CDN hizmetlerinin ortaya çıkmaya başladığı 90’lı yıllar internet ortamı olarak günümüzden çok daha farklıydı. Kullanıcıların bantgenişliği, bantgenişliği ücreti, desteklenen video formatları, tarayıcılar ve web sunucu mimarisi, güvenlik ve daha birçok şey günümüzde kullandıklarımıza yakın bile değildir. CDN de bu dönemde dünyanın çeşitli köşelerinde bir grup sunucu olarak çıktı. İnternete bağlı olan bu sunucular akıllı yazımları sayesinde istekleri doğru sunucuya yönlendirmeye yaramaktadır. Ancak günümüz internet ortamı, tüketimi ise CDN’i vazgeçilmez hizmetlerden biri haline getirdi. Büyük boyutlu dosyaların kullanıcılara hızlı bir şekilde iletilebilmesi için artık CDN kullanmak gerekli. Üstelik büyük içeriğe sahip sitelerin dışında kişisel blog isteleri için bile CDN son derece önemli bir hizmet haline geldi.

CDN Nedir?

Kısaca CDN olarak bilinen Content Delivery Network, coğrafi olarak dağıtılmış ancak birlikte çalışan sunuculara verilen isimdir. Bu sunucular internet içeriğini kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştırmayı sağlamaktadır. İnternet içeriğinde yer alan HTML sayfaları, javascript sayfaları, stil sayfaları, fotoğraflar, videolar ve çok daha fazlası CDN aracılığı ile hızlı bir şekilde yüklenmektedir. CDN servisleri günümüzde büyümeye devam etmektedir ve Facebook, Netflix ya da Amazon gibi internet devlerinin trafiğinin büyük bir kısmı CDN üzerinden gerçekleşmektedir. İnternet içeriğinin hızlı bir şekilde dağıtılmasının yanı sıra CDN ağı aynı zamanda internet sitelerinin DDoS gibi çeşitli zararlı saldırılara karşı da koruma sağlamaktadır. 

CDN Hizmeti Ne İşe Yarar?

CDN ağı, dünyanın çeşitli bölgelerine dağıtılmış bir sunucu grubudur. Bu sunucular bir internet sitesinin içeriğini barındırıldığı sunucuda olduğu gibi saklar. Dünyanın farklı bir köşesinden bu siteye erişmek isteyen kullanıcı verileri ilk olarak CDN sunucusundan alır ve bu sayede internet sitesi kısa sürede yüklenmektedir. CDN burada bir önbellek görevi görerek verilerin uzaktaki sunucudan gelmesini beklemek yerine direkt olarak kendi depoladığı verileri kullanıcıya göstermektedir. Bu da internet sitesinin dünyanın her tarafından çok hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır. Verilerin ana sunucu yerine CDN ağında yer alan sunucudan aktarılması aynı zamanda ana sunucuda kullanılan bantgenişliğini de düşürmektedir. Bu sayede sunucu tarafında önemli bir tasarruf elde edilmektedir. Ayrıca site içeriğinin tek bir sunucu yerine dünyanın birçok köşesinde farklı sunucularda yer alması demek ana sunucunun erişilemez olduğu durumlarda bile siteye erişim sağlanması demektir. Ayrıca internet sitesinin barındığı ana sunucuya yapılan siber saldırılardan da korunma sağlanmaktadır.

cdn neden gereklidir

CDN Neden Gereklidir?

CDN’in birincil kullanım amacı kullanıcı deneyimini geliştirmektir. Günümüzde artık internet sitelerin yüklenme süreleri birkaç saniye ile ölçülmektedir ve daha uzun sürede yüklenen internet siteleri kullanıcı kaybetmektedir. Yapılan araştırmalara göre günümüzde en çok ziyaret edilen 10.000 internet sitesinde CDN kullanım oranı %41 civarındadır. Ancak bu oran giderek artmaktadır. Bunun nedeni ise internet sitesi boyutlarının yıllar içerisinde artmasıdır. 2010 yılında ortalama bir internet sitesi 702kB iken günümüzde ortalama bir site 2409kB boyutundadır. Yüksek boyutlu internet sitelerinin ve içeriğinin hızlı bir şekilde ve düşük gecikme ile kullanıcıya sunulması özellikle bazı internet siteleri için son derece önemlidir. Örneği yapılan araştırmalara göre yüklenme süresi 3 saniyeden fazla süren e-ticaret siteleri kullanıcılarının %60’ından fazlasını kaybetmektedir. Üstelik sitenin geç yüklenmesi nedeniyle siteden ayrılan kullanıcılar tekrar o siteye dönme konusunda belirsizlikler yaşamaktadır. 

CDN Nasıl Çalışır?

Kullanıcıların internet sitesi içeriğini çok uzaktan almasını önlemek için CDN ağları içerikleri kullanıcılara yaklaştırmaktadır. Bu sayede gecikme düşmekte ve kullanıcı deneyimi arttırmaktadır. Teoride bu sistem oldukça basittir. Ancak teknik anlamda bazı teknik zorlukları bulunmaktadır. Gecikmeyi düşürmek için CDN’in içerik önbellekeme sunucusunun yani sitenin önbelleğinin kullanıcıya yakın olması gerekmektedir. Bu durum oldukça maliyetli olduğu için büyük coğrafi bölgelerin nüfus olarak kalabalık yerlerine bu sunucular yerleştirilmektedir. Ayrıca yine gecikmenin düşük olması için her bir kullanıcının kendine en yakın CDN sunucusuna yönlenmesi gerekmektedir. Birçok firma bunu GeoIP adı verilen teknoloji ile yapmaktadır. GeoIP ile kullanıcıların hangi ülkede ve şehirde oturduğu bilgisine IP adresi üzerinden erişilebilmektedir. Bu bilgi sayesinde kullanıcı direkt olarak kendine en yakın içeriğe ulaşmaktadır.

CDN Nasıl Kurulur?

Her ne kadar CDN kurulumu kulağa zor gibi gelse de aslında oldukça kolaydır. Günümüzde farklı farklı CDN servisleri bulunmaktadır. Bu servislerden birine karar verdikten sonra yapılması gereken tek şey CDN’e hangi dosyaların alınacağını göstermek ve internet sitesinin bu dosyaları CDN’e göndermesini sağlamaktır. WordPress, Drupal ya da Magento gibi popüler CMS servislerinin CDN kurulumu için eklentileri bulunmaktadır. Diğer kurulum yolları ise DNS kaydını ve domainin name server bilgilerini değiştirmeyi kapsamaktadır. 

cdn nasıl kurulur

Hangi CDN Servis Sağlayıcıyı Seçmeliyim?

Günümüzde birçok CDN hizmeti veren firma bulunmaktadır. En önde gelen firmalar arasında ise Amazon, Akamai ve Cloudflare gibi isimler yer almaktadır. CDN seçerken sunulan bantgenişliği, sunucuların sayısı ve dünyaya dağılımı ayrıca ücreti de karar verirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Günümüzde Amazon’un CloudFront servisi en çok tercih edilen CDN servis sağlayıcılarının başında gelmektedir. Canon, Slack, Hulu ya da Bandai Namco gibi dünyaca ünlü firmalar CloudFront’u kullanmaktadır. CloudFront’un bir diğer önemli özelliği ise 50 GB bantgenişliği ya da 2.000.000 HTTP ve HTTPS isteğinin ücretsiz olmasıdır. Bu miktarlar herhangi bir kişisel internet sitesi için fazlasıyla yeterlidir.