Açık kaynaklı kodlama olanağı sağlayan WordPress, bugün web sitesi yapmak için en çok tercih edilen platformlardan biri. WordPress ile iyi bir web sitesi yapmak için basit bir tasarım bilgisi yeterli olacaktır. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip platform üzerinden kolaylıkla web sitesi yapabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Sitenizi arama motorlarında görünür kılmak, ziyaretçilerinize daha iyi bir gezinti imkânı sunmak ve reklamlardan yüksek gelir elde etmek için sitenizi optimize etmeniz gerekir. Optimizasyon işlemi, hem web sitenizin daha hızlı açılmasını ve ögelerin kısa sürede yüklenmesini sağlayacak hem de sitenizin rekabet gücünü arttırarak belli anahtar kelimeler girildiğinde öne çıkmasını sağlayacaktır.

WordPress Optimizasyon Eklentileri

Gelişmiş bir tasarım olanağına sahip olan WordPress, hosting paketlerinde bazı eklentileri de sunmaktadır. Bu eklentiler, içerik üretirken ya da sayfaları düzenlerken optimizasyon sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Söz konusu eklentileri kullanarak web sitenizi başta Google olmak üzere arama motorlarında görünür kılabilir ve siteniz için daha kaliteli içerikler üretebilirsiniz.

Seo By Yoast

Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan bu eklenti, ürettiğiniz içeriklerin SEO uyumlu olmasına yardımcı olmaktadır. Seo By Yoast eklentisiyle belirlediğiniz anahtar kelimenin metin içerisinde ne kadar kullanıldığını ve kullanımın iyi bir optimizasyon için yeterli olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca kod parçacığını düzenleyebilir, site haritası oluşturabilir ve robots.txt ve .htaccess dosyalarını düzenleyebilirsiniz.

All In One Seo Pack

Bu eklenti, özellikle WordPress tabanlı ticari sitelerde tercih edilmektedir. Seo By Yoast’ın sahip olduğu bütün avantajlara sahip olmakla birlikte, e-ticaret siteleri için gelişmiş optimizasyon sağlamaktadır. Açıklama, etiket ve anahtar kelime ayarlama özelliklerine sahip olan bu eklenti yeni oluşturulan sayfaları statik hale getirerek her statikte meta ayarlarını düzenleme olanağı sağlamaktadır.

Seo Friendly Images

Seo Friendly Images eklentisi, WordPress ile yaptığınız web sitenize eklediğiniz resimlerin SEO uyumlu olmasına yardımcı olur. Söz konusu eklentiyle resimlerinizi optimize edebilir, title açıklamalarını ve alt metinlerini sitenizin arama motorlarında çıkmasını sağlayacak biçimde ayarlayarak web sayfanızdaki resimlerin optimizasyonunu yapabilirsiniz.

Google XML Sitemaps

Site haritası, web sitesinin optimizasyonu için önemli bir ögedir. Web sitesindeki tüm sayfaların linklerinin mevcut olduğu .xml uzantılı dosyaya site haritası (sitemap) denir. Site haritası olan bir sayfanın arama motorlarında indekslenmesi daha kısa sürecektir. Google XML Sitemaps eklentisiyle site haritasını düzenleyebilir ve sayfanızın arama motorlarında listelenmesini sağlayabilirsiniz.