Bir blog sistemi olarak tasarlanan WordPress, açık kaynak kodlama imkânı sayesinde birçok web sitesinin altyapısında kullanılıyor. WordPress, kullanıcılarına yalnızca blog yayını yapma imkânı sunmuyor. WordPress altyapısı, sosyal medya platformundan e-ticaret sitesine kadar birçok web sitesini hazırlama ve yayına sokma imkânı taşıyor. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan WordPress ile site yapmak için temel bir tasarım bilgisi yeterli olacaktır.

WordPress’i başta Blogger olmak üzere diğer blog altyapılarından ayıran ise php, html, javascript gibi eklentiler ile kompozisyon yaratma olanağına sahip olması. Diğer blog platformlarında kodlama yalnızca tema ve basit eklentiler için kullanılabilirken, WordPress kullanıcıya bu tür kompozisyonlarla sınırsız bir tasarım olanağı sunuyor. Sistem üzerinden oldukça uygun fiyatlarla alan adı alarak sitenizi kısa sürede yayına sokabilirsiniz.

Kurulum İçin Yapılması Gerekenler

  • Alan adı: Sitenizin altyapısını hazırlamak ve yayına sokmak için öncelikle bir alan adı almanız gerekir. WordPress üzerinden hosting paketlerine dahil bir alan adı satın alabilir ya da daha önce başka bir yerden alan adı aldıysanız WordPress hostinginizi bu alan adına yönlendirebilirsiniz.
  • Hosting: Ana sayfadan “Paketler” seçeneğine tıklayarak hosting paketlerinden birini seçebilir ve satın alabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz .wordpress.com uzantılı ücretsiz web sitesi seçeneğinden de yararlanabilirsiniz ancak ücretsiz hizmetin sunduğu hosting alanı oldukça kısıtlı olacaktır.
  • FTP: Bilgisayarınızdaki dosyaları hosting veri tabanına yüklemek için FTP kullanmanız gerekir. Özellikle Dreamweaver gibi programları kullanıyorsanız kodları FTP yoluyla yüklemeniz daha güvenli olacaktır. Filezilla programı WordPress ile site yapmak için oldukça uygun.
  • WordPress Programları: Sitenizi iyi bir biçimde yönetebilmek için WordPress’in webmaster programlarını indirmeniz gerekecektir. http://tr.wordpress.org adresine girerek sağ kısımdan programları indirebilir ve sitenizi bu programlarla yönetmeye başlayabilirsiniz.

Kurulum

WordPress altyapısı üzerinden site kurmak için öncelikle veri tabanını oluşturmanız gerekir. FTP server, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileriniz hazır olduktan sonra bir data base yazılımı edinerek sitenizin veri tabanını oluşturmaya başlayabilirsiniz. pHpMyAdmin, bu tür işlemler için oldukça tercih edilen bir program. “MySQL Localhost” üzerinden sitenizin veri tabanını oluşturarak kısa sürede yönetmeye başlayabilirsiniz.

Server bağlantısını yaptıktan sonra bilgisayarınızdaki dosyaları Web Server’a göndermeniz gerekir. Bu işlem için Filezilla’yı ya da başka bir FTP programını kullanmanız gerekecektir. Dosyalarınız Server’a gönderildiğinde sitenizin altyapısı tamamen hazır olacaktır. www.websitesi.com/wp-admin/install dizinine ulaşarak sitenizin kurulumunu bitirebilirsiniz. Web siteniz, kurulum bittikten sonra kısa süre içinde ulaşılabilir hâle gelecektir. Bu aşamadan sonra WordPress üzerinden bir tema seçerek sitenizi düzenleyebilirsiniz.