Cpanelinizde MySQL veri tabanınızı sitenizde değilde kendi yazdığınız programınızda veya uzaktan bağlantı kurarak kullanmak mümkün mü ?

Evet mümkün, bilgisayarınızı çeşitli yazılımlar kullanarak paneliniz de bulunan veritabanınıza bağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı Remote MySQL istemcisi olarak ayarlamanız için öncelikle Cpanelinizden bağlantı için izin vermeniz gerekiyor.

Bağlantı sağlamanız için kullanabileceğiniz ücretsiz programlar bulabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanlardan biri MySQL Workbench’ tir.

Remote MySQL Bağlantısına İzin Vermek

İlk olarak, veritabanınıza erişecek olan IP den emin olmanız gerekiyor. İnternet’e çıkış IP adresinizi Google a ‘WhatisMyIP’ yazarak ta öğrenebilirsiniz.

IP adresinizden emin olduktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek veritabanınıza erişeceğiniz IP adresine izin verebilirsiniz.

makaleresim1

Cpanelinizde ki Veritabanları(Databases) bölümünden Uzak MySQL(Remote MySQL) kısmını giriyorsunuz.

makaleresim2

Uzak MySQL(Remote MySQL) bölümüne eriştikten sonra veritabanına erişmek istediğiniz bilgisayarın daha önce Google dan bakarak öğrendiğimiz IP adresini Ana Bilgisayar Ekle(Add Host) diyerek sağlayabilirsiniz.

Bu alan sadece tek IP ile sınırlı değildir. Veri tabanına erişmek istediğiniz bilgisayarların ihtiyacınız olduğu kadarın IP’ sini dilediğiniz gibi ekleyebilirsiniz.

Wildcard Kullanarak IP Adreslerine İzin Verebilirsiniz

Değişken bir IP adresine sahipseniz bu bağlantıyı sorunsuz gerçekleştirmeniz için joker sembolü olan ‘%’ işaretini eklerseniz, belirttiğiniz aralıktaki bütün IP adreslerine izin verecektir. Örnek olarak;

190.90.90.1 ve 190.90.90.240 aralığında ki bütün IP adreslerinin kabul edilebilmesi için 190.90.90.% yapmanız yeterli olacaktır. Ama veri tabanınızı çok fazla IP ye karşı savunmasız bırakacağı için biz bunu kesinlikle önermiyoruz.

Bu şekilde Cpanelinizde bulunan veritabanınıza uzaktan erişim sağlayabilirsiniz