme yapılabilir.

Alan Adı Yönlendirme İşlemi

Yönlendirme işlemi için öncelikle alan adınızın cPanel hesabınıza eklenmiş olması gerekir. Eğer hesabınızda alan adınız ekli değilse alan adınızı “Eklenti Etki Alanları” buıtonundan eklemelisiniz. Kayıtlı alan adlarınızdan birini yönlendirmek için cPanelin “Etki Alanları” başlığı altındaki “Yeniden Yönlendirmeler” butonunu kullanacağız.

cPanel Üzerinden Alan Adı Yönlendirme
cPanel Yeniden Yönlendirmeler

“Yeniden Yönlendirmeler” alanında öncelikle size yönlendirme tipini soracaktır. Burada seçeceğiniz yönlendirme tipi SEO açısından önemlidir. Kalıcı (301) ve Geçici (302) olarak iki tip yönlendirme seçilebilir. Kalıcı 301 yönlendirme yaptığınız sitelerde, arama motorları alan adına ait bir index olmadığını ve yönlendirilen sayfayı dikkate alması gerektiğini düşünür. Geçici 302′ de ise arama motorları alan adınıza ait bir kayıt olduğunu ve yönlendirmenin sadece geçici olduğunu düşünür. Bu durum özellikle web sitenizde yapacağınız kısa süreli güncelleme, taşıma vb. işlemlerde sitelerin erişiminin kesilmemesi için kullanılabilecek bir yöntemdir.

Aynı zamanda bu ekranda alan adınızın başında www. ile ya da www. olmadan ya da her iki durumda da yönlendirilmesini seçebilirsiniz.

Burada seçebileceğiniz bir diğer ayar da WildCard yönlendirmedir. Bu yönlendirme sayesinde, yönlendirmeyi yeni dizindeki aynı dosya adına yapabilirsiniz. WildCard yönlendirme ile www.deneme.com/test.html adresi, yönlendirdiğiniz www.denemeyonlendirme.com adresine değil, www.denemeyonlendirme.com/test.html adresine gidecektir.

cpanel üzerinden alan adı yönlendirme
Yeniden Yönlendirme Eklemek

Yönlendirme tüm alan adına yapılabileceği gibi sadece tek bir sayfaya da yapılabilir. www.deneme.com/ mevcut yerinde adresi çalışırken, www.deneme.com/test.html adresini başka bir yere yönlendirebilirsiniz. Bunun için alan adınızı seçtikten sonra /’dan sonraki adresi belirtmeniz gerekir.

Hepsi bu kadar,

LimonHost iyi çalışmalar diler