AdSense, Google’ın yönettiği bir reklam ağıdır. Blog sahiplerine, internet sitesi sahiplerine ve YouTube yayıncılarına reklam gösterimi karşılığında para kazandırmaktadır. Bu reklamlar metin mesajları, görseller, videolar ve diğer şekillerde olabilmektedir. Kısacası Google pazarlanabilir içerikte reklam yer alması için para ödemektedir. Bu özel reklam şirketlerinden çok daha iyidir çünkü şirketler kendi reklamlarının Google AdSense üzerinde gösterilmesi için yüksek miktarda para ödemektedir. Google AdSense özünde burada reklam vermek isteyenler ile reklam gösterimi sağlayacak kitlesi olanlar ile bir aracılık işlemi yapmaktadır. Burada reklam gösterimi değil tıklama önemlidir çünkü Google reklama tıklanma başına bir ücret ödemektedir. 

AdSense Reklamları Nasıl?

Google AdSense ile bir internet sitesinde farklı türde reklamlar göstermek mümkündür. Bu reklam türlerinin kendilerine has bazı örnekleri bulunmaktadır. AdSense kullanıcılara metin reklamları, görüntülü reklamlar, bağlantı blokları, zengin medya ve mobil reklamlar gibi reklam türleri sunmaktadır. 

Metin Reklamları

Metin reklamları başlık, bir ya da iki satırlık metin ve internet sitesi adresi olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Metin reklamları yatay, dikey ya da kare olarak kullanıcının isteğine göre yerleştirilebilmektedir. 

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü ya da hareketli reklamlar metin reklamlarından çok daha dikkat çekicidir. Metin reklamlarına benzer bir şekilde dikey, yatay ya da kare olarak gösterilmektedir ve 17 formata sahiptir. Görüntülü reklamlar 150 KB gibi oldukça düşük bir boyuta sahiptir ve bu nedenle bir web sitesinin yüklenmesinde gecikmeye neden olmazlar.

Zengin Medya

Zengin medya görüntülü reklamlara oldukça benzer bir reklam türüdür. Zengin medya ile gömülü video, Flash ya da HTML içerikler gösterilebilmektedir. Zengin medya reklamları en ilgi çekici reklamlardan birisidir ve bu nedenle rekabet yüksektir. Ancak son zamanlarda Flash’ın geride bırakılması nedeniyle Flash içerik tercih edilmemektedir. 

Mobil Reklamlar

Mobil reklamlar ekranlara duyarlıdır ve bu nedenle mobil cihazlarda en verimli şekilde gösterilmektedir. Android, iOS ve tam HTML tarayıcı barındıran her cihaz ile beraber WAP tarayıcıya sahip cihazlarla da kullanılabilir ancak iki platform arasında bir seçim yapılması gerekmektedir. Mobil reklamlar sadece metin ya da resim şeklinde gösterilmektedir. 

mobil reklamlar

AdSense’i Nasıl Kullanmalı?

Blog, forum ya da diğer türde internet siteleri için reklam gelirleri oldukça mantıklıdır. Bu tarz siteler zaten günlük belirli bir sayıda trafik sayısına sahip olan sitelerdir. İnternet sitesinde trafik ve etkileşim arttıkça reklamdan elde edilen gelir de o kadar yükselmektedir. Ancak diğer taraftan bir işletmenin internet sitesine ya da online portfolyo sitesine reklam koyulmamalıdır. Burada profesyonel olmayan bir görünüm ortaya çıkmaktadır ve ziyaretçilerde site sahibinin para konusunda çaresiz olduğu hissini uyandırmaktadır. Bu nedenle AdSense’in kullanılacağı site son derece önemlidir. AdSense sunduğu çeşitli reklam araçları, istatistik seçenekleri ve diğer özellikleri ile reklamdan gelir elde etme konusunda en doğru tercih olarak ön plana çıkmaktadır. 

AdSense ve Domain İlişkisi

Herkes bir internet sitesi açıp AdSense üzerinden para kazanabilir ancak bunu yapabilmek için ilk önce Google tarafından belirlenmiş olan kriterlere uymak gerekmektedir. Bu kriterlere uyduktan sonra AdSense ile para kazanmak mümkündür. Ancak reklam gösterimi başladıktan sonra kuralları ihlal etmek reklam gelirlerinin kesilmesine neden olmaktadır. Bu noktada alan adı ve site içeriği son derece önemlidir. Alan adının sitenin içeriğine uygun anahtar kelimeye sahip olması sitenin SEO puanına da yardımcı olmaktadır. Bu sayede siteye daha çok ziyaretçi gelmekte ve reklamlara daha fazla tıklanmaktadır. Böylelikle AdSense ile daha fazla gelir elde etmenin önü açılmaktadır. Ancak kötü domain seçimi bu gibi avantajların ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Dahası yetişkinlere yönelik kelimelerin olduğu alan adlarında ise reklam gösterimi yapılmamaktadır. Bu nedenle AdSense aracılığı ile para kazanmak isteyenlerin alan adı alırken dikkat etmesi gerekmektedir. 

AdSense ve Hosting İlişkisi

Hosting direkt olarak AdSense kurulumunu ya da gelirini etkileyen bir nokta değildir. Ancak AdSense’den para kazanabilmek için internet sitesinin hızlı olarak yüklenmesi gerekmektedir. Sitenin kullanıcılara hızlı gösterilmesi aynı zamanda SEO sonuçlarını da olumlu yönde etkilemektedir. Bununla beraber siteden ayrılma süresi de gülmektedir. Çünkü sitenin 3 saniyeden geç yüklenmesi durumunda ziyaretçiler siteyi ziyaret etmekten vazgeçmektedir. AdSense’den gelen reklamlar her kadar ekstra boyut gibi gözükse de sayfanın yüklenmesinde önemli bir gecikmeye neden olmamaktadır. Bu nedenle SSD depolama alanı sunan iyi bir hosting firması AdSense performansını direkt olarak olmasa da dolaylı olarak önemli ölçüde etkilemektedir. 

metin reklamları

Sonuç

Google AdSense ile evden para kazanmak herkes için mümkündür ancak bunun için dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. İlk olarak Google tarafından belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde hareket etmek gerekmektedir. Aksi durumlarda reklam gelirlerinde kesinti ya da direkt olarak AdSense ağından engellenme gibi olumsuzluklar meydana gelmektedir. Ancak bu kurallara uymak ve internet sitesinin performansını üst seviyeye çıkarmaya yönelik çalışmak zaman içerisinde AdSense aracılığı ile ciddi miktarda gelir elde etmenin önünü açmaktadır.