Sitenizi geniş bir kitleye ulaştırabilmek için arama motorlarında, özellikle Google’da görünür olmanız gerekir. Google, sisteme kaydolan web sitelerini belli algoritmalar üzerinden değerlendirerek sıralamadaki yerini belirlemektedir. Bu sıralamada üst sıralara çıkmak için de iyi bir strateji izlemelisiniz. Google Analytics ve Search Console gibi eklentilerle arama motorlarındaki yerinizi görebilirsiniz.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında detaylı bilgi veren ve analiz yapan bir programdır. Analytics’in basit bir hit sayacı olmadığını belirtmek gerekiyor. Bu eklenti, sitenizi ziyaret eden kişilerin profillerini çıkararak detaylı bir analiz vermektedir. Ziyaretçilerinizin hangi sitelerden geldiğini ve gelen trafiğin kaynağını (arama motorları, diğer siteler, reklamlar) Google Analytics sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu program aynı zamanda ziyaretçilerinizin hangi ülkeden, şehirden giriş yaptığından kullandıkları tarayıcılara kadar birçok konuda bilgi veriyor.

Tamamen ücretsiz bir program olan Google Analytics’i kullanmak için Adwords’e kayıt olmanız gerekmemektedir.

Google Analytics’i WordPress’e Nasıl Ekleyebilirim?

WordPress ile kurduğunuz web sitesine Google Analytics eklentisini ekleyebilmek için öncelikle bir hesap almanız gerekir. http://www.google.com/analytics/tr-TR/ adresi üzerinden ücretsiz kayıt olarak hesap alabilirsiniz. Sitenizin trafiğini görüntüleyebilmek için bir Javascript kodu kullanmanız gerekecektir. Hesabınıza giriş yaparak bu koda ulaşabilir ve WordPress sitenizdeki ziyaretçi trafiğini Analytics hesabınız üzerinden görüntülemeye başlayabilirsiniz. Kodu kullanmaya hazır değilseniz, istediğiniz zaman tekrar ulaşabilirsiniz.

Analytics kodunu sitenize eklemek için admin paneline giriş yapmanız gerekir. Sol taraftaki menüden Görünüm/Düzenleyici yolunu izledikten sonra adınıza kayıtlı olan sayfa isimleriyle karşılaşacaksınız. Trafiğini görüntülemek istediğiniz sayfanın hosting panelini açtıktan sonra header.php dosyasını seçmeniz gerekir. Bu dosyada CTRL+F ile arama yaparak kodu <head> taglarının arasına yerleştirdiğiniz andan itibaren site trafiğiniz analiz edilecektir.

Google Search Console

Search Console, tıpkı Google Analytics gibi ücretsiz bir hizmettir. Bu hizmetin temel amacı ise Google Arama sonuçlarında sitenizin yerini göstermek ve daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olmaktır. Search Console, kayıt gerektirmeyen bir uygulama olmakla birlikte kayıt olmanız hâlinde siteniz Google’a daha iyi optimize olabilir. Bu eklenti sitenizin Google sıralamasındaki yerini ve hareketlerini detaylı bir biçimde analiz olanağı sunmaktadır.

Google Search Console’u WordPress’e Nasıl Ekleyebilirim?

Öncelikle https://www.google.com/webmasters/tools/home?pli=1 adresi üzerinden Search Console sayfasına ulaşarak kendi web sitenizi eklemeniz gerekir. Doğrulama işlemlerini yaptıktan sonra, WordPress’in site yöneticisi sayfasından Eklentiler/ Yüklü Eklentiler/ Ayarlar dizinine girmeniz gerekir. Burada “Search Console” bölümünün altındaki “Siteyi Yönet” butonuna tıklayarak Search Console’u aktifeştirebilirsiniz.