Dünyanın en popüler CMS platformu olan WordPress aynı zamanda birçok büyük e-ticaret firması tarafından da kullanılmaktadır. WooCommerce altyapısı ile eksiksiz bir e-ticaret platformu haline gelen WordPress’in bu kadar çok popüler olmasının arkasında kullanıcılara sunduğu özelleştirilebilirlik yer almaktadır. Eklenti desteği sayesinde günümüzde çok fazla tecrübesi olmayan birisi bile kolay bir internet sitesini kolay bir şekilde yayına alabilmekte ve bu sitede değişiklikler yapabilmektedir. WordPress’in çok tercih edilmesinin sağladığı avantajlardan bir tanesi de çok çeşitli tema desteğidir. 

WordPress E-Ticaret Teması Nedir?

WordPress e-ticaret teması aslında internet sitesi sahiplerinin özelleştirebileceği ana şablondur. Kodlama yapmayı bilmeyen kişiler bu temalar sayesinde kullanıcı dostu arayüze sahip ve tamamen fonksiyonel bir e-ticaret sitesine sahip olabilmektedir. Ücretsiz WordPress e-ticaret temaları olduğu gibi aynı zamanda ücretli temalarda bulunmaktadır. Site sahipleri binlerce tema arasından dilediklerini seçerek satış yapmaya başlamaktadır. Tema seçimi yaptıkan sonraki adımlar tamamen özelleştirme ile alakalıdır. Ancak tema seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır. 

WordPress E-Ticaret Temalarında Olması Gerekenler

wordpress e-ticaret temasında olması gerekenler

Bütün internet sitesi temaları birbirinin aynısı değildir ve bu nedenle tema seçimi yaparken bazı noktalar önemlidir. Temalar sitenin kolay özelleştirilebilir olmasını sağlamanın yanı sıra aynı zamanda özellikleriyle de kullanıcılara yardımcı olmalıdır. Günümüzde tüm temaların responsive olması beklenmektedir. Ayrıca bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazlarından bir tanesi ürün sayfasının özellikleridir. Çapraz satışa olanak veren sayfaların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Kullanıcıların site içerisinde ulaşması istenen nokta olan alışveriş sepeti bölümünün otomatik olarak güncellenmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra sitenin mobil cihazlarla uyumlu olması son derece önemlidir. E-ticaret siteleri için bir diğer önemli nokta müşteri desteğidir. Günümüzde birçok e-ticaret temasında müşteri desteğine olanak sağlayan araçlar yer alsa da hala daha bazı temalar bu araçtan yoksundur. Bu nedenle seçim yaparken müşteri desteği de göz önünde bulundurulması gerekmektedi.r

En İyi 10 WordPress E-Ticaret Teması

E-ticaret teması seçimi yaparken hem kullanıcı hem de site ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı ve buna göre seçim yapılmalıdır. 

Blossom Shop Pro

Hem ücretli hem de ücretsiz versiyona sahip olan tema WooCommerce’in yanı sıra WPML, Polylang ve diğer e-ticaret eklentileri ile uyumludur. 

blossom shop pro

https://blossomthemes.com/downloads/blossom-shop-pro/

Sarada

Sarada özellikle küçük ve orta ölçekli ve kıyafet alanında hizmet veren e-ticaret siteleri hedef alınarak geliştirilmiş bir temadır. Canlı düzenleme özelliği sayesinde yapılan değişiklikler anlık olarak görülebilmektedir. 

sarada

https://blossomthemes.com/downloads/sarada/

Online Shop Pro

Ücretli WordPRess e-ticaret temalarından birisi olan Online Shop Pro kullanıcılara çok güçlü özelleştirilebilirlik sunmaktadır. Sitenin ana içerik alanlarının tamamı değiştirilebilmektedir. 

online shop pro

https://www.acmethemes.com/themes/online-shop-pro/

Orchid Store

Sade ancak dinamik bir WordPress teması olan Orchid Store hemen hemen her alanda satış yapan internet sitelerine hitap etmektedir. Üç farklı demo seçeneği sayesinde kullanmadan önce detaylı bir bakış atmak mümkündür. 

orchid store

https://justfreewpthemes.com/downloads/free-orchid-store-wordpress-theme/

AccessPress Store

AccessPress Themes tarafından geliştirilen AccessPress Store en iyi ücretsiz WordPress temaları arasında yer almaktadır. Tamamen responsive ve SEO uyumlu tasarımı sayesinde kullanıcıların seçeceği haline gelmektedir. 

accesspress store

https://accesspressthemes.com/wordpress-themes/accesspress-store/

Zigcy Lite

Zigcy Lite’ın en büyük özelliklerinden bir tanesi çok derinlemesine WooCommerce entegrasyonuna sahip olması. Zigcy Lite özellikle WooCommerce’e yeni gelen özellikleri denemek için en ideal temaların başında gelmektedir.

Zigcy Lite

 

https://justfreethemes.com/zigcy- lite/

Foxy

Foxy e-ticaret teması kullanıcılara hepsi bir arada deneyim sunmaktadır. E-ticaret entegrasyonundan responsive tasarıma kadar Foxy’de bir e-ticaret sitesinin ihtiyaç duyabileceği her şey yer almaktadır. 

foxy

https://foxythemes. net/

Cosmos WP

Çok amaçlı WordPress teması olan CosmosWP, WooCommerce’in y anı sıra Easy Digital Downloads eklentisi ile de uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Ayrıca hafif tasarımı sayesinde internet sitesinin hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayarak kullanıcıların daha iyi bir deneyim edinmesini sağlamaktadır. 

cosmos wp

https://www.cosmoswp.com /

Electro

Affiliate günümüzde internetten para kazanmanın en sık tercih edilen yöntemlerinden bir tanesi ve Electro’da bu alana hitap ediyor. Amazon ya da Aliexpress gibi büyük e-ticaret sitelerinin affiliate’i olanlar için ideal seçimlerin başında geliyor. 

electro

https://themeforest.net/item/electro-electronics-store-woocommerce-theme/15720624

Luxury

Farklı bir tarza sahip WooCommerce teması olan Luxury renk kullanımı ve tipografisi ile özellikle rafine zevklere hitap eden, premium bir mağaza sahip olmak isteyenlerin sahip olması gereken bir tema.

luxury

https://themeforest.net/item/luxury-responsive-wordpress-theme/14326053

WordPress E-Ticaret Teması Kullanışlı Olur Mu?

WordPress e-ticaret temaları belirli bir kesime hitap etmektedir. Örneğin evinde yaptıklarını satan bireysel kullanıcılar için erken zamanda e-ticaret sitesi sahibi olmak bazı durumlarda avantajdan çok dezavantaj getirmektedir. Çok büyük hacme, ürüne ya da kategoriye sahip olan işletmeler ise WordPress yerine kendi platformlarına sahip olmaktadır. WordPress e-ticaret temaları özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için son derece kullanışlıdır. Bu tarz işletmeler zaten hali hazırda bir ödeme yöntemine sahiptir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kendi platformuna sahip olması aşırı maliyetli olabilmektedir ancak internetten satış yapabilmeleri için bir e-ticaret sitesine sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle WordPress e-ticaret sitesi en doğru çözüm haline gelmektedir.

wordpress e-ticaret teması kullanışlı olur mu